Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Vláda zavře obchody a omezí volný pohyb, o lockdown prý nejde

Aktualizováno: Vláda zavře obchody a omezí volný pohyb, o lockdown prý nejde
Roman Prymula a Andrej Babiš | zdroj: Profimedia

Kvůli vývoji koronavirové epidemie bude od čtvrtka 06:00 do konce nouzového stavu uzavřen maloobchod. Výjimku mají prodejny základního sortimentu. Kromě toho bude podobně jako na jaře zakázán prodej služeb v provozovnách. Rozhodla o tom vláda, která navíc omezila volný pohyb osob. 

Ve velkých nákupních centrech budou otevřeny pouze prodejny potravin, drogerie, lékárny a několik dalších provozoven, jež budou upřesněny v usnesení kabinetu, uvedl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Velkoobchodní prodej zůstane bez omezení.

Vláda stanovila 28 výjimek. Kromě potravin, drogerií a lékáren, tj. obchodů se základním sortimentem, zůstávají otevřené:

Prodejny pohonných hmot a paliv, malých zvířat či krmiv a potřeb pro zvířata, novin, časopisů a tabákových výrobků, hygienického zboží, kosmetiky a jiného drogistického zboží, brýlí a kontaktních čoček, náhradních dílů k dopravním prostředkům a výrobním technologiím, zahrádkářských potřeb včetně osiva a sadby, jízdenek, domácích potřeb, výdejny a prodejny zdravotnických prostředků.

Dále mohou zůstat otevřené prodejny textilního materiálů a galanterie, prádelny a čistírny, květinářství, autoservisy, myčky aut, poskytovatelé odtahů a odstraňování závad na pozemních komunikacích, provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek, služby zajišťující opravy, údržby a instalace strojů a zařízení pro domácnost, železárny, pohřební služby, zámečnictví, sběrny a výkupy surovin, kompostárny, servis výpočetní a telekomunikační techniky a spotřební elektroniky, stavební, účetní a daňové služby. Nařízení se nevztahuje ani na banky. 

Vláda od čtvrtečních 06:00 do konce nouzového stavu, který je aktuálně platný do 3. listopadu, také nařídila omezení pohybu a omezila kontakty na setkávání nejvýše dvou lidí, pokud nejsou ze stejné domácnosti. Výjimka z omezení pohybu platí pro cesty do práce, nezbytné cesty za rodinou, zajištění životních potřeb, dobrovolnickou výpomoc, poskytování zdravotní, sociální nebo duchovní péče, vyřízení neodkladné úřední záležitosti, účast na svatbách či pohřbech nebo vycestování z Česka. Povolen je také pobyt v parcích nebo na chatách a chalupách, ovšem nanejvýš ve dvou lidech, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Ministerstvo zdravotnictví pobyt na čerstvém vzduchu doporučuje.

Dovolená v hotelu nebo penzionu možná není, omezuje se také účast na demonstracích na 100 osob, na svatby a pohřby bude moct dorazit nanejvýš deset lidí.  V lázních se budou zpřísňovat opatření, měli by se striktně oddělovat lidé pozitivní na onemocnění covid-19 od negativních. V budoucnu by se u příchozích klientů mohli využívat i antigenní testy.

Na rozdíl od jara lze vycestovat z Česka. Tuzemské hotely a penziony mohou ubytovat jen klienty na služebních cestách, nikoliv zájemce o rekreaci. Už od půlnoci platí povinnost nosit roušky i venku v zastavěných částech obcí a měst, pokud nelze dodržet odstup dvou metrů a nejde o členy společné domácnosti.

Podle Prymuly je omezení volného pohybu osob nejúčinnější forma prevence před šířením epidemie a dosavadní opatření to účinně nezajišťovala. "Pokud nebudeme v kontaktu, nepotřebujeme roušky ani jiné mechanismy, protože k nákaze nedochází," řekl Prymula po jednání vlády. Nynější opatření podle něj začnou účinkovat za dva až tři týdny.

O lockdown nejde, prohlásil Prymula

Vláda dále omezila přímý kontakt veřejnosti se státní správou na pět hodin dvakrát v týdnu. Prymula na tiskové konferenci upřesnil, že by se neměly tvořit fronty a lidé by se měli objednávat předem. "Všude tam, kde je to možné, nařizujeme, aby úředníci přešli na systém home office," uvedl ministr. Upřednostnit je podle něj třeba písemný, elektronický nebo telefonický kontakt, dokumenty předávat jen přes podatelnu. Agendy, které nejsou nezbytné, by se podle ministra měly omezit. "Dochází-li ke kontaktům se zaměstnanci, jednání se provádí za zvýšených hygienických opatření," dodal ministr. Omezit by se podle něj měl i vnitřní styk zaměstnanců v rámci úřadů.

Prymula nicméně na tiskové konferenci odmítl označit přijatá zpřísněná opatření za lockdown. "My to nazýváme zpřísněním opatření. Lockdown znamená uzavření celé společnosti v tom slova smyslu, že se naprosto zásadně omezuje i průmysl, obchod, v podstatě dochází k tomu, že kromě kritické infrastruktury, která funguje, vše ostatní neexistuje a lidé jsou doma. Příbytky smí opustit jen do určité vzdálenosti, třeba 300 metrů. To je lockdown, a to se v těchto podmínkách rozhodně nerealizuje," řekl ministr.

Dalších kroků, kterými se dá šíření epidemie nového koronaviru dál omezit, není mnoho. Omezení průmyslu nepřichází v úvahu, řekl dále Prymula. V dohledné době chce zveřejnit plán, který vychází z irského modelu, s pěti stupni různých opatření. "Na druhou stranu přes velmi zajímavou grafiku, která se nám líbí a chceme to využít, tak se bohužel Irsku to úplně nepodařilo. Také jsou teď v exponenciálním nárůstu. Je vidět, že s tím má každá země problém," dodal ministr.

Dosavadní opatření nefungují, nová brání kolapsu, omluvil se Babiš občanům

Opatření proti covidu-19 z posledních týdnů zatím nefungují, vysvětlil opatření po mimořádném jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). Omluvil se občanům, podnikatelům či zaměstnancům, že jim kroky vlády zkomplikují život. Mají však zabránit přehlcení zdravotnického systému. Babiš řekl, že životy občanů jsou na prvním místě. "Důvod, proč to děláme, je kapacita lůžek. I když máme jeden z nejrobustnějších zdravotnických systémů v Evropě, tak pokud bychom opatření neudělali, zdravotnický systém by zkolaboval kolem 7. až 11. listopadu," uvedl. Připustil, že opatření jsou vyhlášena narychlo. "Ale nemáme čas," vysvětlil.

V počtu hospitalizací je ČR podle ministra Prymuly na 80 procentech původní avizované kapacity nemocnic. Současnými opatřeními se zatím nepodařilo snížit reprodukční číslo, je 1,36. Opatření jsou proto nezbytná, řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Hamáček má koronavirus

Do Česka přijede pomáhat s epidemií 28 amerických vojenských lékařů

Česko se kvůli vývoji epidemie covidu-19 obrátilo na zahraniční partnery s žádostí o pomoc, řekl po jednání vlády dále Babiš. Příští týden dorazí do Česka pomoci s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v amerických státech Nebraska a Texas. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru dodal, že pomoc nabídla americká armáda.

Mluvčí ministerstva Jan Pejšek ČTK řekl, že by do Česka měly přijet čtyři sedmičlenné týmy s vlastním vybavením. Jejich příjezd s americkým velvyslancem Stephenem Kingem dojednal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). "Tito vojenští zdravotničtí profesionálové mají zkušenosti s reakcí na koronavirové onemocnění ve Spojených státech," uvedl King.

O nutnosti prodloužit nouzový stav vláda rozhodne 30. října

V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový stav, který v Česku platí kvůli epidemii covidu-19. Podle Babiše to bude záležet na vývoji epidemické situace. Nouzový stav v ČR aktuálně platí od 5. října, na jeho konec je navázána platnost některých vládních krizových opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit pouze po předchozím souhlasu Sněmovny.

Příspěvek OSVČ a odklady daní vláda rozšířila o další obory

Příspěvek osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ), tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně a odklady plateb některých daní mohou nově využít i obory zasažené novými opatřeními. Původně se týkal oborů omezených od 14. října. Ministerstvo financí již dříve upozornilo, že stačí, aby podnikatelé finanční správě zaslali oznámení, že splňují podmínky generálního pardonu ohledně daní, a to i e-mailem. Odklad se týká podle rozhodnutí vlády z minulého týdne všech úhrad DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku.

Kompenzační bonus se podle Havlíčka týká všech zasažených segmentů, a to i těch, které jsou zasaženy nepřímo a jejichž činnost je závislá na uzavřených provozech. Vládní návrh zákona ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Musí ho ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Sněmovna rovněž schválila, že poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III se prodlouží nejméně do poloviny příštího roku. Musí to ještě schválit Senát a podepsat prezident. Původně měl tento program skončit ke konci letošního roku.

Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru nebo nařízené karanténě dítěte. Dávka má činit 70 procent denního vyměřovacího základu výdělku, schválila také sněmovna. I tuto předlohu ještě musí posoudit horní komora a podepsat prezident.

Zdroje: