Atentát v petrohradském metru: Jedenáct mrtvých, desítky zraněných

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 4. 4. 2017 04:08) - Aktuality autor: luk

Nejméně 11 mrtvých a několik desítek zraněných si vyžádala exploze v petrohradském metru. Nálož trhaviny ve vagonu rozmetala část soupravy mezi dvěma stanicemi v centru. Prezident Vladimir Putin, který shodou okolností ve druhém největším ruském městě pobývá, uvedl jako jednu z možných příčin incidentu terorismus. Mluvčí ruské generální prokuratury událost přímo označil za teroristický útok a ruská policie ji jako teroristický útok vyšetřuje. Pátrá v této souvislosti po dvou osobách.

Záběr z místa

Záběr z místa,zdroj: Profimedia.cz

Rusko bylo v minulých letech terčem několika krvavých útoků, jejichž pachateli byli extremisté ze severního Kavkazu. Útoky na civilní cíle v poslední době hrozili i bojovníci Islámského státu v souvislosti se zásahy ruské armády v Sýrii. V minulosti se terčem teroristických útoků s desítkami obětí na životech stalo moskevské metro.

Nálož explodovala za jízdy mezi dvěma stanicemi

Vagon petrohradského metra podle prohlášení policie explodoval za jízdy mezi stanicemi Senné náměstí (Sennaja ploščaď) a Technologický institut (Těchnologičeskij institut) v centru města. Vlak nezastavil, dokud nedojel do stanice. Výbuch nastal před třetí hodinou odpolední místního času (14:00 SELČ), tedy v době, kdy jsou vagony metra projíždějící centrem Petrohradu plné. Všichni zranění byli odvezeni do petrohradských nemocnic. Úřady nemají informaci o tom, že by mezi oběťmi byli turisté.

Provozovatel metra oznámil, že po explozi uzavřel sedm stanic, plný provoz metra bude obnoven až v úterý. Petrohradské úřady rozhodly, že veškerá veřejná doprava bude dnes ve městě zdarma. Od úterý bude v Petrohradu třídenní smutek.

Policie má nyní zvýšenou pohotovost v celém Petrohradu a bezpečnostní opatření byla posílena i v Moskvě, zejména ve veřejné dopravě. Lidé jsou při vstupu do petrohradské podzemní dráhy podrobováni kontrole a přísnější bezpečnostní prohlídky byly nařízeny i na místním letišti Pulkovo. Ruské bezpečnostní složky v reakci na petrohradský incident posílily ostrahu také v moskevském metru, na hlavních silnicích a výpadovkách i na letištích metropole. Posílená bezpečnostní opatření rovněž ohlásila správa ruských železnic.

Sedm z původně ohlášených deseti obětí podle ministryně zdravotnictví Veroniky Skvorcovové podlehlo svým zraněním na místě, jeden člověk zemřel při převozu nemocnice a dva těsně po převozu. Zraněných je podle Skvorcovové 47, z toho šest těžce. Ruský Národní protiteroristický výbor (NAK) večer bilanci mrtvých zpřesnil na 11 - ani ta však nemusí být konečná, protože někteří zranění jsou v ohrožení života.

Před explozí byla v jiné stanici nalezena nevybuchlá bomba, kamery zachytily pachatele

Před explozí byla ve stanici petrohradského metra Náměstí povstání (Ploščaď vosstanija) nalezena podomácku vyrobená bomba, která nevybuchla. Policisté později podle ruského Národního protiteroristického výboru (NAK) trhavinu zneškodnili. Server Fontanka v této souvislosti napsal, že před explozí přicházely zprávy o nálezech podezřelých předmětů také ze stanic metra Černá říčka (Čornaja rečka) a Majakovského (Majakovskaja). NAK ale tuto informaci zatím nepotvrdil.

Videokamery v prostorách petrohradského metra zachytily předpokládaného pachatele pumového útoku. Na snímcích, které publikovala některá ruská média, je štíhlý muž s plnovousem, v černém kabátu a s černou pokrývkou hlavy. Podle ruských novinářů, kteří se odvolávají na své zdroje v bezpečnostních službách, jde o muže "neslovanského" vzhledu s pokrývkou hlavy, která je běžná v "jižních regionech".

Nálož byla uložena v aktovce, kterou pachatel nechal stát na podlaze vagonu, napsala na webu rozhlasová stanice Echo Moskvy. Trhavina byla smíchána s kovovými předměty, aby ničivý účinek byl co nejvyšší. Vyšetřovatelé prý vyloučili, že by pachatelem byl sebevražedný atentátník.

Podle nepotvrzených zpráv ruských blogerů se už sedm hodin před explozí objevilo na sociálních sítích anonymní varování před teroristickým útokem.

Ruská policie po atentátu pátrá po dvou osobách. Jedna z nich uložila v metru nálož, která později vybuchla, druhá nechala v jiné stanici nefunkční nálož, kterou policisté zlikvidovali. Podle agentury Interfax obsahovala kilogram výbušniny a byla zamaskována jako hasící přístroj. Síla vybuchlé nálože se odhaduje na 300 gramů klasické trhaviny.

Podle obvykle dobře informovaného petrohradského serveru Fontanka podezřelý muž nastoupil ve stanici Petrohradská (Petrogradskaja) asi 20 minut před explozí. Výbušninu prý ukryl pod sedadlo. Televize REN zase tvrdí, že atentátník nastoupil ve stanici Senné náměstí, položil aktovku s trhavinou na podlahu a vagón opustil. Hned nato nálož explodovala. Žádnou z těchto verzí vyšetřovatelé nepotvrdili. Podle televize REN vyšetřovatelé nevylučují, že pachatel do metra záměrně přišel v "neslovanském" úboru, aby vyšetřovatele zmátl.

Podle Putina je motiv nejasný, policie událost vyšetřuje jako teroristický útok 

Motiv podle prezidenta Putina zatím zůstává nejasný. Šéf Kremlu v současné době pobývá právě v Petrohradu, kde jedná s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Vyšetřovatelé podle Putina v nejbližší době okolnosti výbuchu zjistí. "Příčiny nejsou známé, je brzy o nich hovořit. Vždy se přirozeně posuzují různé varianty - komunální a kriminální, zejména projevy terorismu. Vyšetřování dá v nejbližší době odpovědi na otázku, co se stalo," uvedl prezident.

Putin řekl, že od vedení ruských tajných služeb už obdržel hlášení a s ředitelem kontrarozvědky FSB Alexandrem Bortnikovem o výbuchu osobně hovořil. "Městský úřad a podle potřeby i federální orgány podniknou veškerá opatření na pomoc zraněným a na podporu rodin usmrcených," uvedl prezident. Evakuace všech osob z místa tragédie už podle ruských úřadů skončila.

Ruská policie vyšetřuje výbuch jako teroristický útok. Oznámil to Vyšetřovací výbor, ruská obdoba amerického FBI. Vyšetřovatelé ale hodlají prověřit i všechny ostatní možné verze události.

profimedia-0327617942

Bezprostředně po útoku,zdroj:Profimedia.cz

MZV zatím neví, zda mezi oběťmi výbuch v Petrohradu jsou Češi

Pracovníci českého ministerstva zahraničí se v souvislosti s explozí snaží kontaktovat ruské úřady. "Zda jsou Češi mezi oběťmi nebo zraněnými, to v tuto chvíli zatím nevíme," řekla ČTK mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Lidem, kteří se pro návštěvu Ruska zaregistrovali v dobrovolné databázi cestovatelů DROZD, ministerstvo rozešle textovou zprávu s telefonním číslem krizové linky českého generálního konzulátu v Petrohradu, aby se měli kam obrátit, pokud budou potřebovat informace.

Ruské úřady nemají informaci o tom, že by mezi oběťmi byli turisté. Identita mrtvých ani zraněných zatím ale není známa.

Podle ministra vnitra Milana Chovance zatím není důvod zavádět zvýšená bezpečnostní opatření v České republice. Informace o útoku jsou podle něj jen kusé.

Soustrast pozůstalým po obětech už vyjádřila řada světových politiků. Mezi prvními byli šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová či generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Ke kondolencím se připojil i český premiér Bohuslav Sobotka, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a další čeští politici. Prezident Miloš Zeman v kondolenci Putinovi uvedl, že podporuje jeho neustupování silám, které chtějí zničit hodnoty demokratické civilizace.

Zděšení z výbuchu vyjádřil britský ministr zahraničí Boris Johnson. Německo je v těchto temných hodinách v myšlenkách s "našimi přáteli v Rusku, oběťmi a jejich rodinami," reagoval šéf německé diplomacie Sigmar Gabriel, podle něhož mnohé naznačuje, že šlo o podlý útok proti nevinným lidem.

Francie v souvislosti s petrohradským útokem posílí bezpečnostní opatření na dopravních uzlech v Paříži, oznámilo ministerstvo vnitra.

Ozývají se hlasy žádající obnovení trestu smrti

Vůdce ruské politické strany Spravedlivé Rusko, která je blízká Kremlu, vyzval k obnovení trestu smrti pro teroristy. Sergej Mironov novinářům řekl, že ruská justice musí v boji s terorismem sáhnout k těm nejtvrdším opatřením. "Naše frakce navrhuje zavést trest smrti pro organizátory teroristických činů a pro jejich pomahače. Trváme na nejvyšším trestu pro všechny, jejichž činy vedou ke smrti desítek lidí," řekl Mironov. Pro obnovení trestu smrti se vyslovil i předseda petrohradského zastupitelstva Vjačeslav Makarov. "Teroristé musejí být potrestáni nejvyšším možným trestem," prohlásil.

Dosavadní ruský trestní zákoník ukládá pachatelům teroristických útoků trest až dvaceti let vězení, v určitých případech doživotí. Na trest smrti vyhlásila ruská vláda moratorium v roce 1996.

Tagy: Rusko zahraničí teroristický útok terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK