Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Ústav Akademie věd odvolal manažera Hrubce, působil v čínské organizaci podezřelé ze špionáže

Ústav Akademie věd odvolal manažera Hrubce, působil v čínské organizaci podezřelé ze špionáže
Důvodem k odvolání Marka Hrubce jsou pochybnosti o tom, zda jsou jeho aktivity slučitelné s etikou práce vědeckých pracovníků Akademie věd (Ilustrační foto) | zdroj: Stanislava Kyselová / Akademie věd ČR

Vedení Filosofického ústavu Akademie věd ČR odvolalo Marka Hrubce z funkce šéfa podřízeného Centra globálních studií, které zastřešuje mimo jiné nezávislé bádání o Číně a Rusku.

Hrubec vyplácel z veřejných peněz Ladislava Zemánka odsouzeného v roce 2016 za podněcování nenávisti vůči Židům a společně s ním pod hlavičkou prestižní státní instituce pořádal konference o Číně či Rusku, napsal dnes server Aktuálně.cz. Oba také podle serveru působí v čínské organizaci podezřívané ze špionáže. Hrubec se k věci nevyjádřil, píše Aktuálně.cz.

Důvodem k odvolání jsou pochybnosti o tom, zda jsou Hrubcovy aktivity slučitelné s etikou práce vědeckých pracovníků Akademie věd. „Zejména s povinností dbát za každých okolností na nestrannost a vyváženost bádání, která nesmí být ovlivňována žádnými politickými či jinými tlaky nebo soukromými vztahy,“ cituje server mluvčí Filosofického ústavu Janu Říhovou. Podle vedení ústavu Hrubcovy aktivity vážným způsobem poškozují dobré jméno organizace, píše Aktuálně.cz.

Ústav podá podnět k nezávislému posouzení případu etickou komisí Akademie věd, dodala Říhová. Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová minulý týden prohlásila, že navrhne Hrubcovo odvolání z čela programu zkoumajícího mimo jiné Čínu.

Hrubec, Rusko a Čína

Hrubec je podle serveru členem akademické rady organizace China-CEE Institute se sídlem v Budapešti, kterou experti označují za projekt čínských zpravodajců. Jako reprezentant Akademie věd také pravidelně vystupuje v čínských propagandistických médiích. Peking ho mimo jiné využil k obhajobě zákona, který zvláštním orgánům umožňuje bez soudu, právníka či vědomí rodiny zadržet kohokoliv označeného za korupčníka, píše Aktuálně.cz.

Centrum globálních studií pod Hrubcovým vedením externě spolupracovalo s analytikem institutu China-CEE Zemánkem. Někdejší místopředseda krajně pravicové Národní demokracie Zemánek vystoupil třeba na demonstraci podporující ruskou anexi části území Ukrajiny. Byl také pozorovatelem voleb v mezinárodně neuznané Doněcké lidové republice odtržené od Ukrajiny, za což ukrajinská vláda na Zemánka uvalila sankce. Zemánek naznačoval, že cestu platilo Rusko, uvedl server.

Vztahů mezi českými vědci a Čínou se týkají také dřívější informace Aktuálně.cz, podle kterých posílala čínská ambasáda na konference na Univerzitě Karlově peníze firmě, kterou založil bývalý tajemník Česko-čínského centra UK Miloš Balabán. Univerzita přitom podle auditu svého účetnictví peníze nepřijala. Balabán předloni v říjnu na funkci tajemníka rezignoval a odešel i z Fakulty sociálních věd UK. Česko-čínské centrum pak zrušil rektor univerzity Tomáš Zima.

Zdroje: