Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Rakouský kancléř počítá s lockdownem pro neočkované, rozhodnutí má padnout v neděli

Rakouský kancléř počítá s lockdownem pro neočkované, rozhodnutí má padnout v neděli
Deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska | zdroj: Profimedia

Rakouský kancléř Alexander Schallenberg počítá s tím, že zemi čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19.

Už od pondělka začne platit v Horních Rakousích sousedících s Jihočeským krajem a v Salcbursku. Ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein dnes oznámil, že chce nařídit povinné očkování proti covidu-19 pro zdravotníky a pracovníky v pečovatelských službách. Epidemie v Rakousku rychle sílí, k dnešku připadá skoro 779 nově nakažených na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu. V Česku tato hodnota činí 614.

„Situace především v Horních Rakousích a Salcbursku vzbuzuje starosti,“ řekl ministr zdravotnictví Mückstein, když oznámil, že v obou spolkových zemích bude od pondělka platit karanténa pro lidi, kteří se nenechali očkovat proti covidu-19 a toto onemocnění v nedávné době neprodělali.

V neděli budou prostřednictvím videokonference jednat hejtmani jednotlivých spolkových zemí a také hlavní výbor Národní rady o možné celostátní karanténě pro neočkované a o tom, kdy by měla začít platit.

Deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. „Solidaritu“ s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá. „Co by si měli myslet lidé, kteří se nechali očkovat, a přesto by pak kvůli lockdownu skončili zavření doma v kuchyni?“ řekl kancléř.

Schallenberg upřesnil, že neočkovaní budou moci z domova odejít do práce, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie bude kontrolovat namátkově. „Nežijeme přeci v žádném policejním státě,“ podotkl.

Hornorakouský hejtman Thomas Stelzer oznámil, že kromě lockdownu pro neočkované se v jeho spolkové zemi do 6. prosince ruší akce s velkým počtem účastníků s výjimkou těch sportovních a kulturních. Vánoční trhy se budou smět konat, nebude na nich ale možná konzumace na místě, zákazníci si jídlo a pití budou muset s sebou odnést. Do 6. prosince budou muset mít zavřeno noční bary a podobné podniky.

Stelzer upozornil, že v hornorakouských nemocnicích je pro pacienty s covidem-19 vyhrazeno 103 míst na jednotkách intenzivní péče, z nich 89 je už obsazených. Připomněl také, že současná situace znamená mimořádnou zátěž pro zdravotníky. „I ty musíme chránit,“ dodal.

V rakouských nemocnicích nyní leží 2294 pacientů s koronavirovou infekcí, z toho 436 na jednotkách intenzivní péče. Od začátku pandemie covidu-19 se v Rakousku, které má asi 8,9 milionu obyvatel, koronavirem nakazilo 934 950 lidí, 11 641 z nich zemřelo.

Za zhoršující se epidemické situace začínají dnes ve Vídni adventní trhy, platí na nich ovšem přísná hygienická opatření. Ke stánkům s dárky a občerstvením mohou jen lidé, kteří jsou očkovaní nebo se nedávno z covidu-19 uzdravili. Loni se obyvatelé rakouské metropole museli kvůli pandemii bez tradičních vánočních trhů obejít.

Zdroje: