Dnes je sobota 3. prosince 2022., Svátek má Svatoslav
Počasí dnes 2°C Zataženo

Zatím dobrovolně: Vláda doporučuje nošení roušek ve zdravotnictví a dopravě

Zatím dobrovolně: Vláda doporučuje nošení roušek ve zdravotnictví a dopravě
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) doporučil nošení roušek ve zdravotnických zařízeních a veřejné dopravě. Vhodné jsou i na návštěvy v domovech seniorů, řekl po jednání vlády. Vláda dnes také vzala na vědomí další darování covidových vakcín a záměry ministerstva se zdravotnickými přístroji, které ČR dostalo jako covidovou humanitární pomoc.

„Silně nejenom jako ministr, ale jako lékař doporučuju: noste roušky. Noste je v hromadné dopravě, noste je, když máte jakékoliv příznaky, kdy chráníte své starší příbuzné, když jdete do zdravotnického zařízení. To jsou riziková místa,“ řekl Válek.

Zásadní jsou podle něj u lidí, kteří pociťují jakékoliv příznaky nemocí dýchacích cest, aby nenakazili své okolí. „Nošení roušek má smysl v místech, kde je vysoká koncentrace lidí a špatné větrání, typicky veřejná doprava. Nebo v místech koncentrace vysoce rizikových lidí,“ dodal. Takovými místy jsou podle něj čekárny a ambulance lékařů nebo domovy pro seniory.

Denní přírůstky případů koronaviru v Česku se třetí den po sobě drží kolem 2000, ve středu přibylo 1984 nakažených. Počet úmrtí s nemocí covid-19 a hospitalizovaných ve vážném stavu ale nadále neroste.

Hlavním příznakem onemocnění covid-19 je v současné době podle britských vědců bolest v krku. Dalšími nejčastěji zmiňovanými příznaky jsou bolest hlavy, ucpaný nos a kašel. Vysoká teplota, horečka a ztráta čichu nebo chuti byly u zkoumaných pacientů mnohem méně časté. Lidé více hlásili chraplavý hlas, kýchání, únavu, bolesti svalů či závratě.

Některé nemocnice nošení roušek nařizují, případně omezují návštěvy na odděleních pro rizikové pacienty. Mohou to udělat přímo ve svých provozních řádech. Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci po jednání vlády zopakoval, že stát nemusí žádná preventivní opatření přijímat, protože nehrozí přetížení nemocnic. „Ani teď nepřipravujeme žádná razantní opatření s tím, že pečlivě sledujeme, co se děje v zahraničí,“ uvedl.

Na programu jednání vlády bylo dnes také darování nepotřebných covidových vakcín. Podle ministra celkově odešly z ČR dva miliony dávek vakcín v hodnotě 270 milionů korun. Poslední dodávka byla 250 000 dávek vakcín od firmy Pfizer/BioNTech do Zambie a dalších 450 000 dávek vakcíny od Johnson & Johnson.

V předchozích dvou letech Česko získalo od NATO a USA jako humanitární pomoc některé zdravotnické přístroje, které měly sloužit pro zvládnutí epidemie. „V současné době je chceme uvolnit z hmotných rezerv, aby mohly sloužit, kde bude potřeba,“ řekl Válek. Jde o 38 plicních ventilátorů a 64 přístrojů pro prohlédnutí dýchacích cest pomocí kamery, takzvaných videolaryngoskopů. O část má zájem Moravskoslezský kraj, část bude podle Válka zřejmě také darována potřebným zemím.

Přeočkování proti covidu-19 by mohlo začít příští týden

Od příštího týdne by mohlo začít oficiálně přeočkování proti covidu-19 další posilující dávkou, řekl dále Válek. Podmínkou je podle něj schválení přeočkování Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), které očekává v pátek.

Jako první by podle něj začala vakcíny aplikovat očkovací místa, kam není třeba se předem registrovat. Vakcíny by si také mohli začít objednávat praktičtí lékaři. Rezervační systém na ostatní očkovací místa chce spustit na konci srpna.

Zdroje: