Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Korupční kauzy České pošty: Když lobbuje fotbalista u prezidenta

Korupční kauzy České pošty: Když lobbuje fotbalista u prezidenta
Fotbalová legenda Antonín Panenka | zdroj: Profimedia

Proč chodí fotbalová legenda lobbovat na Hrad, Bezpečnostní rada státu řeší ministra vnitra a Babišově firmě hrozí trestní stíhání? Protože jsou všichni zapleteni do korupčních afér České pošty. Státní podnik fungoval v posledních letech jako dojná kráva na veřejné finance. A kdo chtěl u levného zdroje peněz zůstat, musel si připlatit.

Když fotbalový internacionál Antonín Panenka v polovině února navštívil prezidenta Miloše Zemana, debatovali spolu o migrační krizi. Alespoň tak o hodinu a půl trvajícím rozhovoru informovala oficiální tisková zpráva.

Panenkova malá domů

Panenka, který strávil více než dekádu života hraním za rakouské kluby, měl možná potřebu vyložit prezidentovi své osobní zkušenosti ekonomického uprchlíka. Ale jeho srdce tížila i jiná záležitost. Na Hradě totiž vystoupil i ve své pracovní roli jako poradce pro vnější komunikaci společnosti Alkom Security.

Autor legendárního "vršovického dloubáčku" nedávno přiznal, že líčil prezidentovi korupční kauzu, v níž je zmíněná bezpečností firma namočená a která se týká jejího hlavního zákazníka - České pošty.

Pro ni prováděl Alkom přes dvacet let monitorovací služby v celkové sumě jedné miliardy korun. Lukrativní byznys ale skončil, když Česká pošta před půl rokem zrušila půlmiliardovou soutěž na další období. Alkom nejenže přišel o lukrativního klienta, ale jeho majitel možná i o pár let svobody.

Václav Růžička byl obviněn z toho, že se snažil zakázku získat doslova za každou cenu. Prostřednictvím Radka Haška se snažil uplatit ředitele České Pošty Petra Šlechtu, aby jeho společnosti zaručil vítězství v tendru. Štědré úplatky mohly na ředitelův účet chodit pravidelně každý měsíc. Jenže Šlechta lukrativní korupční balíček odmítl a vše nahlásil policii, která následně obvinila ředitele Alkomu z korupce.

Blíží se první trestní stíháni Babišovy firmy

Alkom není jedinou firmou, která si několik let užívala finančně výhodné spolupráce s Českou poštou. Státní podnik je poslední tři roky kvůli neblahému tušení, že se z něj vyvádí veřejné peníze do soukromých rukou, sledován ostřížím zrakem BIS. A podezření padlo i na firmu Agrotec, kterou vlastní v rámci koncernu Agrofert Andrej Babiš, toho času ministr financí. 

Scénář je na chlup stejný. Agrotec deset let obhospodařoval vozový park České pošty a díky tomu si přišel na slušných 600 milionů korun. Když se přišlo na to, že zakázka vlastně není pro státní podnik finančně nejvýhodnější, vypsala se nová soutěž. Aby ji Agrotec znovu vyhrál, scházeli se spolu manažeři obou podniků a domlouvali podmínky tendru ušité na tělo Agrotecu.

Nakonec byla soutěž definitivně zrušena. Policii ale ani to nezabránilo obvinit dva manažery Agrotecu z trestného činu sjednání výhody při veřejné zakázce.

Babiš několikrát zdůraznil, že případ vnímá jako osobní selhání svých zaměstnanců. O selhání už ale nemluví v souvislosti s člověkem, který tehdy všechno dozoroval z funkce šéfa představenstva - svou pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem.

I když na Babišovu firmu bude do měsíce podána žaloba, její podnikání aféra zatím nezasáhla. Jen za loňský rok dosáhla tržeb 8,5 miliardy korun.

Ministr na bezpečnostním koberečku

Obvinění Agrotecu je určitě závažnějším problémem než dotační machinace kolem Čapího hnízda. Babiše ale může těšit, že není jediným vysoce postaveným politikem, na kterého vrhá stín pochybnosti podivný svět zakázek České pošty. Ministr vnitra Milan Chovanec se kvůli své roli v další korupční kauze dokonce zodpovídal před předsednictvem Bezpečnostní rady státu.

Chovancův dosud nejtěžší okamžik politické kariéry přišel před několika lety, když podnikatel Lukáš Čadek uzavřel dohodu s Českou poštou, že bude na jejich přepážkách prodávat zboží. Nakoupil ho za 27 milionů. Jenže z dohody sešlo a Čadek podal žalobu.

Právní spor ale mohl ukončit mnohem dřív. Kamil Choc z ČSSD mu nabídl, že za milion pro ministerstvo vnitra a dva miliony pro partaj dostane od České pošty požadované peníze. A právě pod Chovancovo ministerstvo vnitra spadá Česká pošta. Kauzu už vyšetřuje policie, která má údajně k dispozici celou řadu nahrávek a mailů mezi Čadkem a Chocem. Chovanec je na nich zmiňován jako hlavní hybatel České pošty, on sám ale nikde o úplatcích výslovně nemluví.

Oba aktéři podezřelých kauz, Babiš a Chovanec, se kvůli České poště už střetli i na vládní úrovni. Ministr financí se loni v květnu snažil zablokovat 700 milionů korun pro kompenzace ztrátových služeb pošty, ale nakonec uspěl Chovanec a vybojoval peníze "svému" podniku. Podobně uspěl i před Bezpečnostní radou státu, která ho nakonec očistila.

Očistit by ale potřebovala hlavně Česká pošta. V souvislosti s podezřením na korupci a manipulaci s veřejnými zakázkami pošty je stíháno sedm firem a 14 lidí. Panenkova návštěva Hradu, žaloba na Babišovu firmu a pletky kolem Chovance ukazují, že státnímu podniku vládnou politici a zkorumpovaní úředníci, ale už ne tolik zákony trhu, natož pak zákony stanovené státem.

Zdroje:
aktualne.cz, Vlastní, iHNED