Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Britský premiér Boris Johnson dnes bude čelit hlasování o nedůvěře

Britský premiér Boris Johnson dnes bude čelit hlasování o nedůvěře
Boris Johnson bude odvolán, pokud mu nedůvěru vysloví většina, tedy 180 poslanců jeho strany | zdroj: AFP PHOTO / Jessica Taylor /UK Parliament

Poslanci britské vládnoucí konzervativní strany budou dnes večer hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérovi Borisi Johnsonovi.

Předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady uvedl, že obdržel dostatek podpisů pro vyvolání hlasování. Výsledek se čeká kolem 21:00 SELČ.

Aby mohli britští konzervativní poslanci hlasovat o nedůvěře vůči svému premiérovi, musí tento záměr šéfovi parlamentní skupiny oznámit nejméně 15 procent z nich, což nyní znamená alespoň 54 členů sněmovny.

Poslanec za konzervativní stranu Jesse Norman řekl BBC, že tento dopis poslal, jelikož Johnson v úřadu premiéra „uplatňuje kulturu ledabylého porušování zákona“.

„Hlasování o nedůvěře se uskuteční dnes v dolní komoře Parlamentu mezi 19:00 a 21:00 SELČ,“ sdělil dnes ráno novinářům Brady.

Johnson bude odvolán, pokud mu nedůvěru vysloví většina, tedy 180 poslanců jeho strany. Když hlasování ustojí, další rok se podle pravidel konzervativní strany tato procedura nemůže uskutečnit.

Zdroje: