Dnes je pátek 1. března 2024., Svátek má Bedřich
Počasí dnes 13°C Občasný déšť

Britský král Karel III. bude korunován 6. května

Britský král Karel III. bude korunován 6. května
Britský král Karel III. s manželkou Camillou | zdroj: Profimedia

Korunovace britského krále Karla III. se bude konat 6. května příštího roku ve Westminsterském opatství v Londýně. Obřad povede arcibiskup z Canterbury Justin Welby, nejvyšší duchovní představitel anglikánské církve. Podle britských médií lze očekávat, že se ceremonie ponese ve skromnějším duchu než korunovace Alžběty II. v roce 1953.

„Korunovace bude odrážet roli panovníka v dnešní době a bude pohlížet do budoucnosti,“ uvedl Buckinghamský palác. Britská média už v září spekulovala, že král plánuje s ohledem na krizi rostoucích životních nákladů v Británii méně pompézní obřad.

Karel III. se stal králem okamžikem úmrtí své matky, královny Alžběty II. Ta zemřela 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu. Karel III. oslaví v listopadu 74. narozeniny. Stane se tak britským panovníkem, který byl nejstarší v době své korunovace.

Během ceremonie budou král i jeho manželka Camilla pomazáni svěceným olejem a král poté obdrží královské jablko, žezlo i korunovační prsten. Před arcibiskupem z Canterbury složí přísahu, která byla sepsána v roce 1688. V ní se zavazuje, že bude vládnout v souladu se zákony schválenými parlamentem. Po ceremonii ve Westminsterském opatství se král a jeho manželka vydají na slavnostní průvod do Buckinghamského paláce. Obě budovy jsou od sebe vzdálené jen zhruba kilometr, v roce 1953 ale trasa procesí měřila 7,2 kilometru, aby se na průvod mohl podívat co největší počet diváků.

Palác by měl podle královského historika Roberta Laceyho cílit na obřad, který bude zhruba hodinu dlouhý a bude respektovat postavení, které má nyní monarchie v moderní, multikulturní Británii. Korunovace Karlovy zesnulé matky Alžběty II. v roce 1953 byla dlouhá tři hodiny a zúčastnilo se jí kolem 8000 hostů. Podle agentur a britského tisku se v květnu očekává na 2000 hostů. Palác ale neinformoval, kdo pozvánku na obřad dostane.

„Člověk musí mít na paměti, že po té vší zbožné úctě a velkoleposti Alžbětina pohřbu, který byl poctou její osobě, je korunovace spíše poctou monarchii jako instituci. A s tou hodně lidí v této zemi nesouhlasí,“ řekl Lacey stanici BBC.

Profesorka Anna Whitelocková, která se zabývá moderními dějinami britské monarchie, se domnívá, že opulentní korunovace po zimě, která bude nejspíše ve znamení růstu nákladů na živobytí a cen energií, by mohla vyznít „velmi trapně“.

Korunovace Alžběty II. byla prvním ceremoniálem tohoto druhu, který přenášela televize. V roce 1953 se na obřad dívalo zhruba 20 milionů britských diváků, uvedla stanice BBC. Očekává se, že na květnovou korunovaci se budou dívat stovky milionů diváků z celého světa.

Karel III. datum konání korunovace oficiálně potvrdí ještě letos podpisem prohlášení při setkání se svými poradci. 

Zdroje: