Dnes je čtvrtek 28. září 2023., Svátek má Václav
Počasí dnes 25°C Polojasno

Změnou dodavatele energií mohou domácnosti ušetřit tisíce korun ročně

Změnou dodavatele energií mohou domácnosti ušetřit tisíce korun ročně
zdroj: tisková zpráva

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK překvapivě ukázal, že Češi nevědí, jak snadné je změnit dodavatele energií, že probíhá pouze na papíře a že změnou mohou ušetřit nemalé částky. Agentura zpracovala průzkum Energetické gramotnosti obyvatel ČR za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pouze necelá třetina respondentů si myslí, že by změnou dodavatele mohla ušetřit a další třetina neví, z čeho se cena energií vlastně skládá. Lidé tedy zbytečně utrácí na energiích více než nutně musí. Jen u plynu mohou změnou dodavatele ovlivnit zhruba 70 % celkové částky a ušetřit tím až tisíce korun ročně. Jediné, co potřebují udělat, je porovnat podmínky svého stávajícího dodavatele s nabídkami jiných.

Bohužel, podobné porovnání provádí pouze 15 % respondentnů. Srovnat si ceny energií je při tom dnes i díky portálům typu srovnám.cz velmi snadné. Stačí uvést několik základních údajů, jako jsou PSČ, odhadovaná spotřeba či výše záloh. Systém pak následně vypočítá a seřadí podle ceny nabídky všech dodavatelů.

Detailů, které je vhodné si v případě změny dodavatele pohlídat, je hned několik. I proto srovnám.cz ukazuje detaily jednotlivých nabídek tak, aby bylo vždy jasné, jestli se pod lákavou cenou neskrývají nějaké háčky.

Pro spotřebitele je pak velmi jednoduché porovnat si, jestli zvolený dodavatel má automatické prodlužování smluv, zda smlouva obsahuje sankce za předčasné ukončení, nebo zda se dodavatel hlásí k Etickému kodexu obchodníka s elektřinou a plynem.

Ušetřit za energie je dnes opravdu hračka. Stačí se rozhoupat a jednoduše si zjistit informace online. Zkuste to také.

Zdroje: