Faltýnek přihrával Agrofertu dotace, soudí Brusel a požaduje od Česka 22 milionů

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) obdržel rozhodnutí Evropské komise, které se týká pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert. Sankce uložená komisí činí v přepočtu 22 milionů korun. Fond chce rozhodnutí komise zvrátit a doufá, že Česko nakonec nic platit nebude.
Podle serveru Echo24 unijní prověrka prokázala, že bývalý člen představenstva holdingu Agrofert a nynější místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek se při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což EK potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky. Střet zájmů nastal tím, že Faltýnek byl člen představenstva holdingu a zároveň na rozdělování dotací dohlížel jako člen dozorčí rady SZIF.
Faltýnek nařčení ze střetu zájmů odmítá. "Dotace z Evropské unie, které jdou do České republiky, úřadují úředníci, nikoliv dozorčí rada," řekl. Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat.
Také podle mluvčí SZIF Vladimíry Novákové nemohl Faltýnek jako člen dozorčí rady fondu do rozdělování dotací zasahovat. Fond se proto podle Novákové pokusí rozhodnutí EK zvrátit. "Věříme, že ČR nebude muset platit nic," uvedla mluvčí fondu.
Podobně argumentuje i předseda dozorčí rady SZIF Ladislav Velebný (ČSSD). Dozorčí rada podle něj schvaluje uzávěrku SZIF a vyjadřuje se k jeho rozpočtu. "Jako dozorčí rada ale nerozhodujeme o poskytování dotací. Na toto jsou jiné orgány SZIF," uvedl Velebný v tiskové zprávě.
Člen dozorčí rady SZIF Kudela, který byl podle EK rovněž ve střetu zájmů, řekl serveru iHNED.cz, že jako fyzická osoba obdělává deset hektarů a nikdy nežádal o jiné dotace než na plochu. "Pokud je mé působení v SZIF tak zásadním problémem, okamžitě rezignuji," řekl Kudela serveru.
Na informaci o sankci kvůli pochybení při rozdělování dotací pro holding Agrofert reagoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). "A. Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert, platit ČR pokutu 22 mil. korun," napsal premiér na Twitteru.
A.Babiš by měl vysvětlit občanům, proč má kvůli střetu zájmů, za který může jeho Faltýnek, ANO a Agrofert platit ČR pokutu 22 mil.korun.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 21. března 2017
Podle ministra pro lidská práva a legislativu Jana Chvojky (ČSSD) by měl Faltýnek spolu s Agrofertem zvážit zaplacení pokuty z vlastních peněz. "Neexistuje žádný důvod, aby za jejich pochybení platili občané ČR," řekl Chvojka novinářům.
Holding Agrofert donedávna vlastnil ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů vložil letos v únoru akcie Agrofertu do svěřenského fondu.
Chtějí mě lynčovat, stěžuje si Babiš
Babiš mezitím sepsal další dopis premiéru Sobotkovi, v němž tvrdí, že ho sněmovna obviňuje z daňových podvodů a chce ho i soudit, což považuje za lynč. Sobotku také vyzval, aby se od jednání sněmovny distancoval.
ČTĚTE TAKÉ: Babiš se protáhne každou skulinou. Je snad myš?
Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil "vážná" podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Sobotka ve čtvrtek na sociální síti uvedl, že od Babiše očekává vysvětlení transakcí, které vyvolaly řadu vážných otázek.
Babiš v dopisu uvedl, že podvod je trestný čin, u něhož o vině rozhoduje jedině soud. "Uvedeným bodem se tedy poslanci staví do role žalobce i policie, když mi nařizují, abych něco věrohodně vysvětlil. A kdo bude rozhodovat o tom, jestli moje vysvětlení je nebo není věrohodné? Zase Poslanecká sněmovna. Obrazně řečeno, v tomto případě mě obviňují bez důkazů a na základě lží titíž lidé, kteří mě chtějí i soudit," napsal Babiš.
"Je asi dopředu jasné, jak to dopadne. Poslanecká sněmovna mě zlynčuje! Nestačí jí mé daňové přiznání, majetkové přiznání, potvrzení mých příjmů od renomovaných auditorských společností, které jsem veřejně ukázal," napsal Babiš. Někteří poslanci se podle něj snaží aféru zveličovat a natahovat v rámci předvolební kampaně.
Citujme z ústavy!
Babiš rovněž uvedl, že na výzvu Sněmovny bude v daném termínu, tedy do konce dubna, reagovat písemně. Je přesvědčen o tom, že veřejnosti už své příjmy vysvětlil.
"Pokud pokládáte za nezbytné, abych nebyl podezírán z daňových podvodů, distancujte se od neférového jednání Poslanecké sněmovny a nechte orgán k tomu příslušný, aby tato smyšlená podezření prošetřil, a to v souladu se zákonem," reagoval také Babiš na Sobotkovo vyjádření, že člen vlády, která "klade důraz na boj proti daňovým únikům", by neměl být podezírán, že se za pomoci neférových nebo nezákonných praktik snažil vyhnout placení daní.
ČTĚTE TAKÉ: Zeman půjde do voleb. S Agrofertem v zádech
"Pan Babiš některé věci už vysvětlil, některé nevysvětlil a je otázkou, zda některé vůbec vysvětlit jdou. Protože to, zda to byly trestné činy, musí vyšetřit orgány činné v trestním řízení, ale zda se jednalo například o neetické jednání, to si musí vyřešit každý sám," reagoval na Babiše vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který dopis dostal v kopii. Ministrovi financí odpoví, ke zmínkám o tom, co má řešit sněmovna, se chce vyjádřit citacemi z ústavy.
Podobně jako vicepremiér se minulý týden vyjádřil i prezident Miloš Zeman. V rozhovoru na televizi Barrandov řekl, že sněmovna není soudce, žalobce ani vyšetřovatel a takovou kauzu nemůže řešit. Podle něj by se případným podezřením měla zabývat finanční policie. Pokud poslanci mají podezření na spáchání trestného činu, měli by podle Zemana podat trestní oznámení.