Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

V sobotu přibylo 5982 nakažených. Počet hospitalizovaných klesl pod 5000

V sobotu přibylo 5982 nakažených. Počet hospitalizovaných klesl pod 5000
Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron (Ilustrační foto) | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Laboratoře v sobotu v Česku potvrdily 5982 nových případů nákazy koronavirem, je to nejnižší sobotní nárůst od 6. listopadu.

Před týdnem přibylo o 3100 případů více. Denní počty nových případů klesají v mezitýdenním srovnání více než 14 dní. Postupně se snižuje také zátěž nemocnic, počet hospitalizovaných s covidem klesl pod 5000.

V sobotu ministerstvo zdravotnictví evidovalo v nemocnicích 4772 nakažených, nejméně od poloviny listopadu. Nemocnice ale nahlašují pacienty zpětně, číslo tak může při dalších aktualizacích stoupnout. V těžkém stavu bylo v sobotu 884 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Nižší denní nárůsty se projevují i v poklesu incidenčního čísla. Na 100 000 obyvatel připadá nyní v Česku 642 případů za posledních sedm dní, předchozí den byla incidence 671. Nejvyšší je aktuálně v Libereckém kraji a na Vysočině, kde za posledních sedm dní připadá na 100 000 obyvatel shodně 789 nakažených. Naopak nejnižší incidenční číslo má dlouhodobě Karlovarský kraj, nyní tam dosahuje hodnoty 337. K dnešku incidence klesla ve všech krajích.

V Česku se potvrdila desítka případů omikronu

Přestože v Česku epidemie v posledních týdnech zpomaluje, obavy panují ze šíření varianty omikron. Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo podle Světové zdravotnické organizace na devět desítek zemí světa. Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle odborníků není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost nebo kombinace obojího. Počet nákaz omikronem se v oblastech s komunitním přenosem zdvojnásobuje během 1,5 dne až tří dní, sdělila podle agentury Reuters organizace.

V Česku se zatím potvrdila asi desítka případů varianty omikron, členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) kolem epidemiologa Petra Smejkala tento týden upozornili, že přes malý počet prokázaných případů se omikron v Česku šíří komunitně a skutečných případů jsou spíše stovky.

Laboratoře podle průběžných údajů v sobotu prověřily na přítomnost nového koronaviru téměř 55 800 vzorků. O týden dříve provedly přes 69 600 testů. Pozitivní výsledek vyšel tuto sobotu u 26,92 procentům lidí, kteří se nechali otestovat s příznaky nemoci, před týdnem to bylo 31,12 procenta. U nejčastějších preventivních testů bylo pozitivních 5,81 procenta vzorků, což představuje v mezitýdenním srovnání pokles o 2,5 procentního bodu. U epidemiologické indikace, kdy se lidé testují například kvůli kontaktu s nakaženým, klesl podíl pozitivních vzorků jen mírně na 12,28 procenta.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 2,4 milionu lidí, z nich 35 223 zemřelo. Vakcinace proti covidu začala v Česku na konci loňského roku. Od té doby aplikovali zdravotníci 14,88 milionu dávek, ukončené očkování má 6,57 milionu lidí. Posilujících dávek podali zdravotníci přes 1,94 milionu. V sobotu se nechalo naočkovat necelých 32 000 lidí, asi o 600 méně než před týdnem. Největší zájem byl opět o třetí posilující dávku, kterou dostalo asi 24 500 lidí. Poprvé bylo očkováno 2500 zájemců.

Zdroje: