Žádné drahé zbytečnosti. Azylantům nechává Švýcarsko jen omezený majetek

- Aktuality autor: red

Žadatelé o azyl ve Švýcarsku si smí ponechat majetek pouze do výše tisíce franků, což je v přepočtu necelých 25 tisíc korun. Zbytek musí odevzdat. Hranici chce stanovit i Dánsko, kde se politici dohodli na maximu 10 tisíc dánských korun (36 tisíc korun českých). Zajímavé je, že Švýcaři uplatňují majetkový strop pro azylanty už dlouhou dobu, dosud se o tom ale nevědělo. 

Kurdský uprchlík ukazuje fotografii sebe jako  pešmergského bojovníka. Ilustrační snímek

Kurdský uprchlík ukazuje fotografii sebe jako pešmergského bojovníka. Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Švýcarská rozhlasová a televizní společnost SRFve svém pořadu informovala o syrském otci, který ve vlasti prodal dům, aby měl na cestu do Evropy a na platby převáděčům. Na hranicích se Švýcarskem mu ještě zbývalo v přepočtu asi 50 tisíc korun. "Mohl jsem si nechat tisíc franků, zbytek peněz jsem musel odevzdat. Dostal jsem na to účet," řekl.

Švýcarský úřad pro migraci zmíněný postup potvrdil. Podle platného zákona se uprchlíci musí podle svých možností podílet na spolufinancování azylového řízení i sociální pomoci. Jakmile získají práci, stát jim strhává deset procent z platu. Srážky trvají maximálně deset let, mohou být i kratší, pokud odvody dosáhnou celkové sumy 15 tisíc franků (370 tisíc korun), uvedla mluvčí úřadu pro migraci Léa Wertheimerová.

Žadatelé o azyl, kteří se rozhodnou Švýcarsko do sedmi měsíců dobrovolně opustit, dostanou odebrané peníze zpět.

Podobný postup brzy čeká i běžence žádající o ochranu v Dánsku, příslušný návrh má v parlamentu dostatečnou podporu. Opatření počítá s tím, že migranti si budou moci ponechat úspory ve výši 10 tisíc dánských korun a také věci, k nimž mají zvláštní citový vztah, jako jsou například snubní a zásnubní prsteny či rodinné portréty.

Tagy: Švýcarsko zahraničí Dánsko uprchlická krize

Zdroje: ČTK