Londýnský terorista byl kriminálník, atentát od něj ale nikdo nečekal

VIDEO AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Dva lidé zůstávají v kritickém stavu po středečním teroristickém útoku u parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý Brit Khalid Masood tu zabil čtyři lidi a pět desítek dalších zranil; z toho tři desítky skončily v nemocnici. Masooda při útoku zastřelila ochranka, motiv jeho činu ale zůstává nadále nejasný. Tajné služby jej sice vedly jako kriminálníka, ale nepovažovaly ho za bezpečnostní hrozbu.

Islámský konvertita Masood se sice stýkal s lidmi, u nichž panovalo podezření, že se v zahraničí chtějí připojit k islamistickým jednotkám, u něj samotného se to ale nikdy nepředpokládalo. Narodil se 25. prosince 1964 v Dartfordu jako Adrian Russell Ajao. Během svého života se opakovaně v rámci Anglie stěhoval, naposledy žil v Birminghamu. Podle listu Daily Mail vyrůstal v jihoanglickém městě Rye, kde ho vychovávala matka. K islámu konvertoval později, kdy si také změnil jméno.

Britská média o něm píší jako o ženatém otci tří dětí a někdejším učiteli angličtiny. Byl znám pod řadou přezdívek, měl bohatý trestní rejstřík, ale žádný z jeho přečinů se netýkal terorismu. Poprvé na sebe upozornil úřady v listopadu 1983, kdy byl odsouzen za poškozování cizího majetku, naposledy pak v prosinci 2003 za držení nože.

Úřady oficiálně sdělily o Masoodovi jen málo podrobností, takže veřejnosti není známo, co přesně ho vedlo k útoku před parlamentem. "Naší pracovní verzí je, že se inspiroval mezinárodním terorismem," řekl šéf protiteroristického oddělení metropolitní policie Mark Rowley. Vyšetřovatelé nyní podle Rowleyho vyslýchají devět lidí, které policie zadržela při raziích po útoku.

Birmingham je považován za jakési semeniště britských islamistů. Podle aktuální studie Společnosti Henryho Jacksona pocházelo z tohoto města 39 z 269 lidí, které soudy v Británii v letech 1998 až 2015 odsoudily za terorismus. Z Birminghamu byla mimo jiné dvojice mužů, kterou soud loni v prosinci poslal do vězení za podporu terorismu, neboť předali peníze Mohamedovi Abrinimu, který je podezřelý z podílu na atentátech ve Francii a Belgii. V Birminghamu žije podle sčítání z roku 2011 přes 213 000 muslimů, což je více než pětina obyvatel města.

Auto, které si Masood k útoku pronajal, pochází z birminghamské pobočky půjčovny Enterprise. To naznačuje, že Masood měl stále na město vazby. Zřejmě měl pronajatý byt v blízkosti birminghamského předměstí Edgbaston. Den před masakrem strávil podle deníku The Sun v levném hotelu v Brightonu na jižním pobřeží Anglie.

"Naše vyšetřování se zaměřuje na to, abychom pochopili jeho motivaci, jeho akci a jeho kontakty," řekl Rowley. "Ačkoli stále neexistuje žádný důkaz o dalších hrozbách, tak je pochopitelné naše úsilí zjistit, zda jednal skutečně naprosto sám, zda byl například inspirován teroristickou propagandou, zda ho povzbudili jiní, nebo mu to bylo nařízeno," dodal. K odpovědnosti za atentát se sice již přihlásil Islámský stát (IS), zůstává nicméně nejasné, jaké vazby Masooda s IS pojily a zda vůbec nějaké vzájemné spojení existovalo.

Na ubodaného policistu se vybralo přes půl milion liber

Přes půl milionu liber (přes 16 milionů Kč) už lidé darovali rodině 48letého policisty Keitha Palmera, kterého Masood při atentátu ubodal. Částka na internetové charitativní platformě JustGiving je nejrychleji rostoucí v historii tohoto crowdfundingového webu, uvedl britský deník The Guardian.

Na tomto webu je možné darovat peníze také rodinám dalších tří obětí atentátu. Jde o 43letou Britku španělského původu Ayshu Fradeovou, která byla učitelkou španělštiny a po mostě nad Temží spěchala vyzvednout své dcery ze školy, a 54letého amerického turistu Kurta Cochrana, který cestou po Evropě slavil s manželkou 25. výročí svatby. Čtvrtou obětí je 75letý důchodce Leslie Rhodes z Claphamu na jihu Londýna, který se dříve živil jako umývač oken. Svým zraněním podlehl v nemocnici ve čtvrtek večer.

Při atentátu utrpěli zranění lidé z více než desítky zemí světa. Šest lidí stále zůstává v kritickém stavu, dva z nich utrpěli zranění, která je přímo ohrožují na životě. Oběti útoku uctili na společné pietní akci nedaleko budovy britského parlamentu zástupci anglikánů, katolíků, židů, sunnitů a šíitů. Květiny na počest policisty položil u sídla Scotland Yardu také starosta britské metropole Sadiq Khan.

The Sun zveřejnil záběry, jak ochranka během útoku odvádí Mayovou

Britský deník The Sun zveřejnil video, na němž je vidět, jak členové ochranky během středečního útoku rychle odvádějí do auta premiérku Theresu Mayovou. Záběry pořídil svědek z oken Westminsterského paláce. Mayovou, která byla v době atentátu v parlamentu, na záběrech doprovází několik příslušníků ostrahy, z toho nejméně jeden je ozbrojen. The Sun uvádí, že premiérka byla od místa útoku vzdálena jen asi 90 metrů. Auto ji odvezlo do sídla premiérů v Downing Street.

Řidiče z Antverp obvinili z pokusu o vraždu s teroristickými rysy

Velké pozdvižení vyvolal den po londýnském atentátu 39letý Tunisan, který najel ve vysoké rychlosti autem do nákupní zóny v Antverpách. Byl obviněn z pokusu o vraždu "se znaky terorismu" a dalších trestných činů. Podle belgické federální prokuratury je ve vyšetřovací vazbě. Při incidentu nebyl nikdo zraněn. Policisté našli v autě nože a brokovnici. Muž, který žije ve Francii, byl obviněn také z nezákonného držení zbraní. Když ho policie po činu zadržela, byl podle prokuratury "pod vlivem".

Muž ve čtvrtek dopoledne najel velkou rychlostí do ulice Meir, což je obchodní tepna Antverp. Lidé museli uskakovat, podle svědků se ale řidič nikoho nesnažil vozem zasáhnout. Vojákům se ho podle místní policie nepodařilo zastavit, auto projelo křižovatkou na červenou a mířilo k nábřeží. Až tam ho policisté, které stačili vojáci varovat, zablokovali. Incident se obešel bez obětí a raněných. 

Tagy: Velká Británie zahraničí Islámský stát teroristický útok teroristická hrozba terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK