Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -3°C Zataženo

Ve čtvrtek přibylo 8163 případů covidu. Pro příjezd ze zemí EU nově neplatí žádná omezení

Ve čtvrtek přibylo 8163 případů covidu. Pro příjezd ze zemí EU nově neplatí žádná omezení
Česko ode dneška zrušilo všechna koronavirová omezení pro příjezd ze zemí Evropské unie a dalších osmi evropských států (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Epidemie covidu-19 druhý den v řadě mírně zpomalila. Ve čtvrtek v ČR přibylo 8163 potvrzených případů, nejméně ve všední den za dva týdny.

Rozdíly ale nejsou výrazné, minulý čtvrtek bylo nově nakažených jen o 75 více. Testuje se navíc stále méně, pozitivita testů je tak vyšší. Laboratoře odhalily i 1485 podezření na opakovanou nákazu, rovněž méně než před týdnem. V nemocnicích je s koronavirem 2194 lidí, z toho 135 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za uplynulých sedm dní 502 nakažených. Takzvané incidenční číslo tak k dnešku od čtvrtka kleslo jen minimálně. Snížilo se v polovině krajů. Nejnižší incidence zůstává v Karlovarském kraji, kde je na 100 000 obyvatel v posledních sedmi dnech 355 případů covidu. Naopak v Plzeňském kraji má incidenční číslo hodnotu 633, nejvíce v Česku.

Laboratoře ve čtvrtek provedly zhruba 28 500 testů, před týdnem jich bylo o 7500 více. Pozitivita se zvýšila u všech třech typů. V případě nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 22,48 procenta vzorků, před týdnem to bylo zhruba 15 procent. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé například po rizikovém kontaktu s nakaženým, se pak covid prokázal v téměř 26 procentech, což je nejvíce za měsíc.

Počet hospitalizovaných od minulého čtvrtka klesl o 135. V těžkém stavu bylo před týdnem stejně pacientů jako nyní. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by mělo do nemocnic směřovat v následujících dnech průměrně 200 pacientů, 20 na jednotky intenzivní péče.

Očkovat proti covidu se ve čtvrtek nechalo 3558 lidí, asi o 550 méně než před týdnem. Zájem o vakcinaci klesá dlouhodobě. Většina lidí si nyní chodí pro třetí posilující dávku, ve čtvrtek to bylo téměř 2900 zájemců. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ve středu řekl, že Evropská unie chystá společnou strategii na přeočkování proti covidu-19 na podzim. Zatím ale podle něj není jasné, jakou by se očkovalo vakcínou.

Covid a cestování

Pro příjezd ze zemí Evropské unie do ČR ode dneška neplatí žádná koronavirová omezení. Dosavadní povinnosti ČR zrušila také pro Andorru, Island, Lichtenštejnsko, Monako, Norsko, San Marino, Švýcarsko a Vatikán. Ministerstvo zdravotnictví by dnes mělo zveřejnit seznam některých mimounijních států, ze kterých mohou přijet za nastavených epidemiologických podmínek všichni lidé.

Epidemie koronaviru v Česku i dalších evropských zemích v posledních týdnech výrazně polevila. Podle aktualizovaného opatření zveřejněného na webu ministerstva zdravotnictví tak už lidé při příjezdu ze států EU a dalších osmi zemí nemusejí vyplňovat příjezdový formulář.

Povinné není ani potvrzení o testu, očkování nebo prodělané nemoci. Pro příjezd z ostatních států mimo EU, což se týká i lidí, kteří v takových zemích v posledních 14 dnech pobývali více než 12 hodin, pravidla zůstávají beze změny.

Seznam některých mimounijních států s podmínkami pro příjezd bude ministerstvo vydávat místo takzvané mapy cestovatele, na které jsou země rozděleny do barevných kategorií podle míry rizika nákazy koronavirem. Seznam se bude aktualizovat jen při jeho změně, tedy pravděpodobně jednou za několik týdnů.)

Zdroje: