Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Znelíbil se vám váš starý nábytek? IKEA jej od vás vykoupí

Aktualizováno: Znelíbil se vám váš starý nábytek? IKEA jej od vás vykoupí
Pekingský designér vyrobil roušku ze slavné modré tašky IKEA | zdroj: Profimedia

Společnost IKEA začne od zákazníků vykupovat nábytek své značky, který se jim okouká nebo znelíbí. Vykoupené kusy, za něž podle míry opotřebování poskytne voucher v hodnotě až půlky původní ceny, zase prodá. Výkup nábytku a jeho nové využití je součástí plánu tohoto největšího maloobchodního prodejce nábytku na světě, který chce být do roku 2030 klimaticky neutrální a využívat přitom oběhovou ekonomiku.

V České republice služba funguje od roku 2017. "Česko bylo jednou z prvních zemí na světě, kde IKEA možnost odkupu použitého nábytku zavedla, a to už v roce 2017 prostřednictvím služby Druhý život nábytku. Od té doby služba funguje ve všech obchodních domech IKEA v Česku. Nyní se služba rozšiřuje i do dalších zemí, kde firma působí," sdělil ČTK mluvčí společnosti IKEA v České republice Petr Šašek.

Za nábytek bez poškození mohou zákazníci dostat zpět až polovinu původní ceny, za ten s menšími škrábanci 40 procent a za opotřebované kusy 30 procent. Ocenění se však podle Šaška stanovuje individuálně, kus od kusu.

Ještě letos IKEA otevře první sekci s použitým nábytkem, a to ve svém obchodním domě na západě Stockholmu. Podobné úseky, kde půjde prodat starý nábytek a koupit opravený či upravený, chce mít IKEA do roku 2021 ve všech svých obchodech.

Nábytek, který se neprodá, IKEA recykluje, případně daruje na charitu.

Do října 2021 IKEA také vyřadí z nabídky jednorázové alkalické baterie. Zákazníky chce motivovat, aby v rámci udržitelnosti začali využívat dobíjecí. Firma loni na celém světě prodala zhruba 300 milionů alkalických baterií. Výměna jednorázových za dobíjecí baterie by pro lidi, kteří je využívají často, mohla být podle manažerky společnosti Emelie Knoesterové výhodná. "Časem lze dosáhnout podstatných finančních úspor a ochrany životního prostředí," uvedla.

Zdroje: