Co takhle v zájmu občanů prověřit tvé dluhopisy, píše Sobotka Babišovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 2. 2017 14:27) - Aktuality autor: roj

Premiér Bohuslav Sobotka chce po svém ministru financí Andreji Babišovi, aby řekl, zda se jeho nákupem korunových dluhopisů zabývala Finanční správa a zda mu přijde normální, aby všechny korunové dluhopisy vydané firmou skoupil její majitel. K odpovědím ho vyzval k dopise. Babiš mu vzkázal, že si jen dělá kampaň před volebním sjezdem.

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš si posílají vzkazy přes televizi, sociální sítě a nyní Sobotka napsal svému vicepremiérovi i dopis

Bohuslav Sobotka a Andrej Babiš si posílají vzkazy přes televizi, sociální sítě a nyní Sobotka napsal svému vicepremiérovi i dopis,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

"Nejedná se o podezřelé jednání s cílem obejít placení daně?" píše Sobotka. Babiš nakoupil v roce 2013 dluhopisy své tehdejší společnosti Agrofert za 1,482 miliardy Kč.

Sobotka v dopisu odkazuje na rozhovor bývalé náměstkyně ministerstva financí Simony Hornochové, která Hospodářským novinám řekla, že emise korunových dluhopisů byly běžným způsobem, jak se vyhnout zdanění dividend. "Pokud vím, Finanční správa neudělala naprosto nic," uvedla. Premiér v dopisu píše, že by ho překvapilo, pokud by se problémem Finanční správa nezabývala.

Od Babiše proto Sobotka žádá sdělení, k čemu Finanční správa při prověřování případně dospěla a jaká navrhuje opatření. "Došlo už v některých případech k doměření daně, případně kdy k tomu dojde?" ptá se v dopise.

Požádal ministra rovněž o stanovisko k situaci, kdy právnická osoba vydá korunové dluhopisy a koupí je jen její majitel. "Nejde o situaci, která si žádá prověření ze strany Finanční správy? Nejde o situaci, která si žádá prověření v zájmu státního rozpočtu a občanů ČR?" píše.

Babiš řekl, že dopis předal náměstkyni Aleně Schillerové, protože do činnosti nezávislé Finanční správy nezasahuje. "My se k tomu vyjádříme jako ministerstvo. Já jsem teď byl tři dny na cestách, tak to kolegové zpracovávají a určitě panu premiérovi odpovím," uvedl Babiš.

Za obcházení placení daně situaci v Agrofertu Babiš nepovažuje. "Ne. Určitě ne. To byl zákon a není to podezřelé. A v podstatě byl na to poradce, je na to odhad a bylo to podle zákona, bylo to v pořádku," řekl.

Finanční správa se ve středu k problematice dluhopisů vyjádřila obecně s tím, že "pokud v souvislosti s dluhopisy pracovníci Finanční správy zjistí skutečnosti, které jsou v rozporu s daňovými předpisy, potom se v souladu se základním cílem správy daně, tedy správně stanovit a vybrat daň, tímto porušením zcela jednoznačně zaobírají."

Babiš míní, že Sobotka si před březnovým volebním sjezdem ČSSD dělá kampaň. "Každý den nějakým způsobem do mě kopne, ale tak to je jeho problém," řekl. Sobotka podle něj mohl v minulosti navrhnout omezení korunových dluhopisů. "Pan premiér nehlasoval za zrušení možnosti neplatit daně," uvedl.

Babiš odmítá, že nákupem dluhopisů porušil zákon, Sobotka mu nedávno vulgárně vyčetl, že ale předpisy obešel, a obral tím stát na daních. Ministr financí minulý týden řekl, že navrhne, aby byly zdaňovány výnosy z korunových dluhopisů vydaných v době, kdy dani nepodléhaly. Změna by měla platit od příštího roku.

Korunové dluhopisy, ze kterých se neplatila kvůli znění zákona daň, vydávaly i jiné společnosti. "Moje firma vydala dluhopisy, aby zajistila financování, a strůjcem toho byl pan (předseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav) Kalousek," řekl Babiš v neděli České televizi.

Jeho daňové výhody z dluhopisů budou do konce letošního roku činit 52 milionů korun. Babiš řekl, že je pošle na dobročinné účely.


Tagy: ČSSD Česko domácí Agrofert hnutí Ano Sobotkova vláda česká politika Sobotkův kabinet

Zdroje: ČTK