Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Vánoční hit vznikl z nouze. A jeho autoři se nikdy slávy nedočkali

Vánoční hit vznikl z nouze. A jeho autoři se nikdy slávy nedočkali
Kaplička Tiché noci v Oberndorfu | zdroj: Profimedia

Tichá noc patří k nejslavnějším vánočním písním světa. Vznikla možná tak trochu z nouze.

Původ má v básni, kterou složil mladý Joseph Mohr. Ten v roce 1818 sloužil jako pomocný katolický kněz ve Oberndorfu nedaleko Salzburgu. Právě tam se seznámil s učitelem Franzem Xaverem Gruberem, který v místním kostele svatého Mikuláše hrál na varhany, a spřátelili se.

O Štědrém večeru v roce 1818 prý Mohr navštívil Grubera v sousedním Arnsdorfu a přinesl s sebou onen text - a žádost, aby k němu učitel složil hudbu, a píseň tak mohli zahrát už za pár hodin na půlnoční. Oberndorfské varhany byly poničeny, Gruber tedy vymyslel melodii pro kytaru a chór. Vánoční hit spatřil světlo světa.

zdroj: YouTube.com

O něco později se píseň zalíbila opraváři varhan Karlu Mauracherovi. Ten ji představil doma v Zillertalu, kde působily pěvecké rodiny Straussových a Rainerových, které ji proslavily. Rainerovi zpívali i v bohatých šlechtických rodinách a Tichou noc si od nich vyslechl dokonce i císař František I. nebo ruský car Alexandr I.

V roce 1839 Tichou noc právě tato rodina poprvé zazpívala i během svého několikaletého "turné" v Americe. Tam ji pak převzali členové některých amerických církví a věhlas písně vzrůstal. V polovině 19. století byla melodie upravena do podoby, v níž se hraje v současnosti, a též některé její sloky přeložili do angličtiny.

V té době byl už autor textu Mohr po smrti. Zemřel již v roce 1848 v 56 letech poté, co se nachladil, když šel dát umírajícímu poslední pomazání. A ačkoliv se (po domněnkách, že hudbu napsali slavní hudebníci, jako například Beethoven či Haydn) vědělo, že autorem melodie je Gruber, velké slávy se ani jeden z nich nedočkal. Mimochodem, v roce 1995 byl objeven dlouhá léta ztracený Mohrův rukopis s písní.

Tichá noc byla přeložena do více než 140 jazyků a rádi ji mají katolíci i protestanti. Do českých zemí se skladba dostala už kolem poloviny 19. století.

zdroj: YouTube.com

Za 200 let její existence vznikly úpravy v různých hudebních žánrech, mimořádně populární je například verze, kterou nazpíval Bing Crosby.

zdroj: YouTube.com

Kostel svatého Mikuláše, kde Tichá noc poprvé zazněla, už neexistuje. Na jeho místě nyní stojí Kaplička Tiché noci.

Zdroje:
Vlastní, YouTube, Wikipedia.org