Zeman odmítl uprchlické kvóty a navrhl změny v prokazování majetku

- Aktuality autor: pal

Prezident Miloš Zeman ve svém pátečním projevu k poslancům odmítl uprchlické kvóty. Česká republika podle něj musí pomáhat přímo na území, odkud migranti do zemí EU přicházejí. Prezident také podpořil zákon o prokazování původu majetku. Ocenil, že zákon přenáší dokazování na podezřelé.   

Miloš Zeman podpořil nový zákon o prokazování původu majetku a odmítl uprchlické kvóty

Miloš Zeman podpořil nový zákon o prokazování původu majetku a odmítl uprchlické kvóty,zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

"Jsem zásadně proti připravovaným imigračním kvótám Evropské unie," prohlásil Zeman, který navrhované opatření Evropské komise odmítl už dříve. "Jsem pro, aby Česká republika v rámci svých možností pomáhala uprchlíkům, buď na jejich území, nebo na území sousedním," doplnil prezident, jehož názor se v této otázce shoduje se stanoviskem vlády.

"Domnívám se, že konkrétní formou této pomoci může být vyslání u nás dosti nevyužité šesté polní nemocnice do Jordánska, kde je 600 tisíc uprchlíků se Sýrie," navrhl Zeman. Stejný návrh předložil už na únorové schůzce ústavních činitelů k zahraniční politice. Proti jejímu vyslání se ale vyslovil bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel

Prokazování původu majetku je bič na nepoctivce

Zeman také v Poslanecké sněmovně podpořil vládní návrh zákona o prokazování původu majetku a požádal poslance, aby ho přijali. Na návrhu ocenil přesun důkazního břemene na podezřelé a to, že o případných pokutách má rozhodovat finanční úřad, nikoliv soud. 

Vládní návrh počítá s tím, že finanční správa bude mít možnost analyzovat výši majetku v souvislosti s daňovým přiznáním. Pokud hodnota neevidovaného majetku převýší sedm milionů korun, finanční správa vyzve k prokázání původu majetku a popřípadě jej zdaní.

"Ti, kdo argumentovali tím, že tento zákon obtěžuje poctivé občany, zřejmě zahrnovali mezi poctivé občany i ty, kdo získávali krabici od vína, kde nebylo víno, ty, komu připluli kapříci, kteří nebyli kapry, ty, kteří se dopustili úděsně vysokých daňových podvodů," uvedla hlava státu. Navrhovaný zákon podle ní půjde právě proti těm, kdo zbohatli na okrádání státu a díky korupci.

Prezident se vyslovil pro zpřísnění finančních postihů. "Byl bych velmi rád, kdyby některým z vašich pozměňovacích návrhů byly tyto penalizační sazby zpřísněny, protože je pokládám za příliš mírné," podotkl.

Zeman připomněl, že zákon o prokazování původu příjmů a majetku předkládal jako předseda vlády dvakrát, ani jednou se mu ho ale nepodařilo prosadit. Je proto velice rád, že dnes zákon mohl podpořit. Vyjádřil přesvědčení, že pokud bude schválen, nepovede k obtěžování poctivých občanů.

Tagy: Česko imigrace domácí kvóty český prezident zákon o prokazování majetku

Zdroje: ČTK