Do Jižní Koreje uprchl plukovník z KLDR, který špehoval Soul

- Aktuality autor: roj

Do Jižní Koreje uprchl z jejího komunistického severního souseda dosud nejvýše postavený armádní člen. O azyl požádal armádní plukovník, který se zabýval špionáží proti Soulu. Azyl dostal i severokorejský diplomat, který má za sebou misi v severní Africe.

Do Jižní Koreje utekl vysoce postavený důstojník severokorejské armády (ilustrační snímek)

Do Jižní Koreje utekl vysoce postavený důstojník severokorejské armády (ilustrační snímek),zdroj: AFP PHOTO / KCNA VIA KNS

Soul tuto zprávu vydal krátce po útěku 13 Severokorejců. Byli to pracovníci restaurace provozované v zahraničí, tedy personál, který bývá pečlivě vybírán z loajálních občanů. Vedoucí podniku a 12 zaměstnankyň se dostalo na území Jižní Koreje minulý čtvrtek.

Svůj krok odůvodnili tím, že když v cizině získali přístup k zahraničním médiím, přestali důvěřovat domácí propagandě. Podle sdělovacích prostředků byl podnik v Číně.

Podle dnešní zprávy Soulu se loni dostal do Jižní Koreje armádní plukovník, který se zabýval špionáží proti Jižní Koreji; dostal už azyl a při výslechu podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap poskytl informace o své práci. Je vůbec nejvýše postaveným uprchlíkem z řad severokorejské armády, který se ocitl v Jižní Koreji.

Soul většinou oficiálně o uprchlých Severokorejcích neinformuje a jihokorejská opozice tvrdí, že zveřejnění případů souvisí především se středečními parlamentními volbami. Vláda konzervativní prezidentky Pak Kun-hje se podle agentury Reuters snaží tímto způsobem ovlivnit volební účast.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíc Severokorejců se vydalo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.

Tagy: zahraničí Severní Korea KLDR Jižní Korea korejský konflikt armáda KLDR diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK