V Sýrii platí příměří. Do země míří humanitární pomoc, ta ji ale nechce

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Sýrie má za sebou první hodiny příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Zatím ho nenarušují žádné větší boje. Díky klidu zbraní se do země konečně může dostat humanitární pomoc, první kamiony vyslalo Turecko. Syrská vláda ale oznámila, že o ni nemá zájem.

Válka v Sýrii má podle nejnovějších odhadů na kontě 301 tisíc obětí

Válka v Sýrii má podle nejnovějších odhadů na kontě 301 tisíc obětí,zdroj: Profimedia.cz

Obecně panuje klid na všech frontách, zvláště v oblastech Damašku, Halabu či Idlibu, řekl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Syrská armáda ale obvinila povstalce, že příměří porušili v Halabu, když ostřelovali zásobovací trasu Castello, a v Homsu, kde odstřelovači útočili na armádní stanoviště. SOHR ani další organizace ale nemají informace o žádné úterní oběti.

Turecká armáda oznámila, že útočila na dva cíle v severní Sýrii, odkud byl ráno hlášen minometný útok směrem do Turecka. Syrská armáda dopoledne také tvrdila, že její protiletecká obrana sestřelila izraelské bojové letadlo a bezpilotní stroj, které útočily na syrské pozice na jihu Sýrie.

Izraelské vojsko ale ztrátu strojů popřelo. Jeho letectvo sice provedlo odvetnou akci za pondělní incident, při němž na Izraelem okupovanou část Golanských výšin dopadla střela vypálená ze Sýrie, ale syrské protiletadlové rakety prý izraelská letadla neohrozily, takže se obě vrátila do Izraele.

Rusko prosazuje zveřejnění plného znění dohody o příměří. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov, který dohodu vyjednal s americkým protějškem Johnem Kerrym, řekl, že Moskva nemá co skrývat a že by dohodu měla stvrdit Rada bezpečnosti OSN.

Ruská armáda oznámila, že její vojáci zřídili mobilní monitorovací stanoviště na silnici Castello, aby pomohli zajistit průjezd humanitárních kamionů.

Prvních dvacet kamionů s humanitární pomocí

Jako první pomoc vyslalo Turecko. V oblasti města Cilvegözü v pohraniční provincii Hatay projelo hranicí 20 kamionů. Prezident Recep Tayyip Erdogan v pondělí řekl, že chce Ankara v koordinaci s OSN do Sýrie dopravit 30 nákladních vozů s potravinami, hračkami a dětským oblečením.

Syrská vláda ale oznámila, že odmítá jakoukoli pomoc dovezenou do města Halab, která by nebyla koordinována přes Damašek a OSN. Zejména jde o pomoc z Turecka, uvedla státní média. 

"Syrská arabská republika oznamuje svůj odmítavý postoj k humanitární pomoci, která se dostane do Halabu a nebude koordinována přes syrskou vládu a Spojené národy, zejména od tureckého režimu," uvedla tisková agentura SANA s odvoláním na syrskou diplomacii.

OSN je připravena zahájit své dodávky, ale zatím s nimi nezačala. Mluvčí Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) Jens Laerke řekl, že OSN musí mít jistotu, že její partneři a pracovníci zapojení do humanitárních operací v Sýrii nebudou v ohrožení života.

Damašek už podle něj dal souhlas k průjezdu do východního Halabu, do Madáje, Zabadání, Fúje, Kafraje a Muadamíje. Nejhorší situace je ve východní části Halabu, kterou ovládá opozice. Podle odhadů je tam bez zásobování až 270 tisíc lidí.

Boje si vyžádaly už 301 tisíc mrtvých

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) dnes vydala čerstvou zprávu o obětech syrské války. Pokrývá období od března 2011 do letošního září. Boje si vyžádaly podle dokumentace přes 301 tisíc mrtvých, z nichž 86 tisíc byli civilisté a mezi nimi 15 tisíc dětí. Odhady ale uvádějí, že konflikt má na 430 tisíc obětí.

Syrský režim, zejména prezidenta Bašára Asada, v úterý ostře kritizoval vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn. Řekl, že ačkoli v čele Sýrie stojí lékař, umožňuje používat proti Syřanům plyn a trpí útoky na nemocnice. Asad je absolventem medicíny a v minulosti pracoval jako oční lékař.

Příměří má podle americko-ruské dohody v první fázi trvat 48 hodin a počítá se s dalším prodlužováním. Syrská armáda v pondělí ohlásila, že příměří potrvá sedm dní.

Tagy: Sýrie zahraničí příměří konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK