Babiš si notoval s polským premiérem, kritizovali plány EU na ochranu hranic

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 15. 10. 2018 14:52) - Aktuality autor: šar

Premiér Andrej Babiš se v pondělí ve Varšavě shodl se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým v otázkách migrace i hlavních témat vrcholné schůzky EU, která se tento týden uskuteční v Bruselu. Oba podobně hovořili o potřebě pomáhat zemím, odkud do Evropy míří migranti, skepticky se vyjádřili k návrhu Evropské komise rozšířit unijní pohraniční agenturu frontex a zvýšit její rozpočet.

Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki

Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki,zdroj: Profimedia.cz

"Naše stanoviska jsou velice blízká," řekl hostitel Morawiecki. "Máme jednoznačné stanovisko, že ochrana našich hranic je naší věcí. Neexistuje, abychom byli přinuceni přijímat migranty," zdůraznil.

"Uprchlíkům je třeba pomáhat v zemích, odkud pocházejí, a je třeba posilovat vnější hranice. Toto stanovisko jsme (na červnovém summitu EU) ubránili a určitě od tohoto postoje neustoupíme," dodal polský premiér.

Morawiecki souhlasí také s Babišovým názorem, že není důvod zásadně rozšířit unijní pohraniční agenturu Frontex a prudce zvýšit její rozpočet. "Obáváme se, že zvětšení prostředků na Frontex by znamenalo zmenšení prostředků ve strukturálních a regionálních fondech EU," vysvětlil.

Co se týče schůzky premiérů, tak bylo zdůrazněno, že Polsko se také snaží "udržet nějakou střední cestu" při odchodu Británie z EU, tedy "ani tvrdý brexit, ani velké ústupky Británii". Britům v Polsku zaručíme stejná práva jako dosud, protože britská premiérka Theresa Mayová zaručila Polákům na ostrovech stejná práva jako dosud, dodal Morawiecki.

I ohledně brexitu Babiš souhlasí s výroky polského premiéra. "Máme zájem, aby brexit proběhl dohodou, aby byl rozumný," zdůraznil.

"Ve vyjmenovaných tématech máme absolutní shodu," dodal pak. Po úspěchu na červnovém summitu EU se domnívá, že by státy visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) měly ohledně migrace předkládat unii vlastní návrhy. Například, že by migranti do EU přicházeli na pracovní víza, tak jak se děje se zahraničními pracovníky v Česku. "Evropa by se měla soustředit, aby se do schengenského prostoru dostaly další země, Chorvatsko, Bulharsko a Rumunsko. Nemá totiž logiku, abychom bránili území, které není ucelené," poznamenal šéf českého kabinetu.

Babiš připomněl, že s polským premiérem se uvidí nejen na summitu EU, ale i na oslavách 100. výročí vzniku Československa v Praze a na společném zasedání vlád obou zemí v půli listopadu.

Babiš trochu ubral, názor však nemění 

Babiš následně po odpolední návštěvě centrály frontexu trochu ubral na kritice a dokonce ocenil práci agentury, svůj názor však stejně úplně nezměnil.

"Návštěva byla důležitá, protože jsem získal informace, které jsem neměl," uvedl. 

"Viděl jsem přímo v centru akci, kdy byl identifikován kamion, jeho řidič telefonoval, za chvíli přišli migranti, naložil je. Frontex podal zprávu dané zemi a ta ten kamion zadržela," řekl. "Z hlediska monitoringu dělají skvělou práci," připustil Babiš s tím, že nejde jen o pašování lidí, ale i drog, zbraní či cigaret.

Ocenil také, že "dobrou práci" Frontex odvádí i při návratu migrantů: v roce 2014 vypravil čtyři desítky letů, v roce 2017 430 letů, a to v EU podle Babiše pobývá nelegálně na 700 tisíc lidí.

"Když nám klesla migrace o 90 procent, tak je otázka, proč máme navyšovat (početní stav Frontexu) z 1500 na 10 tisíc lidí," trvá si na svém s tím, že potřebné posily by v případě potřeby mohly dodat postižené zemi ostatní členské státy.

Tagy: Česko zahraničí Polsko domácí Evropská unie Visegrádská čtyřka český premiér polská politika uprchlická krize Brexit Frontex

Zdroje: ČTK