Dnes je úterý 25. června 2024., Svátek má Ivan
Počasí dnes 26°C Polojasno

Kdy bude jmenována nová vláda? Zeman se s Fialou dohodne na termínu v pondělí

Kdy bude jmenována nová vláda? Zeman se s Fialou dohodne na termínu v pondělí
Premiér Petr Fiala hovořil o dalším postupu při jmenování vlády s prezidentem na neformální schůzce v úterý | zdroj: Karel Kopac / CNC / Profimedia

Designovaný premiér Petr Fiala se v pondělí sejde s prezidentem Milošem Zemanem, aby se domluvili na termínu jmenování nové vlády.

Českému rozhlasu-Radiožurnálu to dnes ráno řekl vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář. S kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou se podle něj hlava státu setká ihned po Novém roce a následně ho jmenuje. Do té doby by vedením resortu mohl být podle informací Hradu pověřen lidovec Marian Jurečka. Nekula měl se Zemanem hovořit tento týden v úterý, kvůli pozitivnímu testu na koronavirus u Nekuly ale byla schůzka odložena.

Jurečka, který má ve vznikající vládě vést resort práce a sociálních věcí, České televizi řekl, že Nekula bude kvůli covidu-19 v izolaci až do 22. prosince včetně. „Musíme hledat krátkodobé řešení. Je velmi pravděpodobné, že bych byl pověřen řízením ministerstva zemědělství já,“ uvedl. Jde podle něj spíše o technikálii, než že by musel na měsíce nebo na roky řešit řízení dvou ministerstev. Ministrem zemědělství už byl ve vládě Bohuslava Sobotky.

Premiér Fiala hovořil o dalším postupu při jmenování vlády s prezidentem na neformální schůzce v úterý. Znovu by se oba politici měli sejít na začátku příštího týdne. „V pondělí by mělo dojít k setkání pana premiéra s panem prezidentem, kde by se mělo definitivně upřesnit a konkretizovat to datum jmenování,“ řekl dnes Mynář.

Kancléř nechtěl sdělit, zda prezident nadále odmítá jmenování jednoho z kandidátů na ministra. „Jisté výhrady k jednomu z uchazečů pan prezident má,“ podotkl pouze Mynář. O kterého kandidáta jde, ale neřekl.

Fiala už tento týden oznámil, že bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud Zeman nejmenuje všechny ministry nové vlády. Mynář je ale přesvědčený, že kompetenční žaloba je až nejzazší varianta, kterou si ani jedna ze stran nepřeje. „Kompetenční žaloba znamená výrazný časový posun ve všech bodech, o kterých se bavíme,“ řekl Mynář.

S kandidátem na ministra zemědělství Nekulou, který je kvůli pozitivnímu testu na covid v izolaci, se chce Zeman sejít po Novém roce. Následně by hlava státu Nekulu do funkce jmenovala. Vedením resortu by do té doby mohl být s velkou pravděpodobností pověřen předseda lidovců Jurečka, který má v nové vládě zastávat post ministra práce a sociálních věcí, dodal Mynář. Podle něj by to ale záleželo na vládní koalici.

Případný dřívější rozhovor prezidenta s Nekulou prostřednictvím videopřenosu by termín jmenování ministra neurychlil. „On-line setkání být může, ale stejně nemůže být pan ministr jmenován, protože ten akt bez osobní přítomnosti pana ministra, to znamená slib a podpis na protokol, není možný,“ řekl Mynář Radiožurnálu.

Za prezidentem přijede dnes na lánský zámek kandidát na ministra zdravotnictví v nové vládě Vlastimil Válek z TOP 09. Prezidentovi dneškem končí izolace kvůli nákaze covidem-19, od Válka ho však ještě bude dělit plexisklo.

Zdroje: