Plzeňské pivo bude patřit Japoncům. Prazdroj koupili za téměř 200 miliard

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Nejbohatší Čech Petr Kellner má smůlu, Plzeňský Prazdroj nakonec koupil japonský pivovar Asahi Group Holdings. Za převzetí Prazdroje a dalších východoevropských značek SABMilleru zaplatí 7,4 miliardy eur (197,3 miliardy korun).

Plzeňský Prazdroj se prodal za téměř 200 miliard korun. Ilustrační foto

Plzeňský Prazdroj se prodal za téměř 200 miliard korun. Ilustrační foto,zdroj: Karel Šanda / Empresa Media / Profimedia

Jde o zatím největší převzetí zahraničních pivovarnických aktivit ze strany některého z japonských pivovarů, informovala agentura Reuters.

Prodej aktivit SABMilleru v České republice, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku je součástí podmínek převzetí podniku ze strany pivovaru Anheuser-Busch InBev, které bylo dokončeno v říjnu. Kromě Plzeňského Prazdroje zahrnují prodávaná aktiva polské značky Tyskie a Lech, slovenský Topvar, maďarský Dreher a rumunský Ursus.

"Společnost AB InBev dnes oznámila, že uzavřela závaznou dohodu se společností Asahi Group Holdings o prodeji podniků v České republice, na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Rumunsku a ostatních souvisejících aktiv, která byla před sloučením s AB InBev ve vlastnictví SABMilleru," uvedla mluvčí Plzeňského Prazdroje Jitka Němečková. Největší český pivovar nekomentoval, co pro něj bude nový vlastník znamenat.

Dohoda mezi AB InBev a Asahi ještě podle Němečkové podléhá schválení Evropské komise. Ta musí schválit Asahi jako vhodného kupce a udělit antimonopolní souhlas. "Předpokládá se, že tento proces bude završen v první polovině roku 2017," uvedla Němečková.

Nabídka japonského pivovaru Asahi byla nejvyšší

Pivovar Asahi se snaží expanzí v zahraničí kompenzovat slabý růst na domácím trhu. Společnost se již dříve dohodla na převzetí některých značek SABMilleru, jako je Peroni a Grolsch, a to za 2,55 miliardy eur (68,9 miliardy Kč). Prodej těchto značek byl rovněž podmínkou pro převzetí SABMilleru.

Společnost Asahi uvedla, že podíl zahraničních aktivit na jejích celkových tržbách se díky převzetí východoevropských značek SABMilleru zvýší téměř na čtvrtinu z říjnových 16 procent. Firma neupřesnila, jakým způsobem bude transakci financovat.

Server IHNED.cz již v pondělí s odvoláním na zdroj Hospodářských novin blízký transakci informoval, že společnost Asahi předložila nejvyšší nabídku na východoevropské značky SABMilleru.

Server Lidovky.cz pak s odvoláním na zdroj Lidových novin blízký jednání uvedl, že ze hry o tyto značky vypadly investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera i skupina J&T vedená Patrikem Tkáčem.

Plzeňský Prazdroj je největší pivovarnickou skupinou v České republice. Jeho hrubý zisk v uplynulém finančním roce, který skončil v březnu, vzrostl o pět procent na 3,7 miliardy korun. Tržby se zvýšily o 3,3 procenta na 14,4 miliardy korun.

AB InBev se na převzetí SABMilleru dohodl loni a transakci v hodnotě 79 miliard liber (2,5 bilionu Kč) dokončil v říjnu. Upevnil si tak pozici největšího světového výrobce piva. Nová společnost má pod kontrolou zhruba 27 procent světového trhu s pivem.

Tagy: Česko domácí pivovar domácí ekonomika

Zdroje: ČTK