Vánoční hit vznikl z nouze. A jeho autoři se nikdy slávy nedočkali

GALERIE VIDEO MAGAZÍN - Magazín autor: Šárka Novotná

Tichá noc patří k nejslavnějším vánočním písním světa. Vznikla možná tak trochu z nouze.

Kaplička Tiché noci v Oberndorfu

Kaplička Tiché noci v Oberndorfu , zdroj: Profimedia.cz

Původ má v básni, kterou složil mladý Joseph Mohr. Ten v roce 1818 sloužil jako pomocný katolický kněz ve Oberndorfu nedaleko Salzburgu. Právě tam se seznámil s učitelem Franzem Xaverem Gruberem, který v místním kostele svatého Mikuláše hrál na varhany, a spřátelili se.

O Štědrém večeru v roce 1818 prý Mohr navštívil Grubera v sousedním Arnsdorfu a přinesl s sebou onen text - a žádost, aby k němu učitel složil hudbu, a píseň tak mohli zahrát už za pár hodin na půlnoční. Oberndorfské varhany byly poničeny, Gruber tedy vymyslel melodii pro kytaru a chór. Vánoční hit spatřil světlo světa.

O něco později se píseň zalíbila opraváři varhan Karlu Mauracherovi. Ten ji představil doma v Zillertalu, kde působily pěvecké rodiny Straussových a Rainerových, které ji proslavily. Rainerovi zpívali i v bohatých šlechtických rodinách a Tichou noc si od nich vyslechl dokonce i císař František I. nebo ruský car Alexandr I.

V roce 1839 Tichou noc právě tato rodina poprvé zazpívala i během svého několikaletého "turné" v Americe. Tam ji pak převzali členové některých amerických církví a věhlas písně vzrůstal. V polovině 19. století byla melodie upravena do podoby, v níž se hraje v současnosti, a též některé její sloky přeložili do angličtiny.

V té době byl už autor textu Mohr po smrti. Zemřel již v roce 1848 v 56 letech poté, co se nachladil, když šel dát umírajícímu poslední pomazání. A ačkoliv se (po domněnkách, že hudbu napsali slavní hudebníci, jako například Beethoven či Haydn) vědělo, že autorem melodie je Gruber, velké slávy se ani jeden z nich nedočkal. Mimochodem, v roce 1995 byl objeven dlouhá léta ztracený Mohrův rukopis s písní.

Tichá noc byla přeložena do více než 140 jazyků a rádi ji mají katolíci i protestanti. Do českých zemí se skladba dostala už kolem poloviny 19. století.

Za 200 let její existence vznikly úpravy v různých hudebních žánrech, mimořádně populární je například verze, kterou nazpíval Bing Crosby.

Kostel svatého Mikuláše, kde Tichá noc poprvé zazněla, už neexistuje. Na jeho místě nyní stojí Kaplička Tiché noci.

Tagy: Česko Rakousko zahraničí hudba domácí Vánoce víra a náboženství umění a kultura dějiny a fakta

Zdroje: YouTube,vlastní,Wikipedia.org