Asad: Za krizi si může Evropa sama. Musí uprchlíkům pomoct s návratem

- Aktuality autor: red

Evropské státy podporující syrskou opozici si za uprchlickou krizi můžou samy, říká syrský prezident Bašár Asad. Evropa podle něj musí pomoct syrským utečencům vrátit se domů. 

Asad chce dobýt zpátky celé území Sýrie

Asad chce dobýt zpátky celé území Sýrie,zdroj: Profimedia.cz

Syrská armáda a její spojenci v posledních dnech zaznamenali velké zisky u města Halab, avšak za cenu životů stovek civilistů a odchodu obyvatelstva. K turecké hranici se vydalo z velkoměsta na 50 tisíc lidí. Asad prohlásil, že smyslem bojů o Halab je přerušit zásobovací trasu do Turecka.

Uprchlickou vlnu přisuzuje zemím, které podle něj podporují teroristy, k nimž řadí nejenom islámské radikály, ale také své oponenty.

"Vyzvu evropské vlády, které přímo přispěly k exodu uprchlíků tím, že chrání teroristy a zavádějí embargo proti Sýrii, aby pomohly Syřanům vrátit se domů," řekl Asad v rozhovoru, který poskytl francouzské agentuře ve čtvrtek.

Jeho cílem je získat zpět kontrolu nad celou Sýrií. "Bylo by nelogické říkat, že jsme ochotni vzdát se jediného kusu našeho území," řekl.

Asad je prý otevřený rozhovorům s opozicí, ale boje kvůli tomu nezastaví. "Od začátku krize chováme víru ve vyjednávání a v politické kroky. Účast v rozhovorech ale neznamená, že zastavíme boj proti terorismu. Sýrie potřebuje obojí a tyto dvě věci jsou navzájem nezávislé," tvrdil prezident.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner řekl, že Asad "podléhá iluzím, když si myslí, že syrský konflikt lze vyřešit vojensky".

Nemožné na počkání, příměří do týdne

Asad poskytl rozhovor ještě předtím, než skončila mnichovská mezinárodní schůzka k Sýrii. Její aktéři, mezi nimi Rusko a USA, se dohodli, že by příměří mohlo v Sýrii začít platit do týdne. Americký prezident Barack Obama v pátek určil ministra zahraničí Johna Kerryho, který byl účastníkem mnichovského jednání, hlavním vyjednávačem dohody o ukončení bojů.

Mluvčí Bílého domu Eric Schultz řekl, že dohoda o dočasném příměří je významná, ale její plnění není jisté.

"Budeme v příštích dnech sledovat činy, ne slova, abychom viděli, zda jsou všechny strany připraveny své závazky plnit," řekl. Obvinil Rusko, že přispělo k současné humanitární krizi v Sýrii nálety na místa, v nichž působí jenom málo radikálů z Islámského státu (IS). "Nadešel čas, aby (Rusové) přestali předstírat útoky na IS, jimiž se jenom více zapojují do civilní války," řekl Schultz.

Syrský prezident si neodpustil kritiku Francie a řekl, že Paříž musí svou politiku vůči Sýrii změnit. Francie patří k zemím, které žádají nekompromisně Asadovo odstoupení. Asad kritizoval také Turecko a Saúdskou Arábii, tedy státy které stojí na straně opozice. Podle prezidenta hrozí Sýrii vojenská intervence obou těchto zemí.

Tagy: Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii mezinárodní politika geopolitika občanská válka v Sýrii

Zdroje: ČTK,AFP