Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Vyznamenání se 1. ledna předávat nebudou. Zeman odložil ceremoniál kvůli covidu

Vyznamenání se 1. ledna předávat nebudou. Zeman odložil ceremoniál kvůli covidu
Státní vyznamenání za letošní i loňský rok chtěl původně Zeman předávat 28. října. Kvůli jeho hospitalizaci byl ale termín odložen na 1. ledna. Prezident Miloš Zeman nakonec rozhodl kvůli epidemické situaci o odložení ceremoniálu | zdroj: TONDA TRAN / CNC / Profimedia

Slavnostní předávání státních vyznamenání se 1. ledna neuskuteční.

Prezident Miloš Zeman rozhodl kvůli epidemické situaci o odložení ceremoniálu. Na webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nový termín bude podle něj stanoven v prvním čtvrtletí příštího roku.

„Prezident republiky Miloš Zeman v důsledku vývoje epidemiologické situace rozhodl o odložení slavnostního ceremoniálu předání státních vyznamenání, který se měl podle původních předpokladů konat 1. ledna 2022 na Pražském hradě,“ napsal Ovčáček.

Státní vyznamenání za letošní i loňský rok chtěl původně Zeman předávat tradičně 28. října. Kvůli jeho hospitalizaci byl ale termín odložen na 1. ledna, který je, stejně jako 28. říjen, takzvaným řádovým dnem. Pražský hrad tak pouze 28. října zveřejnil seznam osobností, kterým se Zeman rozhodl státní vyznamenání udělit.

Prezident chtěl na Nový rok předat nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Posmrtně stejné ocenění měli dostat podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.

Celkem Zemanův seznam čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se ale po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.

Na Nový rok na Pražský hrad měly přijít i téměř čtyři desítky vyznamenaných z loňského roku, kterým dosud Zeman řády a medaile také nepředal. Loni Pražský hrad ceremoniál přeložil na letošní 28. říjen rovněž kvůli špatné pandemické situaci.

Zeman se v poslední době potýká s vážnými zdravotními obtížemi, kvůli kterým byl od září téměř dva měsíce v nemocnici. Do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) byl převezen dvakrát v souvislosti s nespecifikovaným onemocněním. Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Naznačil, že to je cirhóza.

Zeman se kvůli nemoci poslední měsíce na veřejnosti objevuje minimálně. Od předminulého čtvrtka je navíc v izolaci kvůli pozitivnímu testu na koronavirus, příznaky podle Pražského hradu očkovaný prezident nemá.

Zdroje: