Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

V Česku se potvrdil druhý případ koronavirové varianty omikron

V Česku se potvrdil druhý případ koronavirové varianty omikron
V pozitivních vzorcích v Česku podle Státního zdravotního ústavu nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty (Ilustrační foto) | zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

V Česku je druhý potvrzený případ koronavirové varianty omikron.

Jde o úzký kontakt ženy z Liberce, u níž se tato varianta viru na konci listopadu v ČR potvrdila jako první. Podle krajské mluvčí libereckých hygieniků Zuzany Balašové ale není nutno přijímat žádná další opatření.

„Jde o úzký kontakt prvního případu, to znamená, že byl celou dobu v karanténě a žádné další kontakty z toho nebudou,“ řekla dnes ČTK Balašová.

Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

V Česku se poprvé potvrdila u ženy, která se podle premiéra v demisi Andreje Babiše vrátila do České republiky z Namibie přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. Je v izolaci, očkovaná. Televize Nova již dříve uvedla, že jde o šedesátiletou ženu z Liberce.

O druhém pravděpodobném případu přímo z rodiny nakažené ženy mluvila v úterý v pořadu Pressklub Frekvence 1 náměstkyně ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. Podle Balašové to je již potvrzené. „Už máme závěrečnou zprávu (testů),“ dodala.

Kontakty ženy z Liberce, která byla prvním potvrzeným případem omikronu v ČR, prověřovali hygienici nejen v Libereckém, ale i v Moravskoslezském a Středočeském kraji. V pozitivních vzorcích v Česku podle Státního zdravotního ústavu nadále v naprosté většině převažuje varianta delta a její subvarianty.

Zdroje: