Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Západ nás chce zničit. Ruský lid musí bojovat, aby přežil, vykládá Putin Rusům

Západ nás chce zničit. Ruský lid musí bojovat, aby přežil, vykládá Putin Rusům
Vladimir Putin. Prezident, za jehož vlády se objevují v zemi billboardy se sloganem Rusko nezná hranic. | zdroj: Profimedia

Rusko nemá jinou možnost, než vzít v úvahu jaderný potenciál NATO, protože tato vojenská aliance vedená Spojenými státy usiluje o porážku Ruska, řekl v rozhovoru se státní televizní stanicí Rossija-1 Vladimir Putin.

V rozhovoru den po ročním výročí ruské invaze na Ukrajinu ruský prezident také prohlásil, že Západ chce Rusko zlikvidovat a rozdělit.

Putin označil střet se Západem kvůli válce na Ukrajině za existenční bitvu o přežití Ruska a ruského lidu. Spadá to do jeho výkladu války na Ukrajině, o které mluví jako o rozhodujícím okamžiku ruských dějin, upozorňuje agentura Reuters.

Dodávky zbraní NATO na Ukrajinu lze podle Putina považovat za účast na konfliktu, protože aliance za tyto zbraně nedostává peníze. Západ se tak podle něj stává spoluviníkem „zločinů Kyjeva“.

„Při současných podmínkách, kdy všechny přední země NATO prohlásily, že jejich hlavních cílem je způsobit nám strategickou porážku, aby náš lid trpěl, jak říkají, jak můžeme v těchto podmínkách ignorovat jejich jaderný potenciál?“ řekl.

Rýsuje se rozsáhlý střet se Západem?

Putin také obvinil Západ, že jeho jediným cílem je zlikvidovat bývalý Sovětský svaz a Ruskou federaci. Západ chce Rusko podle něj rozdělit na malé části, aby ho mohl dostat ho pod svou kontrolu a ovládnout největšího světového producenta surovin. To by podle něj mohlo vést ke zničení mnoha národů Ruska, včetně etnické ruské většiny.

Putinovo vyjadřování o ohrožování existence národa naznačuje, že by mohl připravovat Rusy na mnohem hlubší konflikt a také mu dává větší možnosti ve volbě zbraní, která by mohl v budoucnu použít, píše Reuters.

Ruská jaderná doktrína umožňuje použití jaderných zbraní, pokud proti zemi budou použité tyto zbraně nebo jiné zbraně hromadného ničení nebo pokud bude použití konvenčních zbraní ohrožovat „samotnou existenci státu“, připomíná agentura Reuters.

Putin už dal najevo, že je připraven zlikvidovat celý systém kontroly jaderných zbraní, včetně moratoria na jaderné zkoušky, pokud Západ neustoupí.

Rusko zdědilo jaderné zbraně po Sovětském svazu a má největší zásobu jaderných hlavic na světě. Podle dat Federace amerických vědců má Rusko více hlavic než USA, Francie a Británie dohromady.

Zdroje: