Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Živnostníci mohou o ošetřovné za duben a květen žádat od pondělí

Živnostníci mohou o ošetřovné za duben a květen žádat od pondělí
Podpora pro živnostníky bude jako v předchozích výzvách činit 400 korun za každý kalendářní den, vztahovat se bude na dobu od 6. dubna do 16. května (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Živnostníci budou moci o ošetřovné za duben a květen žádat od pondělí. Příjem žádostí potrvá do 30. června.

Podpora bude jako v předchozích výzvách činit 400 korun za každý kalendářní den, vztahovat se bude na dobu od 6. dubna do 16. května. Rozpočet programu je 260 milionů korun, v případě potřeby bude zvýšen. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes na webu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo.

Pomoc je určena pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které musely kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka. Za stanovené období může každý živnostník podat jen jednu žádost, v případě, že si chce příspěvek nárokovat za více dětí, uvede je do jedné žádosti.

Při rotační výuce mohou OSVČ ošetřovné čerpat za dny, kdy se dítě učilo distančně. O dotaci lze žádat i za víkend, který následuje po týdnu, kdy dítě školu nenavštěvovalo, například kvůli uzavření vládou, zřizovatelem nebo karanténě. Naopak za sobotu a neděli, které následovaly po týdnu, kdy dítě do školy chodilo, o ošetřovné žádat nelze.

Žadatel ani jiný člověk žijící s ním ve společně hospodařící domácnosti nesmí zároveň pobírat ošetřovné ze systému nemocenského pojištění, peněžitou pomoc v mateřství nebo rodičovský příspěvek. Program Ošetřovné pro OSVČ není možné kombinovat s kompenzačním bonusem, který připravilo ministerstvo financí.

Zájemci o ošetřovné musejí vyplnit on-line formulář, pro nejrychlejší vyřízení žádosti ministerstvo doporučuje její podání vlastní datovou schránkou. Zaslat ji mohou i e-mailem s uznávaným elektronickým podpisem, případně poštou. Osobní podání v budově MPO není z hygienických důvodů možné.

Kvůli druhé vlně koronaviru musely školy, s výjimkou mateřských, zavést výuku na dálku od 14. října. Postupně se žáci do škol vraceli od 18. listopadu, většina školáků a studentů usedla do lavic poté naposledy 18. prosince. Vzhledem ke špatné epidemické situaci vláda od 1. března rozhodla o uzavření také mateřských škol, prvních a druhých tříd základních škol a speciálních škol, které od ledna jako jediné fungovaly v prezenčním režimu. Prezenční výuka se začala znovu postupně obnovovat od 12. dubna.

Zdroje: