Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Vláda zpřísnila pravidla bezinfekčnosti. Ministr Vojtěch zvažuje kontroly v restauracích

Vláda zpřísnila pravidla bezinfekčnosti. Ministr Vojtěch zvažuje kontroly v restauracích
Denní počty potvrzených případů koronaviru v ČR začaly v mezitýdenním srovnání výrazněji stoupat v tomto týdnu, středečních 151 nově nakažených bylo o polovinu víc než o týden dřív | zdroj: Profimedia

Vláda dnes v reakci na obrat vývoje epidemie koronaviru zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a ohlásila zavedení povinných testů při návratu do ČR ze zahraničí.

Bez testu po dovolené v cizině nebudou lidé smět do práce. Změny zaváděné kvůli obavám z delta varianty koronaviru budou platit od pátku 9. července. Šíření nákazy podle reprodukčního čísla v ČR začalo zrychlovat, ukazují to i denní přírůstky případů. Začala registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro děti od 12 do 15 let. Od včerejška usnadňuje cestování evropský covidový certifikát.

Pro prokázání bezinfekčnosti nebude nově stačit jako dosud jedna dávka očkování proti covidu-19, dostatečné budou až dva týdny po druhé dávce. „Určitě se to projeví ve všech opatřeních týkajících se návštěv restaurací, koncertů, služeb a dalších míst. Všichni, kdo mají dvě dávky, budou po dvou týdnech považováni za chráněné. Ostatní se budou muset nechat testovat,“ řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V současné době je možné bezinfekčnost na místech, kde se to požaduje, prokázat dokladem o nákaze v posledních 180 dnech, negativním antigenním nebo PCR testem a certifikátem o očkování. Dosud stačilo uplynutí 22 dní po první dávce. Podle odborníků ale tato ochrana není dostatečná, například proti takzvané delta variantě je ochrana jen asi 33 procent. Lidé mají nyní nárok ze zdravotního pojištění na jeden antigenní test týdně a měsíčně navíc dva testy metodou PCR.

Stejně od 9. července bude povinné i testování po příjezdu ze zahraničí. Povinný test před návratem do práce po dovolené se bude vztahovat jen na cizinu, stejnou podmínku pro dovolenkáře v Česku podle Vojtěcha odmítla Legislativní rada vlády. Pracovníka bez testu zaměstnavatelé nebudou smět vpustit na pracoviště, výjimku budou mít naočkovaní. U ostatních se typ testu případně až samoizolace budou řídit covidovou rizikovostí státu, ze kterého člověk přijede.

Plošné testování v zaměstnání, které skončilo s červnem, by podle Vojtěcha přicházelo v budoucnu v úvahu, když by byla vyšší incidence výskytu nových případů, například přes 25 na 100 000 obyvatel za týden ve všech regionech ČR. Nyní se této úrovni incidence blíží jen v Praze.

Změny uvítal prezident České lékařské komory Milan Kubek i viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza. „Označit někoho tři týdny po první dávce (vakcíny) za takzvaně bezpečnou osobu, která nemůže nikoho nakazit, to prostě byl z odborného hlediska nesmysl,“ řekl Kubek v České televizi. „Bylo by zbytečným rizikem navíc, kdyby lidé po dovolené nakazili kolegy v práci,“ napsal Prouza na twitteru.

Vláda zároveň změnila přístup k takzvaným černým zemím s extrémní mírou rizika nákazy koronavirem na mapě cestovatele. Nově tam lidé nebudou mít zakázáno jet, bude ale platit důrazné nedoporučení cesty. Takových států je nyní 17 včetně ode dneška zařazeného Ruska, od 5. července přibude také Tunisko. Velkou Británii mezi ně vláda nezařadila, situaci ale znovu vyhodnotí příští týden.

Denní počty potvrzených případů koronaviru v ČR začaly v mezitýdenním srovnání výrazněji stoupat v tomto týdnu, středečních 151 nově nakažených bylo o polovinu víc než o týden dřív. Reprodukční číslo, které udává průměrný počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného, se dostalo k 1,2. Vyšší bylo naposledy na konci února. Roste pátý den po sobě, nad hodnotu jedna, která ukazuje na zrychlování šíření epidemie, se dostalo ve středu. Z dosud potvrzených asi 1,65 milionu případů koronaviru v Česku odborníci do konce května zaznamenali 1982 takových, kdy se lidé nakazili opakovaně a v obou případech měli příznaky onemocnění.

Kontroly bezinfekčnosti v restauracích

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch zvažuje, že by bezinfekčnost návštěvníků na covid-19 musely kontrolovat i restaurace. Jejich zástupci, s nimiž jednal, o to podle něj sami mají zájem a někteří k tomu přistoupí dobrovolně. S mobilní aplikací pro uložení a kontrolu certifikátů to už bude jednodušší, řekl dnes na tiskové konferenci k jejímu představení. Dosud byla povinnost mít negativní test, potvrzení o prodělání nemoci nebo absolvování očkování na návštěvnících restaurací. Když se o povinnosti diskutovalo v květnu před otevřením restaurací, provozovatelé ji odmítali.

„Domluvili jsme se, že by se to i v restauracích začalo používat více. Zatím na dobrovolné bázi. Není vyloučeno, že bychom to zavedli jako povinnost. V tuto chvíli to ještě zvažujeme,“ řekl ministr.

Restaurace mohly od 17. května otevřít venkovní posezení, od konce května i vnitřní prostory. Původně byla ohlášená podmínka, že při vstupu se bude kontrolovat negativní test nebo další potvrzení o bezinfekčnosti. Podnikatelé to kritizovali s tím, že nemají pro vymáhání takového dokladu či pro vykázání hosta z podniku oporu v zákonu. Zástupci gastronomie následně domluvili s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou, že v restauracích by mohlo místo kontroly testů na koronavirus stačit vyvěsit sdělení, že obsluhováni budou jen hosté splňující podmínky ministerstva zdravotnictví. Odpovědnost tak nepadla na provozovatele podniků, ale na zákazníky.

Podle ministra provozovatelům vadilo, že by museli lidem kontrolovat různé papírové doklady o očkování či testu. Nově spuštěná mobilní aplikace Tečka, do které lze certifikát o očkování, doklad o prodělání nemoci nebo o negativním testu uložit, bude podle něj dostatečně jednoduchá a rychlá, aby mohli bezinfekčnost kontrolovat. K tomu slouží partnerská aplikace čTečka.

Za první den si aplikaci Tečka pro uložení certifikátu podle ministra stáhlo více než 280 000 lidí. Funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. Stejně jako aplikací je ale možné dál prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem.

Zdroje: