Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Obezita může za každé páté úmrtí na rakovinu, tvrdí lékařské statistiky

Obezita může za každé páté úmrtí na rakovinu, tvrdí lékařské statistiky
Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Obezita má našlápnuto k tomu do několika let vystřídat kouření na postu jedné z hlavních příčin vzniku rakoviny. Podle lékařů je jedno z pěti úmrtí na rakovinu způsobeno obezitou, píše britský server SkyNews.

Na to, že obézní lidé mají mnohem větší riziko vzniku nádorového onemocnění, upozornili lékaři na největší světové konferenci o rakovině. Největší rizika jsou podle lékařky Jennifer Ligibelové z Dana-Farberova institutu pro léčbu rakoviny při Harvardské univerzitě v případech rakoviny prsu, prostaty, tlustého střeva a všech gynekologických typů rakoviny.

"Máme opravdu drtivé množství důkazů o provázání výskytu rakoviny a zvýšené tělesné hmotnosti. Myslím, že lidé jsou si vědomi toho, že nadváha zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění a cukrovky, ale ne, že zvyšuje i riziko vzniku rakoviny a pravděpodobnost úmrtí na rakovinu," uvedla lékařka.

Má se za to, že kouření je v současné příčinou zhruba čtvrtiny úmrtí na rakovinu. Podle Ligibelové je ale pravděpodobné, že obezita kouření v horizontu deseti až patnácti let v čele příčin nahradí. Populace totiž stále víc tloustne, zatímco kouření lidé pomalu omezují. 

Zdroje:
news.sky.com