Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Američané budou mít prezidenta, kterého nesnáší. A je jedno, koho zvolí

Komentář: Američané budou mít prezidenta, kterého nesnáší. A je jedno, koho zvolí
Donald nebo Hillary je pro Američany v podstatě volbou mezi dvěma zly | zdroj: Profimedia

Hillary Clintonová a Donald Trump jsou historicky nejméně oblíbení prezidentští kandidáti demokratů a republikánů. Sami se o to zasloužili. Víte čím?

Letošní volby amerického prezidenta jsou unikátní. Republikáni a demokraté do nich vyslali kandidáty, které většina Američanů hodnotí nepříznivě a nechce pro ně hlasovat: Donalda Trumpa a Hillary Clintonovou.

Vyplývá to z průzkumu Gallupova ústavu mezi registrovanými voliči.

Mizerné známky

Trump podle červencové sondy nastupuje do volebního finále, které vyvrcholí v úterý 8. listopadu, s nelichotivou vizitkou: pozitivně o něm smýšlí jen 34 procent Američanů, zato negativně 61 procent.

To je nejmizernější výsledek, kterého dosáhl prezidentský kandidát některé ze dvou hlavních stran v historii tohoto typu průzkumů Gallupova ústavu (od roku 1956).

Ani Hillary se nemá čím chlubit. Příznivě o ní smýšlí pouze 38 procent Američanů, zatímco 57 procent ji nesnáší. (Pro srovnání: Na jejího manžela Billa v roce 1992, kdy poprvé kandidoval do Bílého domu, pohlíželo negativně jen 35 procent dotázaných. To je propastný rozdíl.)

V historickém žebříčku patří bývalé první dámě a někdejší šéfce americké diplomacie předposlední místo před Trumpem. Co je však pro ni tři měsíce a týden před volbami nejvíc alarmující: Její obraz v očích voličů se zhoršuje.

Nahlíženo přízní voličů, oba kandidáti hlavních stran jsou v mínusu. Trump má skóre -27 a Clintonová -19.

A ještě jedno srovnání. Obdobný průzkum Gallupova ústavu v roce 1956 zjistil, že prezidentský kandidát republikánů Dwight D. Eisenhower byl sympatický 84 procentům Američanů. O tom se může Hillary a Donaldovi jen zdát.

"Shrnul bych to do tří slov: Lidé Clintonovou i Trumpa nenávidí," poznamenal k výsledku průzkumu "gallupů" sociolog Fred Yang z Hartovy výzkumné asociace.

Podle obdobné sondy deníku Wall Street Journal a televize NBC jsou Hillary a Donald u Američanů dokonce víc neoblíbeni než neoblíbený ruský prezident Vladimir Putin.

Jak je tedy možné, že Clintonová a Trump vyhráli primárky? Žádný problém, vždyť v nich (zvlášť pro republikány a demokraty) hlasovalo jen o něco víc než deset procent voličů.

Tlučhuba a lhářka

A proč Hillary a Donald nejsou v oblibě?

Z průzkumu NBC a Wall Street Journal vyplývá (v pořadí podle četnosti odpovědí), že Clintonová je 1) nedůvěryhodná (jinými slovy prolhaná, mnohokrát byla přistižena při lži), 2) zkorumpovaná, 3) nestálá (příliš často mění názory – podle momentální poptávky).

Trumpa zase Američané nesnáší, protože 1) je rasista, 2) pro prezidentství má nízkou kvalifikaci (chybí mu zkušenosti s politikou), 3) je nedůvěryhodný (stejně jako Hillary lže – například si vymyslel příběh o tom, jak se před volbou Miss Universe v Moskvě setkal s Putinem).

Oba kandidáti zkrátka dávají voličům mnoho důvodů, aby pro ně nehlasovali (jejich nejpřehlednější srovnání naleznete zde).

Za Hillary se táhne šňůra skandálů - Whitewater, Travelgate, Filegate, Pardongate… Nejnověji byla vyšetřována FBI, protože jako šéfka diplomacie nepoužívala pro úřední korespondenci vládní e-mail s doménou state.gov, ale soukromou schránku. Při své obhajobě zplodila tolik výmluv, polopravd a lží, že by porazily slona, ne však její nominaci.

Donald, showman s vyztuženou blonďatou přehazovačkou, je na rozdíl od kultivované Hillary excentrický, arogantní, uřvaný, vulgární a k tomu narcista. Zpravodajský portál Huffington Post mu dal přezdívku "Narcissist in Chief" (hlavní narcista). Reagoval tím na jeho výrok: "Budu nejlepším prezidentem, jakého kdy bůh stvořil."

Pokud se ohlédnete do historie, mezi republikánskými kandidáty většího tlučhubu nenajdete.

Také vás napadla otázka, proč ze světa byznysu kandiduje do Bílého domu zrovna jurodivý Donald Trump, a ne podnikatel formátu Billa Gatese? Odpověď na ni nemám.

Okradeni a zděšeni

A jak se Američan cítí, když vybírá mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem? Na tuto otázku odpovídají uživatelé webového portálu Quora (The best answer to any question). Vybírám dvě typické odpovědi.

První na Quoru zveřejnil Andrew Rei z New Yorku. "Cítím se okraden o možnost být řádně zastoupen na nejvyšší úrovni ve Washingtonu," píše. "Republikáni se (v primárkách) místo rozumem nechali vést emocemi a vybrali kandidáta, který Ameriku rozděluje jako nikdo jiný. Demokraté se zase domluvili, že budou pro Clintonovou, protože chtějí mít za každou cenu první prezidentku. Mám z toho frustrující pocit."

Další z komunity Quory, Kirk Copple ze San Franciska, je ve své odpovědi stručný: "Jsem šokován, zděšen." Pak se sám ptá: "Copak tyhle dva jsou to nejlepší, co Amerika stvořila? Co se to, proboha, s námi stalo?"

To tedy nevím. Každopádně však Američanům přeji šťastnou ruku při výběru 45. prezidenta.

Zdroje:
Vlastní