Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -8°C Skoro jasno

V Česku se objevila nová varianta koronaviru, před níž nechrání prodělání nemoci

V Česku se objevila nová varianta koronaviru, před níž nechrání prodělání nemoci
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V Česku se objevil první případ nové subvarianty koronaviru s označením BA 2 76. Je blízká subvariantě BA 2 75, které se říká Kentaur. Zřejmě před ní nechrání prodělání nemoci, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Z pozitivních testů na koronavirus nyní v Česku 96 procent tvoří nakažlivější subvarianty omikronu BA 5. nebo BA 4.

„Subvarianta BA 2 76 se, podobně jako Kentaur s označením BA 2 75, řadí do rodiny mutací, jejichž vývoj považujeme za dobré sledovat, ostatně tu s označením Kentaur už Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) zařadilo mezi varianty zájmu,“ uvedla Helena Jiřincová. Subvarianta Kentaur zatím v Česku prokázána nebyla.

Podle dostupných informací ze zahraničí uniká subvarianta BA 2 76 dobře neutralizačním protilátkám. „To znamená, že proti ní není dostatečná imunita po prodělání nemoci, a to ani po infekci omikronem, především variantou BA 1,“ podotkla Jiřincová.

Epidemie koronaviru začala v Česku zrychlovat na začátku června. V minulém týdnu už denní nárůst případů dvakrát překonal hranici 2000. Důvodem jsou především nakažlivější submutace BA 4 a BA 5. Podle SZÚ ale přibývá i subvariant omikronu s označením BE a BF, které převažují v Německu nebo v Británii. „Bližší informace k těmto variantám ale dosud nejsou k dispozici, stejně tak není jasné, jak se uplatní v konkurenci s BA 2 75,“ uvedl SZÚ.

Možnost nechat se naočkovat čtvrtou dávkou vakcíny proti covidu-19 dnes využili především zájemci v Praze. U některých nemocnic v hlavním městě čekali lidé na injekci ve frontě. Zájem o očkování v krajských nemocnicích byl menší, část z nich navíc zahájí očkování až v příštích dnech. Čtvrtou, posilovací dávku si ode dneška mohou nechat aplikovat lidé nad 18 let, kterým od posledního očkování uplynuly více než čtyři měsíce.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) označil nynější vlnu koronaviru za očekávanou, i když se podle něj nepředpokládalo, že bude tak silná. Plošné zavedení protiepidemických opatření vyloučil. „Počet hospitalizovaných a těch se závažným průběhem se zásadním způsobem nezvyšuje. Klíčové je, že naprostá většina pacientů nemá zásadní potíže a leží doma. Virus se změnil, a to, že člověk chytí covid i dvakrát za rok, to se stává realitou,“ řekl Válek při dnešní návštěvě královéhradecké fakultní nemocnice.

Za dvě hlavní zbraně proti šíření koronaviru považuje preventivní očkování a nošení roušek nebo respirátorů. S tím souhlasí i ředitelka SZÚ Barbora Macková. „Nošení ochrany úst a nosu, ideálně respirátorů alespoň třídy FFP 2, má smysl všude tam, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, a také tam, kde jsou lidé více náchylní k nákaze kvůli svému zdravotnímu stavu. Týká se to tedy především prostředků hromadné dopravy, zdravotnických zařízení a domovů seniorů,“ uvedla.

Podle odborníků se současná letní vlna covidu-19 blíží ke kulminaci. Například ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek ve čtvrtek uvedl, že její vrchol čeká za týden či deset dní.

Zdroje: