Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Alternativní medicína: Proč k ní lidé utíkají?

Alternativní medicína: Proč k ní lidé utíkají?
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Alternativní způsoby léčby vyhledává stále více lidí. Podle všeho se dá předpokládat, že část z alternativních metod brzy bude nedílnou součástí běžné západní medicíny. V některých oblastech tak tomu je už nyní.

Bolesti hlavy, atopický ekzém, alergie, astma, bolesti páteře, nespavost, nespecifické bolesti břicha, poruchy menstruace, potíže s otěhotněním, noční pomočování, či jen snaha zlepšit svojí kondici, to je jen část z důvodů, proč se lidé obracejí k alternativním způsobům léčby.

Možností, ze kterých mohou volit, je mnoho. Nejčastěji vyhledávanými jsou homeopatie a čínská medicína.

"Potíže, se kterými pacienti přicházejí, jsou různorodé. Často chodí rodiče s dlouhodobě nemocnými dětmi. Například s astmatem, oslabenou imunitou či urputným atopickým ekzémem. Pokud je léčba úspěšná, přijdou se léčit i samotní rodiče, prarodiče a další příbuzní. Ženy nejčastěji přicházejí s gynekologickými problémy, muži s prostatou. Časté jsou i trávicí obtíže, alergie a podobně," říká homeopatka MUDr. Kateřina Formánková, která svou profesní dráhu začala jako dětská lékařka v kojeneckém ústavu a dětském domově, následně působila jako obvodní lékařka pro děti a dorost v Ostravě a homeopatii se začala věnovat v roce 1992.

Léčit jinak, než se učila na medicíně, začala prý proto, že chtěla pacientům nabízet léčbu, která je bezpečná, a bez vedlejších účinků.

Homeopatie je často napadána a jejím přívržencům je vytýkáno, že účinky léčby nemohou doložit žádnými vědeckými studiemi. Homeopati jsou přirovnáváni k podvodníkům a šarlatánům, kteří nemocným podávají preparáty, jejichž účinek je srovnatelný s placebem či popíjením čisté vody.

I tak ale stále roste počet těch, kteří ji vyhledávají. "Vzrostl počet rodičů, kteří homeopatii volí jako první možnost léčby u svých dětí, protože chtějí šetrnější léčbu bez chemie. Vzrůstající trend není jen u nás, ale je patrný po celém světě, kde je homeopatie jednou z nejčastějších alternativních léčebných metod. Podle WHO se dokonce řadí mezi sedm nejrozšířenějších," vypráví dál lékařka.

"Na obhajobu homeopatie lze uvést, že vědecké studie opakovaně potvrdily, že léčba je účinnější, než je léčba placebem. Jako příklad lze uvést lék Oscillococcinum, který se používá při léčbě chřipky a chřipkových syndromů, a jeho efekt byl kladně hodnocen dle kritérií Evidence Based Medicine," dodává.

Obdobné zkušenosti má i Milan Schirlo, odborník na východní a čínskou medicínu. I jeho vyhledává mnoho nemocných.

"Čínská medicína vychází z poznatků tisíce let starých a zahrnuje více disciplín. Její přístup k léčbě nemocného se od metod, které nabízí západní medicína, zásadně liší. Čínská medicína vnímá nemocného jako celek, nevěnuje se jen konkrétním problémům, ale léčí komplexně. Hojně je žádaná například čínská fytoterapie, která využívá zejména směsi bylin namíchaných nemocnému na míru. Směsi se míchají až po stanovení diagnózy tak, aby byly v souladu s energií nemocného. Své místo má samozřejmě i akupunktura, která je i u nás známá a velmi oblíbená, či užívání potravinových doplňků. Ty lidé žádají u takových problémů, jako je nedostatek libida, snaha o redukci váhy či posílení imunity," vyjmenovává odborník.

Mezi další zdravotní potíže, které pacienty přivádějí za čínskou medicínou, jsou i chronické bolesti zad a hlavy, problémy s otěhotněním, potíže zažívacího ustrojí či zdravotní komplikace způsobené stresem a přetížením naší hektické doby.

Proč lidé chtějí alternativu?

Alternativní medicína neláká jen lidi žijící alternativním způsobem života, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Pomoc u ní hledají lidé napříč společenským spektrem, postavením i vzděláním. Není bez zajímavosti, že homeopatii po generace vyhledává britská královská rodina. Princ Charles i Její Veličenstvo královna Alžběta II. se netají tím, že homeopatika hojně používají pro sebe i pro své zvířecí mazlíčky.

Po kontroverzní metodě léčby sahají i další slavní lidé. Ze sportovců lze jmenovat fotbalistu Davida Beckhama, herečku Catherine Zeta-Jones nebo Paula Mc Cartneyho, který, jak sám říká, nikam nevyrazí bez svých homeopatických léků.

"Důvodů, proč se lidé uchylují k alternativním druhům léčby, je celá řada. Někteří volí alternativu proto, že v rámci první svépomoci nechtějí užívat chemické přípravky. Konkrétně to může třeba znamenat , že si při chřipce raději uvaří šípkový čaj s citronem, než by užívali nějaké léky. Mnoho  lidí však hledá pomoc v alternativní medicíně  také v době, kdy mají reálný či subjektivní pocit, že klasická medicína již nemá účinné možnosti jejich léčby. Sama se v praxi u svých onkologických pacientů setkávám právě s touto snahou  v boji o život. Je však nutné mít vždy na paměti, že alternativní medicína není omnipotentní a měla by probíhat vždy ruku v ruce či nejlépe při vzájemné spolupráci s klasickou medicínou podloženou vědeckými základy," vysvětluje psycholožka Laura Janáčková ze Všeobecné fakultní nemocnice.

Psychologové nabízejí i další vysvětlení, proč někteří lidé odmítají běžnou léčbu a místo ní volí třeba byliny, meditování a vegetariánství. Podle nich má vše mnohem hlubší kořeny, než si sami uvědomujeme.

"Lidé odpradávna věděli o léčivé síle bylin, sahali po nich intuitivně a jejich užívání bylo běžné. Pokud nyní mluvíme o léčbě bylinkami, nejde o nic nového, jen se vracíme k tomu, co používali naši předkové a co mnozí z nás považují za ověřené, nebo v některých případech podpůrné a jinak neškodné. To samé platí  i o jiných praktikách, které mohou mít původ v filozofii, náboženství, či staré medicíně jiných společenství. Z psychologických metod z nich vychází např. různé formy meditace, relaxace a podobně. Tyto metody mohou uvolnit stres a napětí, které v nás hektická doba  a různé okolnosti mohou vyvolávat. Pokud umíme stres odbourat, může mnohdy dojít k nápravě či odstranění mnoha somatických potíží," doplňuje psycholožka.

I v případě východní medicíny a fytoterapie bychom mohli uvést celou řadu slavných osobností, které holdují těmto metodám léčby. Třeba herečka Olivia Newton-John po diagnostice rakoviny prsu uvažovala o tom, že místo doporučované chemoterapie zvolí akupunkturu, bylinnou léčbu a homeopatii.

Nakonec se k chemoterapii nechala lékaři přesvědčit a alternativní léčbu měla pouze jako doplňující složku celkové terapie. Obdobný postup zvolila i herečka Suzanne Somers, známá ze seriálu Krok za Krokem, která po chirurgickém odstranění nádoru prsu a po podstoupení ozařování pila výtažky ze jmelí.

Stejní lidé, stejné příběhy

Praxe "běžných" lékařů a provozovatelů alternativy mají jedno společné. Jejich ordinace a čekárny jsou plné pacientů toužících po lepším zdraví.

"V péči jsem měla ženu s opakujícími se bolestmi břicha, její potíže začínaly vždy ráno a končívaly příjezdem sanitky a odvozem do nemocnice. Tam byla vyšetřena, byla jí podána infúze, a po její aplikaci byla v podstatě s negativním nálezem propuštěna domů. Záchvaty bolestí se stále opakovaly, intervaly mezi jednotlivými epizodami se zkracovaly a nikdo neuměl pomoci. Po nasazení homeopatie došlo nejprve ke zlepšení stavu, následně k odeznění problémů vůbec," popisuje MUDr. Kateřina Formánková.

Obdobný případ dlouhodobé beznaděje ze své praxe může doložit i Milan Schirlo. "Nedávno jsem měl v ordinaci pána, kterého trápilo mnoho potíží najednou. Stěžoval si na pálení žáhy, trávicí potíže, na dechovou nedostatečnost, nespavost, únavu, psychické vyčerpání a problémy se soustředit. Trable neustávaly, ba naopak postupně se zhoršovaly. Potíže odezněly poté, co u nás byl vyšetřen a dostal bylinnou směs a medicinální houby cordyceps. Součástí terapie bylo i doporučení ohledně změny životního stylu a relaxace," popisuje Schirlo.

Co je spojuje?

Co mají jednotlivé oblasti alternativní léčby společného? Kromě uvedených důvodů, jako je naděje na vyléčení, se ukazují i další společné znaky. Alternativní medicína pacientům naslouchá, dopřeje nemocnému dostatek času a bere ho jako sobě rovného partnera při řešení jeho potíží.

"Bolestí současné medicíny je, že nemá dostatek času na samotného pacienta. Lékaři nemají dost prostoru na komunikaci s nemocným a jeho rodinou a v mnoha případech, zejména těch složitějších, tuto komunikaci odborně ani nezvládají. Nevědí, jak mají mluvit s chronicky či nevyléčitelně nemocným člověkem, nevědí jak komunikovat s příbuznými nemocných, jak jim sdělit diagnózy a podobně. Toto vše alternativní léčebné směry zvládnuté mají a pracují s tím. V západních zemích komunikaci a psychologickou pomoc zajišťují psychologové a psychoterapeuti, u nás však je těchto odborníků nedostatek, a nemocnice nemají dostatek financí na to, aby tyto odborníky zaplatily," vysvětluje docentka Janáčková.

Bude běžnou součástí léčby?

Pojem alternativní medicína zahrnuje velké množství léčebných systémů založených na různých teoriích a zvyšující se informovanost v tomto směru pomalu umožňuje jejich integraci do běžné západní lékařské praxe.

"Homeopatii v Evropě využívá 30 procent populace. V sousedním Německu je často využívána i na klasických klinikách, například na dětské klinice v Mnichově na chirurgickém, onkologickém a neonatologickém oddělení," říká Formánková.

Začlenění do systému poskytované zdravotní péče se týká i tradiční čínské medicíny. Ve světě byly provedeny studie, které ukazují, že čínská medicína měla efekt při léčbě SARS, akupunktura a fytoterapie byly začleněny jako podpůrné druhy léčby diabetu a využívány jsou i ke zmírnění vedlejších účinků chemoterapie a zlepšení komfortu života při léčbě onkologicky nemocných.

Své místo, a to také v Česku, má i jako podpůrná terapie při léčbě neplodnosti a u žen s opakovanou ztrátou těhotenství.

"Západní medicína objevuje stále více potřebu léčit pacienty komplexně . Důkazem toho jsou specializované týmy  odborníků, skládající se z  různých medicínských oborů včetně  psychologů, rehabilitačních pracovníků a dalších příbuzných profesí. Více pozornosti je též věnováno oblasti prevence zdraví  zahrnující již celou řadu metod a postupů.  Je možné, že  využití  některých konkrétních možností a postupů alternativní medicíny brzo přijme v rámci podpůrné léčby i naše česká klasická medicína," uzavírá Janáčková.

Zdroje:
Vlastní