Zmanipulované zakázky České pošty míří k soudu. S nimi i Babišův Agrotec

- Aktuality autor: von

Žalobci obvinili deset lidí a tři firmy kvůli kauze manipulace se zakázkami České pošty. Jednou z obžalovaných firem je i hustopečský Agrotec, který spadá pod Agrofert ministra financí Andreje Babiše. Předseda hnutí ANO už oznámil, že je jeho firma nevinná.

Kauza zmanipulovaných zakázek České pošty míří k soudu. Ilustrační snímek

Kauza zmanipulovaných zakázek České pošty míří k soudu. Ilustrační snímek,zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Případ se týká manipulace s veřejnými zakázkami malého rozsahu na stavební práce. Žalobce Zdeněk Matula v tiskové zprávě uvedl, že v této souvislosti před soud posílá čtyři zástupce zadavatele, čtyři zástupce dodavatele a dvě dodavatelské firmy.

Další část případu se týká zakázky na nákup pneumatik a náhradních dílů, kvůli které by měl před soudem stanout jeden zástupce zadavatele, jeden zástupce dodavatele a dodavatelská firma.

Žalobce je viní ze zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, za což hrozí až osm let vězení. Obvinění se podle obžaloby dopustili také podplacení či porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Podle Babiše je jeho Agrotec nevinný

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš je přesvědčený, že firma Agrotec je nevinná. Obvinění podle něj nemá reálný základ. "Jsem rád, protože jsem přesvědčen, že moje firma je nevinná a že u soudu se ukáže, že to obvinění je neodůvodněné, že nemá žádný reálný základ," řekl Babiš.

Česká pošta chce vyčkat s reakcí na rozhodnutí soudu.

Policie kvůli kauze v dubnu 2014 zasahovala v centrále České pošty v ulici Politických vězňů v centru Prahy a v Olšanské ulici na Žižkově. O den později si detektivové odnesli dokumentaci i ze sídla Agrotecu. Holding Agrofert tehdy uvedl, že se zásah týkal loňské podlimitní zakázky na dodávku pneumatik pro poštovní vozy, kterou nakonec pošta zrušila.

Kauzu rozkrýval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který navrhl obžalobu loni v srpnu. Žalobci tedy poslali k soudu případ po deseti měsících. Matula uvedl, že rozhodl po delší době, jelikož má kauza rozsáhlý spisový materiál. Zároveň musí u soudu zastupovat jiné rozsáhlé kauzy. Státní zástupce například dozoruje kauzu manipulace se zakázkami nemocnice Na Homolce.


Tagy: Česko domácí Česká pošta kauza Česká pošta česká justice

Zdroje: ČTK