Dnes je neděle 11. května 2025., Svátek má Svatava
Počasí dnes 4°C Polojasno

Siemens se naštval: Po turbínové aféře prozatím v Rusku končí

21. 7. 2017 – 13:28 | Zpravodajství | luk

Siemens se naštval: Po turbínové aféře prozatím v Rusku končí
Sídlo firmy Siemens v průmyslové zóně Gorelovo u Petrohradu | zdroj: Profimedia

Německý průmyslový koncern Siemens odejde z ruského společného podniku Interautomatika a prozatím pozastaví dodávky zařízení pro elektrárny ruským státním společnostem. Firma tímto krokem reaguje na skandál kolem nepovolené dodávky svých turbín na Krym.

Na poloostrov Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko, nelze v rámci protiruských sankcí Evropské unie dodávat technologie pro energetický sektor. Siemens však tento měsíc na základě vlastního vyšetřování oznámil, že nejméně dvě ze čtyř turbín, které vyrobil pro jeden z projektů v Rusku, se proti jeho vůli ocitly právě na Krymu. V pátečním sdělení pak německý koncern uvedl, že má spolehlivé informace, že na Krym se dostaly všechny čtyři turbíny. Podle zdrojů agentury Reuters se na instalaci turbín na Krymu podílel právě společný podnik Interautomatika.

"Tento vývoj představuje očividné porušení dodavatelských kontraktů Siemensu, důvěry a regulace EU," uvedla německá firma. "Siemens se zcela zbaví svého menšinového podílu v ruské společnosti Interautomatika," dodala. Podnik rovněž oznámil, že pozastaví dodávky zařízení pro elektrárny ruským podnikům pod kontrolou státu a přezkoumá dodávky ruským dceřiným společnostem.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov postup Siemensu odmítl komentovat. "Je věcí podniků, které spolupracují (se Siemensem), aby se k tomu vyjádřily," prohlásil. Odmítl se také vyjádřit k dotazu, zda může potvrdit informaci z německých médií, že ruský prezident Vladimir Putin se německým politikům osobně zaručil, že turbíny Siemensu na Krym dodány nebudou.

Místopředseda hospodářského výboru horní komory ruského parlamentu Sergej Kalašnikov vyjádřil ohledně postupu Siemensu politování a upozornil, že "obě strany utrpí ztráty". Siemens je po desetiletí významným partnerem ruského průmyslu a získal v Rusku řadu lukrativních vládních kontraktů.

Před týdnem Siemens podal žalobu na svého obchodního partnera, ruskou státní společnost Technopromexport. Ta má zabránit dalším dodávkám zařízení na Krym, dosáhnout návratu těchto zařízení do Tamaně na jihu Ruska, kde původně měla být použita, a také potrestání osob odpovědných za dodávku turbín na anektovaný poloostrov.

Technopromexport, který je součástí státního průmyslového a zbrojního konglomerátu Rostech, se turbíny podle anonymních zdrojů nejprve pokoušel prodat, ale bezvýsledně. Následně firma 6. července vydala prohlášení, že čtyři turbíny koupila "z druhé ruky" a modernizovala je pro paroplynové elektrárny o výkonu 235 megawattů, které stavějí na Krymu, poblíž Sevastopolu a Simferopolu.

Siemens je nadnárodním průmyslovým koncernem, který působí v mnoha zemích světa včetně České republiky. Zabývá se širokou škálou činností, od výroby vlaků, přes průmyslovou automatizaci až po zařízení pro odvětví zdravotní péče. 

Předchozí článek

Máme se připravit na supermarketovou demokracii?

Následující článek

Proč je pupkem Evropy Brusel a ne Praha