Dnes je pondělí 5. prosince 2022., Svátek má Jitka
Počasí dnes 5°C Občasný déšť

Jak se Hillary prolhala až na práh Bílého domu

Jak se Hillary prolhala až na práh Bílého domu
Clintonovou nominovali demokraté jednomyslně | zdroj: Profimedia

Američtí demokraté v noci na středu poprvé vyslali do prezidentských voleb ženu – Hillary Clintonovou. Je to moudrá volba, anebo verdikt hodný osla, kterého mají demokraté ve znaku?

Hillary Clintonová stojí na prahu Bílého domu. K tomu, aby do prezidentského sídla z bělostného pískovce vstoupila jako první vrchní velitelka, jí zbývá jediné – porazit ve finálovém duelu Donalda Trumpa.

Tak daleko jako ona se ve volbách amerického prezidenta žádná žena ještě nedostala. Na druhou stranu, žádná žena dosud neměla takovou podporu stranických špiček některé z velkých stran.

Hacknuté e-maily dosvědčují, že Demokratický národní výbor (vedení Demokratické strany), který má podle stanov nestranně organizovat výběr prezidentského kandidáta, nepokrytě nadržoval Hillary a intrikoval proti Berniemu Sandersovi

Stranické vedení tentokrát vsadilo na jednu kartu – srdcovou dámu Hillary. Primárky ovlivňovalo v její prospěch.

Nebralo přitom do úvahy skvrny na pověsti někdejší první dámy a bývalé šéfky diplomacie, kterou už před dvaceti lety komentátor William Safire v New York Times (demokratům nakloněný deník) nazval patologickou lhářkou, lidově řečeno sedmilhářkou.

Že by přeháněl? Posuďte sami. To výběr sedmi velkých i malých lží Hillary Clintonové:

1. Hillary ve válečné vřavě

Během volební kampaně v roce 2008, kdy se poprvé pokoušela získat prezidentskou nominaci demokratů (ctižádostivé političce ji "ukradl" Barack Obama), líčila Hillary nervy drásající příběh. Chtěla jím vystavit na odiv svou statečnost.

"Vzpomínám na přistání pod palbou odstřelovače," vyprávěla Clintonová v aule Univerzity George Washingtona v hlavním městě (video zde). "Na letišti měl být uvítací ceremoniál. Namísto něj jsme ale museli běžet se skloněnými hlavami do přistavených aut, které nás odvezly na základnu (OSN)."

Ptáte se, co tehdy první dáma pohledávala na místě, kde se střílelo? Hillary to posluchačům vysvětlila tak, že Bosna byla příliš nebezpečná na to, aby ji navštívil prezident, a tak přiletěla ona – Xena, válečná princezna.

Jenže zanedlouho zvídavý novinář vyšťoural video zachycující poklidné přivítání Hillary na letištní ploše v Bosně. Ani náznak střelby nebo nějaké nebezpečné situace. Nezaznamenali ji ani členové ochranky.

Hillary svou lež nazvala "omylem". "Spletla jsem se, to se stává," pravila. Její mluvčí vysvětloval, že "paní Clintonová se přeřekla", protože "byla unavena".

2. Hillary u maríny

Americký prezident je vrchním velitelem ozbrojených sil. Proto se cení, když má vojenské ostruhy. Hillary si je nevysloužila, a tak rozšířila příběh o tom, jak v roce 1975 chtěla vstoupit do maríny. Jenže důstojník v náborovém centru ji odbyl s poznámkou, že je příliš stará.

"A kolik je vám let? Dvacet šest, skoro dvacet sedm." "To jste pro nás dost stará." Tak Clintonová, tehdy ještě Rodhamová, líčila pohovor v náborovém centru.

Žádný písemný doklad se o něm pochopitelně nenašel. Neznámý zůstal také důstojník, který měl vést s Hillary pohovor.

Deník Washington Post, který se touto epizodou zabýval, zjistil, že v době, kdy se právnička Hillary s diplomem z prestižní Yaleovy univerzity měla chystat k námořní pěchotě, připravovala svatbu s Billem a v práci se zabývala několika komplikovanými kauzami. Nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěla odejít od rozdělaných případů nebo, že by chtěla zmizet ženichovi za mořem s mariňáky.

3. Hillary průkopnice

Do pečlivě budovaného obrazu průkopnice, která bude jako první žena zvolena do nejvyššího úřadu, zapadá i lež o motivech, které její rodiče přiměly, aby jí dali (neobvyklé) jméno Hillary.

Kandidátka demokratů vypověděla, že ji pojmenovali podle Novozélanďana Edmunda Percifala Hillaryho, který se šerpou Tenzingem Norgayem stanul jako první na nejvyšší hoře světa Mount Everestu. Jenže tenhle případ má háček. Sir Edmund Hillary vylezl na "střechu světa" 29. května 1953. V té době byla nynější kandidátka demokratů pod křestním jménem Hillary už déle než pět let zapsána v chicagské matrice. Narodila se 26. října 1947.

4. Hillary, stejná jako vy

Pokud se chcete zalíbit přistěhovalcům nebo jejich potomkům, ukažte jim, že s nimi sdílíte stejný osud. Právě tak to dělá Hillary.

Loni v dubnu navštívila Iowu a debatovala tam s byznysmeny. Když se stočila řeč na evropské kořeny tamních podnikatelů, Clintonová pohotově připomněla své předky. "Všichni mí prarodiče byli přistěhovalci," prohlásila.

Zpravodajský portál BuzzFeed však vzápětí připomněl, že pouze dědeček z otcovy strany Hugh Rodham se do Spojených států přistěhoval. Ostatní tři prarodiče se narodili v USA.

5. Hillary a Bill na mizině

Poté, co Billovi vypršel druhý prezidentský termín (v lednu 2001) a první pár Ameriky se odporoučel z Bílého domu, sdělila Hillary národu, že jsou na mizině, bez jediného centu, zato s obrovskými dluhy. Prý proto, že museli platit velké částky právníkům, kteří hájili Billa při ústavní žalobě (impeachmentu).

Stěží uvěřit. Vždyť Clintonovi se z prezidentského sídla přesunuli do rezidence ve čtvrti newyorské smetánky Chappaqva. Koupili tam dům za 2,85 milionu dolarů

Příběh o rodinné "nouzi" vyprávěla Hillary celé roky (video zde). Líčila, že s Billem neměli na splátky hypotéky, ani na školu pro dceru Chelsea. Portál Politifact však z daňových přiznání Clintonových uložených v Senátu a z dalších dokumentů zjistil, že jejich aktiva počátkem roku 2001 převyšovala pasiva, jinými slovy, rodina byla v plusu.

Avšak i kdyby byli Clintonovi zadluženi (v mínusu), jaký by to pro ně byl problém? Prezident na penzi přece přednáší, píše paměti, zasedá ve správních radách … No a Bill si tak za čtrnáct let k prezidentské penzi přilepšil více než 100 miliony dolarů. Jeho průměrný honorář za přednášku je 195 tisíc dolarů.

Hillary si dokonce za jednu řeč říkala o honoráře od čtvrt milionu do 300 tisíc dolarů a hned po odchodu z Bílého domu podepsala smlouvu na memoáry s nakladatelstvím Simon a Schuster. Vysázeli jí 2,84 milionu dolarů. (Dokument o tom, jak si Clintonovi vedli po odchodu z Bílého domu, je zde.)

Chudáci k pohledání.

6. Hillary a e-maily

Hillary Clintonová jako ministryně zahraničí v letech 2009 až 2013 nepoužívala pro úřední korespondenci vládní e-mail s doménou state.gov, ale soukromou schránku. Provinila se nejen neopatrným zacházením s citlivými informacemi, ale porušila také právo Američanů na svobodný přístup k informacím. Zatímco vládní e-maily jsou automaticky archivovány, Clintonová mohla korespondenci ze soukromého e-mailu libovolně mazat, a tak filtrovat informace.

K tomu všemu lhala, když tvrdila, že její soukromý server pro úřední korespondenci schválili bezpečnostní experti z IT oddělení State Departmentu.

7. Hillary a Benghází

Clintonová také lhala o útoku na americký konzulát v libyjském městě Benghází 11. září 2012, při kterém zahynul americký velvyslanec a další tři Američané. Hillary, stejně jako jiní představitelé ministerstva zahraničí, tvrdila, že útok byl reakcí muslimů pobouřených filmem o proroku Mohamedovi. Měla přitom věrohodné informace, které svědčily o tom, že akce byla chladnokrevně naplánována k výročí útoků na Ameriku z 11. září.

Důvod lži? Americké vládě se hodila verze o spontánním a nepředvídatelném protestu, ne však o připravovaném útoku, který bylo možné předvídat.

----------

Hillary Clintonová je v politice od konce 70. let minulého století. Říká se o ní, že je teflonová – skandály, lži a nezdary se po ní jen svezou. Vydrží její teflonová ochrana až do osmého listopadu, kdy bude Amerika volit příštího prezidenta/příští prezidentku?


Zdroje:
Vlastní