Dnes je sobota 21. prosince 2024., Svátek má Natálie
Počasí dnes 2°C Oblačno

Vláda chce až čtyři nové jaderné bloky, v tendru zůstávají EDF a KHNP

Vláda chce až čtyři nové jaderné bloky, v tendru zůstávají EDF a KHNP
Jaderná elektrárna Temelín | zdroj: Profimedia

Vláda vyzve francouzskou společnost EDF a korejskou KHNP, které se ucházejí o stavbu jaderného bloku v Dukovanech, k předložení závazných nabídek k stavbě až čtyř nových reaktorů v Dukovanech a Temelíně. V další části tendru nebude pokračovat severoamerický Westinghouse, jehož nabídka nesplnila podmínky. Na nové nabídky budou mít dva uchazeči čas do 15. dubna. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj dosavadní nezávazné nabídky uchazečů na stavbu více reaktorů vycházejí až o 25 procent výhodněji než stavba pouze jednoho bloku. Nabízené ceny neuvedl. 

Finální nabídku na stavbu jaderného bloku v Dukovanech podali na konci října všichni tři přihlášení zájemci, tedy americká společnost Westinghouse, korejská KHNP a francouzská EDF. Spolu s tím uchazeči podali i nezávazné nabídky na další tři reaktory. Nabídky vyhodnocuje společnost ČEZ, která má tendr na starosti.

„Dosavadní průběh tendru ukazuje, že dodávka více reaktorů současně by nám mohla zajistit nižší cenu až o jednu čtvrtinu u jednoho reaktoru. Proto jsme se rozhodli požádat uchazeče, aby nám předložili závazné nabídky na dodávku až čtyř nových jaderných reaktorů. Na jejich základě potom vybereme dodavatele a rozhodneme, zda si necháme postavit více reaktorů, nebo ne,“ řekl Fiala.

Osloveni budou pouze EDF a KHNP, jejichž nabídka podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) obsahovala požadované a pro hodnocení potřebné náležitosti. Naopak nabídka od Westinghouse podle něj předepsané podmínky nesplnila. Podle Síkely hlavním problémem bylo to, že nebyla závazná, a tudíž nemohla být při hodnocení srovnatelná. V nabídce Westinghouse podle vlády dále nebyl jednoznačně určen subjekt, který by byl zodpovědný za kvalitu díla.

Termín pro podání závazných nabídek byl stanoven na 15. dubna. ČEZ bude mít následně měsíc a půl čas na vyhodnocení nabídek, na konci května jejich pořadí předá vládě. Ta by poté měla rozhodnout o dalším průběhu. Podle kabinetu úprava tendru neovlivní termín pro předpokládané zprovoznění prvního reaktoru v Dukovanech do konce roku 2036.

Podle Síkely potřeba výstavby více reaktorů vyplývá ze současného vývoje tuzemské energetiky. „V příštích desetiletích dojde k výraznému růstu spotřeby elektřiny, do roku 2050 až o dvě třetiny. Vedle obnovitelných zdrojů energie nám tento nárůst spotřeby umožní pokrýt právě jaderná energie jako spolehlivý nízkoemisní zdroj,“ podotkl ministr. Nezávazné nabídky podle Síkely ukázaly, že má smysl uvažovat o více reaktorech. Fiala upozornil na to, že výzva ale zatím neznamená jistotu, že se budou stavět všechny čtyři bloky.

S výstavbou více bloků počítají i strategické dokumenty vlády k energetice. Dva nové boky by podle nich mohly vzniknout v Dukovanech a dva v Temelíně.

Projekt nového reaktoru by měl být největší investicí Česka v novodobé historii, podle dřívějších prohlášení vlády i ČEZ má jeden nový reaktor stát asi 160 miliard korun v cenách z roku 2020. Nabízené ceny dnes zástupci vlády odmítli komentovat.

Česko má v současnosti šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Dva bloky, každý o výkonu přibližně 1000 megawattů (MW), jsou v jihočeském Temelíně. Čtyři menší bloky s výkonem 510 MW stojí v Dukovanech na Třebíčsku. Vedle nových klasických reaktorů ČEZ připravuje také stavbu malých modulárních reaktorů. První z nich by měl vzniknout v Temelíně.

Kontroly na česko-slovenských hranicích končí, dál budou jen namátkové

Kontroly na česko-slovenských hranicích končí, dál budou jen namátkové, uvedl dále po dnešním jednání vlády Fiala. Poslední usnesení o režimu na hranicích ze začátku ledna vyprší 2. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) šel na jednání s tím, že situace s migrací se lepší, stabilní kontroly by tak mohly přejít do mírnějšího režimu. ČTK potvrdil ukončení kontrol k 2. únoru.

Podle Beka si lídři koalice Rakušanovy výroky o ČEZ vyříkali, Fiala jednání K5 nekomentuje

Lídři vládních stran si podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) na úterním koaličním jednání vyříkali výroky vicepremiéra Víta Rakušana o společnosti ČEZ. Bek to řekl novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu. Fiala prostřednictvím tiskového odboru úřadu vlády ČTK sdělil, že interní jednání nekomentuje. K Rakušanovi se Fiala výslovně nevyjádřil ani po zasedání kabinetu, konstatoval však, že situace ve vládě je mnohem konsolidovanější a konsenzuálnější, než to může vypadat.

Rakušanovo vyjádření dříve kritizovala řada opozičních i koaličních politiků včetně Fialy, ostře se k němu postavila například šéfka sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Politici hodnotí atmosféru v koalici jako dobrou, podle vicepremiéra Vlastimila Válka (TOP 09) nijak nepřipomíná otevřenou nenávist z předchozí koalice ANO a ČSSD.

Rakušan v pondělí při setkání s občany Sokolova uvedl, že vláda jedná o vyplacení minoritních akcionářů ČEZ. Na dotaz, kdy stát ČEZ odkoupí, uvedl, že doufá v to, že to stihne ještě současný kabinet. Později na síti X napsal, že uvedl nesprávnou informaci a že „žádné takové kroky neprobíhají“. 

Zdroje: