Záhadné rakety neexistují. Syrskou obranu zaměstnal planý poplach

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 17. 4. 2018 12:33) - Aktuality autor: von

Původní zprávy o nočním útoku dvou raket vypálených na základnu v provincii Homs byly dementovány. Syrský protiraketový systém, který je údajně sestřelil, byl totiž aktivován kvůli planému poplachu. Přiznal to velitel regionální vojenské koalice, která podporuje vládu syrského prezidenta Bašára Asada.

Noční útok na syrskou základnu v Homsu dokázal zlikvidovat obranný systém

Noční útok na syrskou základnu v Homsu dokázal zlikvidovat obranný systém,zdroj: Profimedia

Syrská státní televize předtím uvedla, že syrská obrana zlikvidovala dvě rakety nad základnou v provincii Homs v centrální části země. Od začátku však nebylo jasné, kdo za údajným útokem stojí. Americké ministerstvo obrany v reakci na informaci sdělilo, že USA v současnosti nepodnikají v Sýrii žádné podobné aktivity.

Nejmenovaný velitel v rozhovoru pro Reuters nicméně řekl, že šlo o planý poplach a syrskou protivzdušnou obranu mohl aktivovat "elektrický útok" USA a Izraele na syrský radarový systém. Problém podle velitele vyřešili ruští experti.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh podporované Íránem a sympatizující se syrským režimem mezitím uvedlo, že syrská obrana zlikvidovala tři střely mířící na vojenské letiště východně od Damašku, o čemž se však syrská státní média nezmínila. Tato letecká základna byla podle opozičních zdrojů Reuters pro Damašek zásadním bodem v útocích na rebely ovládanou oblast východní Ghúty.

Mluvčí Pentagonu prohlásil, že USA v oblasti vojenské akce momentálně neprovádějí. V sobotu nad ránem Spojené státy spolu s Británii a Francií vypálily více než stovku raket na zařízení na výrobu a skladování chemických zbraní.

"Podobné zprávy nekomentujeme," reagoval podle Reuters na dotaz o aktuálních útocích mluvčí izraelské armády. Izrael přitom často ostřeluje zařízení syrské armády a snaží se omezit vliv Íránu či Hizballáhu v syrském konfliktu.

Tagy: Sýrie zahraničí Izrael Spojené státy americké Blízký východ

Zdroje: ČTK