Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

V březnu má každý nárok na jeden hrazený PCR test. Zruší se omezení hromadných akcí

V březnu má každý nárok na jeden hrazený PCR test. Zruší se omezení hromadných akcí
Omezení počtu hrazených preventivních testů vyplývá z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu (Ilustrační foto) | zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

V březnu budou mít všichni občané nárok na jeden PCR test na covid-19 hrazený ze zdravotního pojištění bez toho, aby museli použít žádanku od lékaře či hygieny.

Po zasedání vlády o tom na tiskové konferenci informoval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. V současné době mají očkovaní lidé a děti k dispozici až pět testů měsíčně hrazených pojišťovnou. Zdarma jsou také pro klienty laboratoří se žádankou od lékaře nebo hygieny.

Omezení počtu hrazených preventivních testů vyplývá podle ministra z rozvolňování protiepidemických opatření. Ty mají skončit až na nošení respirátorů na některých místech k 13. březnu.

Důvody, proč má být jeden preventivní test zájemcům nadále k dispozici, jsou podle ministra zdravotnické a sociální. Lidé je budou moci použít, pokud budou mít obavy z toho, že jsou nemocní nebo v případě návštěvy zařízení, kde je test vyžadován. Jeho cena pro samoplátce se pohybuje kolem 800 korun.

Testování na covid-19 v loňském roce pojišťovny stálo zhruba 55 miliard korun. Veřejné zdravotní pojištění ročně hospodaří celkem se zhruba 400 miliardami korun. Zachování alespoň jednoho testu měsíčně zdarma podporovali někteří lékaři a vědci.

S testováním metodou PCR se v Česku začalo v únoru 2020, první případy pak testy odhalily v březnu. Za první dvě vlny na jaře a na podzim 2020 pojišťovny vydaly na PCR testy zhruba čtyři miliardy korun. Od listopadu se začalo preventivně testovat také antigenními testy, nejprve zaměstnanci a klienti v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Od poloviny prosince se pak lidé mohli otestovat sami preventivně. Na tyto testy vydaly pojišťovny koncem roku 2020 kolem 170 milionů korun.

Od listopadu 2021 se testy neuznávaly jako potvrzení pro vstup do služeb a na hromadné akce, nárok na testy zdarma měli jen očkovaní a děti, ty ve věku 12 až 18 let se jimi mohly také prokazovat tam, kde dospělí potřebovali potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci.

Omezení hromadných akcí končí

Od 1. března budou zrušena omezení počtu lidí na všech hromadných akcích. Rozhodla o tom dnes vláda, po jejím jednání to novinářům řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ke 13. březnu by také mělo skončit testování ve zdravotnických zařízeních a sociálních službách. Ke stejnému datu bude povinné nošení respirátorů v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních, na většině ostatních míst by povinnost měla být zrušena.

Válek řekl, že chce nošení respirátorů maximálně omezit. Po 13. březnu bude povinné ještě v MHD, zdravotnických a sociálních zařízeních. S odborníky Válek diskutuje ještě o tom, že by se vyžadovaly na některých typech hromadných akcí. Další opatření, která by měla nastat po 13. březnu, bude vláda podle Válka projednávat na příštím zasedání.

Zrušení omezení pro hromadné akce už před jednáním vlády avizoval ministr kultury Martin Baxa. Například koncertů se nyní může účastnit 1000 lidí, pokud sedí. Pokud má sál větší kapacitu, je možné využít nad 1000 sedících polovinu maximální kapacity. Diváci musí mít respirátor, mohou si ho odložit, pokud konzumují jídlo a pití.

Zdroje: