Žádná média nevlastním, oligarcha nejsem, hlásí Babiš. Definici si našel ve Wikipedii

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 26. 4. 2017 23:16) - Aktuality autor: šar

Vicepremiér Andrej Babiš se ohradil proti zařazení mezi oligarchy, kteří v Česku nakupují noviny k upevnění vlivu. Právě tak ho totiž charakterizovala mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) v aktuální zprávě o svobodě médií ve světě. 

Babiš žádná média nemá. Před pár lety asi koupil něco jiného...

Babiš žádná média nemá. Před pár lety asi koupil něco jiného...,zdroj: Profimedia.cz

Andrej Babiš odmítá, že by v mediální oblasti podnikal. "Já žádná média nevlastním a neovlivňuju, ani jsem neovlivňoval," uvedl. Šéf hnutí ANO vložil na začátku února akcie svých firem včetně Agrofertu a mediálního domu Mafra do svěřenských fondů. Reagoval tak na novelu zákona o střetu zájmů, kterou poté u Ústavního soudu napadli prezident Miloš Zeman a poslanci hnutí ANO.

Sobotka na twitteru připustil, že Babiš už média přímo nevlastní. "Díky zákonu prosazenému proti jeho vůli, na který si jeho poslanci stěžují u Ústavního soudu," připomněl zmíněnou novelu. Zákon omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Ministrům také zapověděl vlastnit média. Podle Zemana odporuje ústavě tím, že porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.

"Oligarchie je podle wikipedie koncentrace moci v rukách malé skupiny lidí, a to je dnes ČSSD. Oligarchové jsou lidi, kteří oligarchii podporují, a to já rozhodně nejsem," napsal navíc Babiš v textové zprávě ČTK. Novináři by se měli podle něj obrátit například na podnikatele Zdeňka Bakalu, majitele společnosti Economia vydávající například Hospodářské noviny, a další velké investory v médiích.

Zpráva RSF situaci v Česku charakterizuje jako "vzestup oligarchů". Koncentrace vlastnictví médií podle organizace v zemi dosáhla "kritické hladiny". Oligarchové podle ní nakupují noviny zhruba od roku 2008, aby upevnili vliv. "Jeden z nich, Andrej Babiš, je zároveň vicepremiérem a ministrem financí i vlastníkem dvou nejvlivnějších deníků," stojí ve zprávě.

Tagy: domácí oligarcha svoboda slova česká média média a internet

Zdroje: ČTK