Zpráva OLAF je venku: Píše o podezření na podvod
8. 1. 2018 – 13:07 | Zpravodajství | šar

Při žádosti o dotaci pro farmu Čapí hnízdo byly podány nepravdivé a neúplné informace. Uvádí to zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování Čapího hnízda, ze které v pondělí citují na webu Hospodářské noviny (HN). Podle zprávy by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod. Kompletní zprávu mají k dispozici Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.
"Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili," citují HN ze zprávy OLAF.
Podle evropského úřadu mohou tyto skutečnosti zakládat důvod ke stíhání v Česku. "Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (...). Tato porušení můžou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU," napsal úřad.
Premiér Babiš v reakci pro server Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. "Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat," napsal.
Po jednání vlády pak uvedl, že se jeho právníci se zprávou seznámí v úterý. Sám prý zprávu číst nebude, ale až ji prostudují jeho právní zástupci, rád se prý dostaví na jednání sněmovního mandátového a imunitního výboru, který bude o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka jednat právě v úterý.
OLAF ve zprávě podle HN také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v době čerpání dotace v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve řekl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky. To se však podle úřadu nedá spolehlivě prokázat.
Při popisu pochybení používá OLAF v anglickém originále často slovo "irregularities". Aktuálně.cz upozornilo, že termín, který se překládá jako "nesrovnalosti", může zahrnovat administrativní pochybení, porušení zákona o veřejných zakázkách i podvody. Anglický termín pro podvod - "fraud" - se prý objevuje například v tabulkovém záhlaví textu, které stručně definuje hlavní údaje k vyšetřovanému případu.
ČTĚTE TAKÉ: Pro Babiše není stát firma, ale dojná kráva
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.
Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.
ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.
Výběr událostí kolem případu farmy Čapí hnízdo:
- 2006 - Architekt Jiří Javůrek řekl, že v tomto roce začaly práce na projektu přestavby zanedbaného statku na konferenční centrum, uvedl v březnu 2012 server iDNES.cz. V únoru 2006 se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil Andreji Babišovi.
- 1. prosince 2007 - ZZN AGRO, s.r.o. Pelhřimov z Agrofertu se přeměnila na stejnojmennou akciovou firmu s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla a.s. ZZN Pelhřimov.
- Únor 2008 - ZZN AGRO Pelhřimov se přejmenovala na Farmu Čapí hnízdo, majitelé akcií byli od té doby anonymní.
- 20. srpna 2008 - Výbor Regionální rady ROP Střední Čechy schválil dotaci 50 milionů korun na projekt Farmy Čapí hnízdo.
- Červen 2010 - Farma byla dokončena a otevřena. V médiích byla spojována s Babišem, který ale vlastnictví odmítal.
- Září 2010 - Udělením dotace pro Čapí hnízdo se zabýval týdeník Ekonom. Podle něj byla firma brána jako malý podnik, a jak časopisu potvrdil středočeský dotační úřad, v případě propojení s kapitálově silnější společností by dotaci nezískala.
- Únor 2011 - Při jednom z auditů bylo zjištěno, že farma požádala v roce 2009 o jednu platbu dříve, než uhradila příslušnou fakturu. Kvůli porušení podmínek byla firmě vyměřena pokuta, která včetně penále dosáhla šesti milionů korun. V roce 2012 byla většina pokuty odpuštěna.
- Říjen 2013 - Babiš řekl týdeníku Respekt: "S Čapím hnízdem nemám nic společného ... Nevím, komu to patří." V té době Babišovo ANO mířilo za výrazným úspěchem ve volbách do Sněmovny, který mu otevřel cestu do vlády. Babiš dodal, že společnosti půjčil 400 milionů korun a má tam pronajatu jednu budovu.
- Listopad 2013 - Podle Babišova prohlášení z 13. března 2016 skupina Agrofert převzala "ztrátovou a předluženou farmu".
- Červen 2014 - Společnost Farma Čapí hnízdo zanikla poté, co zákon zakázal anonymní akcie na majitele. Sloučila se s firmou Imoba, která spravuje nemovitosti Agrofertu.
- 29. prosince 2015 - Server Aktuálně.cz informoval, že policie začala prověřovat okolnosti získání dotace pro Čapí hnízdo.
- 2. března 2016 - Server Neovlivni.cz napsal, že Evropský úřad proti podvodům (OLAF) zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž Agrofert získal 50 milionů korun z evropských fondů.
- 13. března 2016 - Babiš řekl, že zná jméno vlastníka Čapího hnízda z doby žádosti o dotaci, nechce ho ale prozradit. O 20 dní později na mimořádné schůzi Sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.
- 24. května 2017 - Babiš opustil vládu.
- 26. května 2017 - Na twitterovém účtu skupiny Julius Šuman, která zveřejnila nahrávky s Babišem, se objevila auditorská zpráva ministerstva financí o farmě. Dokument dochází k závěru, že nelze prokázat ani vyloučit propojení Čapího hnízda s Agrofertem v době žádosti o dotaci.
- 10. srpna 2017 - Policie zaslala do Sněmovny žádost o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Žádost souvisela s kauzou dotací.
- 6. září 2017 - Sněmovna Babiše a Faltýnka vydala.
- 9. října 2017 - Babiš a Faltýnek byli obviněni. Oba politici vinu odmítli. Babiš proti obvinění podal stížnost.
- 20. - 21. října - Hnutí ANO se stalo vítězem sněmovních voleb, do dolní komory byli opět zvoleni Babiš i Faltýnek. Zvolením získali znovu imunitu. Prezident Zeman Babiše 6. prosince jmenoval předsedou vlády.
- 23. října 2017 - V kauze Čapí hnízdo obvinila policie 11 lidí, mezi stíhanými je podle Babiše i jeho manželka, děti a švagr.
- 21. listopadu 2017 - Policie zaslala do Sněmovny novou žádost o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání.
- 20. prosince 2017 - Oznámeno, že OLAF uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro Čapí hnízdo. Výsledky byly postoupeny ČR.
- 22. prosince 2017 - Evropská komise oznámila, že posuzuje zprávu OLAF o financování farmy. Podle EK české úřady už vyňaly farmu z projektů spolufinancovaných z evropských fondů. Ministerstvo financí uvedlo, že rozhodnutí o vynětí dosud nepadlo.
- 27. prosince 2017 - Ministerstvo financí obdrželo závěrečnou zprávu OLAF o prošetření kauzy farmy Čapí hnízdo.
- 2. ledna 2018 - Babiš řekl, že Agrofert podal stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo, které vedl OLAF.
- 4. ledna 2018 - Ministerstvo financí zveřejnilo na svých internetových stránkách tři odstavce závěrů z padesátistránkové zprávy OLAF. V závěrech OLAF vyzývá k vynětí farmy z projektů dotovaných Evropskou unií. Píše také o nesrovnalostech v projektu Čapího hnízda.
- - MF navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Týká se to i dotace pro Čapí hnízdo.
- 8. ledna 2018 - Zpráva OLAF uvádí, že při žádosti o dotaci pro Čapí hnízdo byly podány nepravdivé informace, uvedly na svém webu Hospodářské noviny.