Příměří selhalo a končí, oznámili syrští povstalci i Rusko

Povstalci ze syrského Halabu považují příměří v zemi za pohřbené, nevěří, že se k nim dostane slibovaná humanitární pomoc. Příměří nemá smysl dodržovat ani podle Ruska, protože na něm nejsou Spojené státy schopné spolupracovat a navíc ho porušují povstalci.
"Domnívám se, že prakticky selhalo a skončilo," řekl o příměří představitel povstalců z Halabu Zacharíja Malahifdží. Dodal nicméně, ještě se uvidí, zda bude možné "teoreticky" něco udělat, aby se klid zbraní podařilo zachránit.
Na dotaz, zda očekává, že se do obléhaného syrského města podaří doručit pomoc, která již týden stojí na syrsko-tureckých hranicích, Malahifdží uvedl: "Neexistuje žádná naděje. Už několik dní se s tím otálí. Pokaždé pod jinou záminkou. Nemyslíme si, že je naděje v současné době tu pomoc doručit."
Zástupce syrské armády řekl, že příměří mezi syrskou vládou prezidenta Bašára Asada a rebely by mělo skončit v pondělí v 19:00 místního času (18:00 SELČ). Bylo vyjednáno na 48 hodin počínaje osmnáctou hodinou minulé pondělí s možností týdenního prodloužení. Damašek od počátku uváděl, že příměří má trvat týden.
"USA nemají vliv na opozici a neví nic o situaci v terénu"
Ruský generál Sergej Rudskoj v Moskvě řekl, že příměří "nemá smysl", protože ho povstalci opakovaně porušili a USA nespolupracují. USA podle generála nemají dost prostředků vyvinout tlak na syrskou opozici a povstalci režim příměří nedodržují.
"Syrští vojáci a civilisté stále umírají. USA nemají dostatečný vliv na opozici a nejsou obeznámeny se situací v terénu," řekl Rudskoj. Pozorovatelé ruského ministerstva obrany podle něj zaznamenali v posledních 24 hodinách 53 případů porušení příměří.
Ministerstvo tvrdí, že má informace, podle nichž se jednotky takzvané umírněné opozice spojují s teroristickými skupinami a připravují s nimi útoky společně.
Platí, ale je "křehké"?
Podle Kerryho příměří stále platí, "ale je křehké". Kerry také řekl, že humanitární pomoc bude dopravena do osmi obléhaných oblastí. V noci na dnešek bylo příměří podle amerického ministra dodrženo. "Kamiony dnes vyjely do možná osmi nebo více míst, takže počkejme," řekl Kerry v New Yorku.
Tam s novináři hovořil i francouzský minsitr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Podle něj je syrské příměří "mimořádně křehké", ale zůstává jedinou nadějí na vyřešení konfliktu.
Podle opoziční Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, bylo během týdenního příměří v Sýrii zabito 92 lidí. Mezi oběťmi je 29 dětí a mladistvých a rovněž 17 žen.
Při sobotním útoku zemřelo 60 syrských vojáků
Tato čísla nezahrnují desítky syrských vojáků a bojovníků Islámského státu, kteří zahynuli ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Příměří se netýkalo ozbrojenců z Islámského státu a ze skupin napojených na Al-Káidu.
V sobotu letadla koalice vedené Američany omylem zasáhla syrské armádní pozice blízko letiště u Dajr az-Zauru, což vyvolalo roztržku mezi Ruskem a USA. Při útoku zahynulo více než 60 vojáků. Asad dnes tento útok označil za zjevné napadení.
USA po útoku vyjádřily politování a americká armáda uvedla, že by koaliční jednotky záměrně neútočily na syrské vojáky. USA se prý domnívaly, že útočí na pozice Islámského státu.