Američané uvalili na Rusko další sankce. Moskva na oplátku vyhostí jejich diplomaty

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 7. 2017 18:21) - Aktuality autor: šar

Americký Senát ve čtvrtek podle očekávání velkou většinou hlasů schválil nové sankce proti Rusku, Íránu a Severní Koreji, které už v úterý odhlasovala Sněmovna reprezentantů. O osudu sankcí bude nyní rozhodovat prezident Donald Trump, který může zákon podepsat nebo do deseti pracovních dnů vetovat. Rusko v pátek oznámilo odvetná opatření. 

Putin a Trump během setkání v Hamburku

Putin a Trump během setkání v Hamburku,zdroj: Profimedia.cz

Trumpovo stanovisko k sankcím není jasné, prezident po zvolení prosazoval vůči Moskvě vstřícnost. Nový šéf komunikace Bílého domu Anthony Scaramucci ale ve čtvrtek prohlásil, že prezident může sankce schválené v Kongresu naopak ještě zpřísnit. Ve stočlenném Senátu sankce prošly poměrem hlasů 98 ku dvěma. K přehlasování Trumpova případného veta je zapotřebí dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, kterou zřejmě mají stoupenci sankcí k dispozici. 

Parlamentem odhlasovaný zákon postihuje sankcemi klíčová odvětví ruského hospodářství a rozšiřuje již platná omezení. Důležité je podle poslanců ustanovení, které brání hlavě státu sankce zmírnit či zrušit bez souhlasu Kongresu. Tuto část Bílý dům považuje za neoprávněný zásah do svých pravomocí.

Sankce se nelíbí ani Evropské unii, která kritizuje fakt, že američtí zákonodárci v této věci nespolupracovali s Evropou. Brusel se rovněž obává, že americká odvetná opatření ohrozí energetické zájmy EU, mimo jiné budování plynovodu Nord Stream 2.

Rusko uzavře střediska a vyhostí diplomaty

Ruská strana během pátečního dopoledne oznámila odvetná opatření. Ruské ministerstvo zahraničí v pátek podle agentury Reuters vyzvalo Spojené státy, aby do 1. září snížily počet svých diplomatů a technického personálu v Rusku na 455. Kolika osob se toto rozhodnutí bude týkat, zatím nebylo oficiálně oznámeno. Rusko rovněž od 1. srpna uzavře rekreační objekty využívané zaměstnanci amerického velvyslanectví v Moskvě. 

Oba kroky mají být symetrickou reakcí na obdobné prosincové rozhodnutí bývalého prezidenta USA Baracka Obamy, na které Rusko tehdy nereagovalo v naději, že je nastupující prezident Trump zruší.

USA a ani Rusko oficiálně neoznámily, kolika osob se ruské odvetné opatření bude týkat, podle informací Reuters či Interfaxu to může být až několik stovek lidí. Z prohlášení ruského ministerstva zahraničí totiž vyplývá, že opatření se bude vztahovat i na osoby, které nemají status diplomata, neboť v dokumentu se hovoří o "diplomatickém a technickém personálu".

"To znamená, že celkový počet zaměstnanců amerických diplomatických a konzulárních úřadů v Ruské federaci musí být snížen na 455 osob," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. Podle informací Reuters pracuje na všech amerických zastupitelských misích v Rusku asi 1100 lidí. V tomto počtu jsou zahrnuti nejen občané USA, ale také Ruska. Jen na velvyslanectví USA v Moskvě působí okolo 300 amerických občanů.

Ruské ministerstvo zahraničí v pátek současně varovalo, že pokud se Washington rozhodne vyhostit další ruské diplomaty, bude Moskva reagovat obdobně.

V ostatních otázkách Moskva podle listu Kommersant postihne Washington tam, kde to samotné Rusko co nejméně poškodí. List naznačuje, že Rusko by mohlo odmítnout americké výzvy k silnějšímu tlaku na KLDR kvůli jeho jadernému a raketovému programu. Moskva by mohla rovněž zastavit dodávky raketových motorů RD-180, které jsou využívány v americkém kosmickém programu. Jiné ekonomické sankce ze strany Ruska by podle ruského listu USA sotva pocítily.

Tagy: Rusko USA zahraničí Evropská unie KLDR protiruské sankce mezinárodní vztahy dodávky plynu

Zdroje: ČTK