Za Krym nezaplatíme, vzkázal Kreml Zemanovi

- Aktuality autor: šar

O případné kompenzaci za Krymský poloostrov podle Moskvy není možné jednat. Legálně se totiž poloostrov stal součástí Ruské federace z rozhodnutí legitimní krymské vlády, nikoli anexí, řekl v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, jehož citovala agentura TASS.

Kreml žádnou kompenzaci vyplácet nehodlá

Kreml žádnou kompenzaci vyplácet nehodlá,zdroj: Profimedia.cz

Dohodnout se s Moskvou na kompenzacích za ruské zabrání poloostrova poradil Kyjevu český prezident Miloš Zeman  ve svém úterním projevu před Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

"Nemůžeme mluvit o anexi, to není správně, a tím pádem ani nemůžeme mluvit o případných kompenzacích. O odtržení od Ukrajiny rozhodl legitimní orgán Krymu - tedy nejvyšší rada," prohlásil Peskov.

Zeman anexi Krymu v úterý označil za "fait accompli", tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictví ruské ropy a zemního plynu. Projev vyvolal okamžitou pobouřenou reakci ukrajinského prezidenta Petra Porošenko a dalších ukrajinských politiků. Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády.

Prezident Zeman nicméně ve čtvrtek na televizi Barrandov v pořadu Týden s prezidentem prohlásil, že se za svůj projev omlouvat nehodlá.

"Vyžadovat oficiální omluvu by mohla (Ukrajina) tehdy, pokud by nešlo o můj osobní názor, což jsem veřejně sdělil," řekl Zeman. "Mohla by vyžadovat omluvu ode mě. A já bych tuto omluvu jako obvykle odmítl, protože za svoje osobní názory se neomlouvám," dodal.

Prezident  v televizi také uvedl, že v minulosti již několikrát označil anexi Krymu za protiprávní. "Ale co je podstatné? Krym je v ruském držení a já si nedovedu představit jakoukoli ruskou vládu, která by se vzdala Krymu," doplnil.

 

 

Tagy: Rusko Česko zahraničí Ukrajina domácí Kreml Krym rusko-ukrajinské vztahy rusko-ukrajinská krize

Zdroje: ČTK