Babiš lepí díry v ANO. Utěšuje se tím, že je hnutí ještě 'mladé'

- Aktuality autor: art

Hnutí ANO nezažívá zrovna růžové časy. Brněnská buňka vyloučila ze svých řad tamního radního Tomáše Kratochvíla. Poškozoval prý stranické zájmy. Turbulence zažívá ANO i v Praze, kde se do toho chce vložit jeho šéf Andrej Babiš osobně. Do čela pražské organizace chce prosadit „svého“ ministra obrany Martina Stropnického.

Babiš to teď nemá lehké, cítí se ohrožený a ještě navíc se mu bouří jeho hnutí

Babiš to teď nemá lehké, cítí se ohrožený a ještě navíc se mu bouří jeho hnutí,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Problémy hnutí na radnicích několika měst považuje Babiš za mediálně zveličené a za důsledek toho, že ANO je mladé uskupení. Do budoucna by nicméně chtěl ve stanovách upravit vztah zastupitelů k hnutí a lépe prověřovat nové členy.

"Na základě doporučení krajské organizace i pana primátora jsme dospěli k názoru, že pan Kratochvíl poškozuje naše hnutí, že působí proti zájmům našeho hnutí, že se chová nestandardně a na základě těchto poznatků jsme ho z hnutí vyloučili," řekl Babiš.

V Brně kvůli pnutí v ANO hrozí rozpad koalice, kterou ještě tvoří Žít Brno, KDU-ČSL a Strana zelených. Brněnské ANO už dříve vyzvalo Kratochvíla k rezignaci na funkci radního, a to kvůli neshodám a špatné komunikaci v řízení brněnské buňky.

Kratochvíl odstoupit nehodlá, nevyslyšel ani výzvu primátora Brna Petra Vokřála, který je i místopředsedou ANO. Odvolat ho může jedině zastupitelstvo. Kratochvíl se brání tím, že je prý vedení brněnského ANO nepohodlný a Babiš podle něj dostal účelové informace.

Velmi jasně se vicepremiér vyjádřil i k situaci v Praze, kde je ANO také v nejisté a křehké koalici. Babiš navrhne, aby se novým předsedou krajského sdružení stal ministr Stropnický. Členové ANO v hlavním městě budou vybírat nové vedení poté, co v říjnu oznámila rezignaci na předsedkyni Radmila Kleslová.

V pražské politice působí za Stranu zelených Stropnického syn Matěj, který byl do říjnového odvolání náměstkem primátorky Adriany Krnáčové z ANO. Jeho návrat do rady, který požadují zelení, považuje Babiš za nepřijatelný.

Na adresu Krnáčové řekl, že předsedkyní organizace být nemůže, protože musí pracovat jako primátorka. Věří, že po sněmu se klub sjednotí a Krnáčová s ním bude lépe komunikovat a spolupracovat.

V loňských komunálních volbách hnutí ANO získalo zastupitele ve všech 26 statutárních městech. V polovině z nich volby vyhrálo, v 18 se zapojilo do vládnoucí koalice. V deseti obsadilo také primátorskou funkci. Během roku se ale na řadě radnic projevily rozpory v koalicích nebo i přímo uvnitř hnutí.

Problémy v poslední době ANO řeší nejen v Praze nebo Brně. O primátory předtím přišlo ve Frýdku-Místku a v Ústí nad Labem. Koalice se rozpadly také v Českých Budějovicích, Opavě, Mostě nebo v Karlových Varech.

Babiš tvrdí, že problémy pramení mimo jiné z toho, že ANO je mladé hnutí a nekšeftuje s tradičními stranami. "Jsme mladé hnutí, tak procházíme očistou," uvedl.

Problémy v regionech podle něj pramení i z toho, že někteří členové nejsou dostatečně prověření. Předsednictvo ANO uvažuje o úpravě stanov, kterou by se změnil vztah zastupitelů k mateřskému hnutí.

Tagy: Česko domácí hnutí Ano česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK