USA zveřejnily Putinův seznam. Protiruské sankce ale nezpřísní

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Americké ministerstvo financí zveřejnilo seznam blízkých spolupracovníků ruského prezidenta Vladimíra Putina. Mezi desítkami oligarchů a 114 politiky jsou uvedeni i premiér Dmitrij Medveděv či miliardář Roman Abramovič. Spojené státy ale nové sankce na Rusko neuvalí. Seznam souvisí s ruskou intervencí na Krymu i vměšováním se do amerických voleb v roce 2016. Právě kvůli jejich vyšetřování obvinili republikáni FBI ze zneužití pravomocí.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek Donald Trump,zdroj: Profimedia

Dokument, v kuloárech nazývaný Putinův seznam, podle agentury AP obsahuje jména osob napojených na politické kruhy v Rusku. Mezi politiky je jméno premiéra Medveděva, dále Putinových poradců a ministrů včetně ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Dále je na seznamu přes 90 oligarchů s majetkem dosahujícím u každého z nich až miliardy dolarů. Mezi nimi jsou miliardáři Abramovič a Michail Prochorov.

Nejužší kruh kolem Putina je už zahrnut do sankcí z roku 2014, které byly uvaleny za anexi Krymu. Rozšířená verze zasahuje podle agentury Reuters hlouběji do ruské podnikatelské elity. Ministerstvo financí uvedlo, že měřítkem výběru byl majetek a "blízké vztahy k ruskému režimu".

Mezi podnikateli jsou například generální ředitelé bank Sberbank a VTB German Gref a Andrej Kostin a rovněž generální ředitel plynárenského gigantu Gazprom Alexej Miller.

Z Putinovy administrativy je na seznamu mluvčí Dmitrij Peskov a dvacítka prezidentových poradců. Z vlády pak následují jména tří desítek ministrů.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová v prohlášení napsala, že zákon a jeho plnění má odradit od obchodování se zbraněmi. "Domníváme se, že zahraniční vlády upustily od plánovaných nebo už ohlášených nákupů ruských obranných prostředků za miliardy dolarů," stojí v prohlášení.

Kongres loni prosadil zákon o rozšíření sankcí proti Moskvě. Prezident Donald Trump, který si přál vztahy s Ruskem zlepšit, zákon podle Reuters v srpnu podepsal neochotně.

Tajný dokument útočí na FBI

Federální úřadu pro vyšetřování (FBI) a americké ministerstvo spravedlnosti během vyšetřování údajného ovlivnění prezidentských voleb v roce 2016 zneužily pravomocí a jsou zaujatí proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Vyplývá to z tajné interní zprávy sepsané republikány z výboru pro kontrolu činnosti tajných služeb americké Sněmovny reprezentantů. O zveřejnění dokumentu bezprecedentně rozhodla při hlasování republikánská většina ve výboru. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Demokraté dokument označili za "velmi zavádějící" a tvrdí, že jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera.

"Dnes komise upřednostnila prezidentovy osobní zájmy a patrně i vlastní politické zájmy před zájmy národními," řekl demokrat Adam Schiff. Uvedl také, že komise hlasovala proti zveřejnění zprávy demokratů, která dokument republikánů zpochybňuje. Komise také odmítla také věc konzultovat s šéfem FBI Christopherem Wrayem. Ministerstvo spravedlnosti odmítlo záležitost komentovat.

Interní dokument obviňuje FBI a ministerstvo spravedlnosti, že zneužily svých pravomocí, když v roce 2016 požádaly o rozšíření odposlechů i na Cartera Page, tehdejšího Trumpova volebního poradce. Uvedly to dva zdroje obeznámené s obsahem dokumentu.

FBI a ministerstvo spravedlnosti podle těchto zdrojů svou žádost částečně podložily informacemi ze složky, kterou pro firmu Fusion GPS, již částečně financoval Demokratický národní výbor a kampaň prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, sestavil bývalý britský špión, který měl najít kompromitují materiál proti Trumpovi.

Informace měla v takovém případě ověřit americká či jiná spojenecká zpravodajská služba, konstatoval jeden ze zdrojů. "Žádný soud by nedovolil sledování amerického občana na základě nepodložených informací," uvedl dále.

Demokraté dokument označili za "velmi zavádějící", zakládá se podle nich účelovém výběru přísně tajných informací a jeho účelem je zdiskreditovat vyšetřování komise Roberta Muellera, jehož dosadil Rosenstein.

Rusko odmítá, že by do amerických prezidentských voleb zasahovalo; podobně jakékoli tajné kontakty s Moskvou popírá i Bílý dům.

Prezident Trump má nyní pět dní na rozhodnutí, zda tajný dokument zveřejní.

Tagy: Rusko Bílý dům zahraničí FBI Spojené státy americké ruské sankce republikáni a demokraté

Zdroje: ČTK