Krásná kulometčice, která padla v bojích: Neopěvujte ji, zlobí se Kurdové

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Západní svět miluje silné příběhy. A právě takový je příběh krásné, mladé Kurdky, kterou západní média překřtila na "Angelinu Jolie Kurdistánu" a považovala ji za symbol ženského odboje proti IS. Dívka, která to uměla s kulometem možná ještě lépe, než s plotnou, nedávno padla v bojích, což neušlo západnímu tisku. Jenže Kurdové mají k příběhům trochu jiný vztah a přílišná pozornost soustředěná na jednu jedinou osobu jim vadí. 

Jedna z kurdských bojovnic z odboje proti IS

Jedna z kurdských bojovnic z odboje proti IS,zdroj: Profimedia.cz

V bojích o syrské město Manbidž v srpnu zemřela devatenáctiletá Asja Ramazánová Antarová. Západní sdělovací prostředky ji považovaly za tvář ženských kurdských oddílů (YPJ) bojujících v Sýrii. Novináři výraznou Asju označovali za Angelinu Jolie Kurdistánu, avšak Kurdové odmítají vyzdvihování jednotlivců. Asja pocházela z kurdského města Kámišlí a zabili ji bojovníci takzvaného Islámského státu.

Filozofií YPJ je jednoduchost a skromnost. Nikdo není posuzován na základě svého vzhledu, postavy ani krásy. Podle Kurdů se jednotlivci obětují za společnou věc.

Ženským oddílům se loni na území obývaném Kurdy podařilo přes odpor konzervativních náboženských skupin prosadit zákon, který označuje násilí spáchané na ženách stejně jako vynucené manželství a polygamii za nelegální. K dohledu nad dodržováním tohoto zákona byla ustavena ženská policejní jednotka.

Kurdská média Asji nevěnovala zvláštní pozornost, pro ně je jednou z bojovnic, která padla v boji proti IS.

Ke kurdským milicím YPG nastoupila loni pod bojovým jménem Vijan Antarová. Prošla bojovým výcvikem a byla zařazena do bojů proti IS. Než 30. srpna padla u Manbidže, zúčastnila se pěti bitev. Byla velitelkou družstva a obsluhovala kulomet. V minulých dvou letech v boji padlo šest jejích bratranců a strýců, a tak jako oni také další stovky kurdských bojovníků. Většina z nich byli mladí lidé ve věku kolem 20 let. Žádný z nich ale nebyl tak známý jako Asja.

Způsob, jakým se právě o Asju zajímají západní média, se nelíbí zejména Čomanovi Kanaanimu, který má na starosti obnovu města Kobani. Bojovníci IS měli toto město pod kontrolou v letech 2014 a 2015 a v osvobozovacích bojích, jichž se účastnili Kurdové, bylo silně poničeno. Kanaani tehdy přišel o mnoho spolubojovníků, mužů i žen.

"Filozofií YPG je bojovat proti sexismu a zabránit tomu, aby se z žen dělaly sexuální objekty. Chceme jim dát náležité místo ve společnosti a nechat je, aby si svůj osud zvolily samy. Vijan zemřela právě za tyto ideály," citoval Kanaaniho zpravodajský server BBC.

Agrin Sennaová, jedna z velitelek YPJ, ztratila v boji o Manbidž nohu. O život ale přišlo i mnoho jejích kamarádek. Vyzvala k tomu, aby si lidé prohlédli fotografie padlých Kurdek, které zemřely, protože odmítly žít podle islámského práva šaría, jak je vykládá IS.

"Podívejte se na ty fotografie. Jsou to všechno andělé, všechny jsou krásné. Nemůžete vybrat jen jednu prostě proto, že je podobná nějaké hollywoodské herečce, ať už Angelině Jolie nebo Julii Robertsové. Nemají s nimi nic společného. Daly přednost smrti před životem pod vládou skupiny, tak zaměřené proti ženám," řekl Sennaová.

Tagy: Sýrie zahraničí Kurdové boje s Islámským státem Islámský stát (IS)

Zdroje: ČTK,BBC