Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Podnikatel Vladimír Komár se vrací k televiznímu byznysu, koupil od švédské MTG podíl v TV Prima

Podnikatel Vladimír Komár se vrací k televiznímu byznysu, koupil od švédské MTG podíl v TV Prima
Podnikatele Vladimíra Komára veřejnost příliš v povědomí nemá | zdroj: Profimedia

Podnikatel Vladimír Komár nepatří na veřejnosti mezi nejznámější byznysová jména. To by se teď ale mělo změnit. Nedávno se připomněl tím, že prodal Pavlu Krúpovi svou společnost Karlovarská Korunní. Nyní ve velkém vstupuje do mediálního byznysu. Respektive se do něj po letech vrací, píše Robert Břešťan na webu Hlídací pes. 

Komár v minulosti patřil mezi spolumajitele České produkční 2000, dříve propojené s televizí Nova. Nyní firma Denemo Media, v níž má 75% podíl, koupila od švédská mediální skupiny MTG její poloviční podíl v televizi Prima.

Vedle Komára za skupinou stojí i stávající majitel poloviny Primy Ivan Zach. Ten se tím stává většinovým vlastníkem Primy.

Se Šmejcem a Železným

Vladimír Komár má za sebou zajímavou podnikatelskou dráhu. V minulosti byl spolu s Jiřím Šmejcem (svým spolužákem z Matematicko-fyzikální fakulty) podílníkem v investiční společnosti MEF Holding. Ta se později stala spoluvlastníkem České produkční 2000 v době, kdy Vladimír Železný válčil o TV Nova s americkou mediální skupinou CME.

Z této doby se dobře zná například i se současným ředitelem České televize Petrem Dvořákem.

Komár později z Novy odešel ještě před lukrativním prodejem televize zpět americkým investorům. V rámci vyrovnání získal od Jiřího Šmejce společnost Karlovarská korunní kyselka. Od Šmejce získal i společnost Alphaduct, jíž nyní patří například i kosmetická firma Dermacol.

Kontakt s mediálním světem však Komár udržoval alespoň prostřednictvím společnosti Mediasearch, kde byl hlavním investorem. Mediasearch v Česku provozuje televizní měření sledovanosti. V roce 2014 však nadpoloviční většinu firmy spolu se společníky prodal nadnárodní skupině Nielsen.

Ještě donedávna měl Komár ve firmě podíl, dnes ale Nielsen Admosphere oznámila změnu struktury majitelů: “Vladimír Komár i Iain Rugheimer se rozhodli ze společnosti odejít a věnovat se svým jiným aktivitám.”

Vloni v říjnu pak prodal Komár svou společnost Karlovarská Korunní konkurentovi, skupině Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, které patří tuzemský výrobce minerálek Ondrášovka.

Švédská MTG se stahuje

Nyní se Komár do televizního byznysu po boku stávajícího spolumajitele TV Prima Ivana Zacha vrací. Denemo Media je společným podnikem mezi Denemo Investment (vlastní podíl 75 %) a GES Media Asset (25 %).

Denemo Invest je dceřinou firmou Komárovy investiční skupiny Alphaduct. GES Media Assets je součástí Zachovy GES Group.

Podle informací HlídacíPes.org se švédská MTG před prodejem zajímala mimo jiné i o to, zda je Vladimír Komár nějak politicky aktivní či zda se veřejně angažuje v tematice uprchlické krize.

Pravděpodobně v důsledku tématu, na nějž vloni na jaře upozornil HlídacíPes.org – kdy vedení televize Prima nadiktovalo redaktorům způsob, jakým mají pokrývat uprchlickou krizi.

Téma poté řešila i švédská média. Například list Aftonbladet například napsal, že jediná možná reakce je vyhazov managementu Primy. Zástupci společnosti MTG reagovali tak, že případ prověří, ale nadále mají důvěru ve vedení TV Prima.

Nyní se MTG z Česka stahuje. Důvody jsou ale prý čistě byznysové. Firma se chce stát globálně významnějším hráčem na poli videoobsahu, plánuje zvýšit svůj podíl ve společnosti InnoGames z 21 % na 51 %.

Na svém působení v Primě rozhodně netratila. V roce 2005 za 50% podíl zaplatila 87 milionů eur, se započtením dividend, zisků a současné prodejní ceny získala zhruba dvojnásobek své původní investice.

Transakce ocenila současnou hodnotu Primy na 237,4 milionu eur (6,4 miliardy Kč).

Robert Břešťan pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Zdroje: