Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

V neděli jen 113 nových případů covidu. Otevírají se restaurace, bazény a další služby

V neděli jen 113 nových případů covidu. Otevírají se restaurace, bazény a další služby
Číšnice přijímá objednávky hostů během znovuotevření kavárny Louvre v Praze. Po rozhodnutí ministerstva dnes otevírají po více než 5 měsících vnitřní prostory restaurací | zdroj: Profimedia

Ode dneška se v Česku dál zmírňují opatření proti šíření nemoci covid-19. Testy v neděli potvrdily 113 nových případů onemocnění covid-19 v Česku, o 83 méně než před týdnem. Je to nejnižší denní nárůst od loňského 2. srpna, kdy do statistik přibylo 101 případů.

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 30 nových případů nákazy v přepočtu na 100 000 obyvatel. V sobotu to bylo 31. Lékaři aplikovali přes 34 400 dávek očkování proti novému koronaviru, nejvyšší nedělní počet od začátku vakcinace. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Celorepublikové reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo pro dnešek na 0,8 z nedělních 0,72. Pod zlomovou hodnotou jedna se drží od 14. dubna, tedy 47. den v řadě.

Od začátku loňského března, kdy byla v Česku potvrzena přítomnost nového typu koronaviru poprvé, se jím nakazilo přes 1,66 milionu lidí. Zemřelo 30 108 z nich.

Laboratoře v Česku provedly v neděli 53 400 testů na nový koronavirus, v mezitýdenním srovnání o zhruba 14 400 méně. Údaje o testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

Otevřené restaurace, bazény i sauny

Po rozhodnutí ministerstva zdravotnictví znovu otevřou po více než pěti měsících vnitřní prostory restaurací, zatím fungovaly jen jejich zahrádky. Provoz mohou obnovit také venkovní a vnitřní koupaliště a bazény, sauny, wellness, kluby, diskotéky, herny a kasina.

Kongresů a dalších hromadných akcí se může zúčastnit více lidí než dosud a navýšen byl i povolený počet lidí sportujících ve vnitřních prostorách. Končí rovněž zákaz skupinových prohlídek památek nebo muzeí a mohou začít školy v přírodě. Ve většině případů se lidé dál ale musí prokazovat negativním testem na koronavirus, očkováním nebo potvrzením o prodělání nemoci covid-19.

K náhlému a rychlému uvolnění protikoronavirových restrikcí u služeb přistoupilo ministerstvo v pátek v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého je nelze uzavírat plošně. Původně vláda avizovala otevření vnitřních prostor restaurací a dalších služeb až od polovina června.

Restaurace, hospody či bary byly kvůli pandemii koronaviru zavřeny třikrát, loni od března do května, od října do prosince a poté od 18. prosince. Od pondělí 17. května mohly otevřít restaurační zahrádky, nyní se k nim přidají vnitřní prostory stravovacích zařízení. Hostů ale může být jen tolik, kolik je míst k sezení. U stolu pak mohou sedět maximálně čtyři lidé a nutné je dodržování rozestupů nebo zakrytí úst a nosu mimo konzumaci.

V podnicích zároveň není povolena živá hudba a tanec, což platí i pro otevřené hudební, herní, taneční či společenské kluby a diskotéky. Restaurace jsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha současně jediná zařízení, kde hosté mohou předložit samotest na koronavirus. Ve všech ostatních platí jen test z oficiálního odběrového centra. Vedle toho se lidé mohou prokázat potvrzením o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19.

Stejným způsobem musí lidé doložit bezinfekčnost při vstupu do otevřených bazénů sauny nebo wellness. V bazénech a na koupalištích pak platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti, kapacita dalších zmíněných provozů může být naplněna na maximálně 30 %.

Obdobnými pravidly vláda podmínila i možnost obnovení provozu heren a kasin. Počet návštěvníků je omezen na jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vnitřní plochy a dodržováním aspoň dvoumetrových rozestupů. V objektech je také nutná ochrana úst a nosu a lidé musí prokázat svou bezinfekčnost.

Změny se dotkly také počtu návštěvníků kongresů či konferencí. Dosud byly tyto akce povoleny s účastí nejvýše 50 lidí uvnitř a 100 venku, nově se jich může uvnitř i venku účastnit až 250 lidí, včetně vystupujících či pořadatelů, za splnění podmínky naplnění maximálně 50 procent kapacity míst k sezení. Opatření se změnila také pro vnitřní sportoviště či fitness centra, která jsou pro veřejnost otevřena od poloviny května. Ode dneška mohou lidé opět používat šatny a pro areály platí už jen limit na jednoho sportujícího na 15 metrů čtverečních. Minulý týden byl ještě omezen maximálním počtem 30 návštěvníků na jednom sportovišti.

Již minulé pondělí vláda rozhodla o tom, že se ode dneška mohou konat v muzeích, galeriích a v památkách skupinové prohlídky pro maximálně deset lidí. Pokud účastníci prokážou bezinfekčnost, může se jedné prohlídky zúčastnit až 30 lidí. Dosud byly možné jen individuální prohlídky. Společně při účasti 30 lidí mohou opět zpívat i pěvecké sbory. I pro jejich členy ale platí podmínka rozestupů, bezinfekčnosti a zakrytí dýchacích cest v době, kdy nezpívají.

Zdroje: