Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Sněhové přeháňky

Dodavatele plynu mění čím dál více Čechů. Ušetřit se dají tisíce

Dodavatele plynu mění čím dál více Čechů. Ušetřit se dají tisíce
zdroj: tisková zpráva

Mezi způsoby, jak ušetřit peníze každý měsíc a neztratit nic ze svého životního standardu, je změnit dodavatele elektřiny a plynu. Přichází na to stále více obyvatel České republiky, především v oblasti plynu, kde loni změnilo dodavatele téměř 230 000 zákazníků, což je o 10 % více než v roce 2016. Tento trend naznačuje, že Češi si začínají čím dál více připouštět, že změnou dodavatele se dají skutečně ušetřit nemalé peníze a přechodu od svého často historicky prvního dodavatele energií k novému se už dávno nebrání.

Pokud jste se o změnu dodavatele příliš zatím nezajímali, tak díky velké konkurenci na poli dodavatelů není v dnešní době problém najít nabídku energií, která bude nejlépe vyhovovat našemu bydlišti a potřebám, a ve výsledku nám ušetří i několik tisíc ročně. Z výsledků, které zveřejňuje OTE (Operátor trhu) na svém webu, je jasné, že si to zákazníci uvědomují a to především u plynu, kde se změnou dodavatele dá ušetřit i několik tisíc korun ročně.

U elektřiny bývá úspora nižší a to z důvodu vyššího podílu části ceny, která se platí distributorovi a kterou změnou dodavatele neovlivníte. I přesto loni změnilo dodavatele elektřiny téměř 360 tisíc zákazníků, což je srovnatelné číslo jako předloni.

srovnamcz_clanek2_tabulka1 zdroj: tisková zpráva

Výše úspory se odvíjí samozřejmě primárně od výše spotřeby, ale také od toho, jaké ceníky máte aktuálně u stávajícího dodavatele. Úspora se může pohybovat od několika stovek korun po tisíce korun ročně. Příklady úspor uvádíme níže v tabulce.

Stále jsou ale mezi námi ti, kteří změnu i přes vidinu potenciálně velké úspory oddalují. Největší překážkou pro ně může být zjišťování informací nutných k rozhodnutí o výběru nového dodavatele. V takovém případě představuje ideální řešení využít některý z internetových srovnávačů cen.

tabulka2s zdroj: tisková zpráva

Vyzkoušejte si třeba náš portál www.srovnam.cz, který je uživatelsky nenáročný a přehledný. Stačí jen do příslušných kolonek uvést vaše PSČ, město, a přibližnou současnou spotřebu. Systém pak sám projde nabídky a zobrazí ty, které jsou pro vás ve všech zásadních ohledech nejvýhodnější. Nejde při tom jen o cenu.

Srovnam.cz vás rovněž upozorní, zda si daná firma nenárokuje sankce za předčasné odstoupení od smlouvy, zda provádí automatické prodloužení smlouvy a další podobné praktiky. Díky těmto informacím se můžete snadno rozhodnout, který dodavatel je pro vás nejvýhodnější a začít se těšit, že již brzy vám bude měsíc co měsíc zůstávat v peněžence či na účtu několik bankovek navíc.

Zdroje: